„Jestem za gruba, za chuda, za głupia, za niska. Na dodatek mam krzywe nogi i mały biust. Poza tym mało zarabiam, nie mam faceta, dziecka, swojego mieszkania tak jak koleżanka X” - takie myśli pojawiają się czasami w głowie każdego z nas. Jak jednak raz na zawsze pozbyć się kompleksów? Oto 10 krótkich rad.

1. Odkryj swoje kompleksy

Zastanów się, skąd się wzięły, kiedy się zaczęły, z czego wynikają, w jakim szczególnym dla ciebie czasie się pojawiły i z jakimi zdarzeniami, relacjami z innymi ludźmi są związane. Bez względu na to, czy twoje kompleksy dotyczą wyglądu, związków, statusu materialnego, pochodzenia czy czegokolwiek innego, możesz się ich pozbyć jeśli tylko sobie na to pozwolisz.

 2. Nigdy nie porównuj się z innymi

Najwięcej osób, które znam ma kompleksy przede wszystkim na punkcie swojego wyglądu. Media wciąż pokazują ludzi, stworzonych tak naprawdę w programach graficznych, którzy wyglądają wręcz idealnie, a my sądzimy, że też powinniśmy tak wyglądać, bo inaczej nie dostaniemy dobrej pracy, nie znajdziemy miłości życia czy po prostu nie będziemy szczęśliwi. Zamiast porównywać się z innymi, twoim zdaniem, ładniejszymi, szczuplejszymi czy bardziej zamożnymi, zmień nieco perspektywę i przyjmij za ideał swój typ urody. Wyobraź sobie, że jesteś najbardziej idealną osobą na świecie i wszyscy chcieliby tak wyglądać. Jakie to uczucie? Zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest to klucz do większej pewności siebie. A im większą masz pewność siebie, tym szybciej znikają twoje kompleksy.

 3. Doceń swoje zalety

Oglądałam ostatnio wywiad z niezwykłą osobą jaką jest Nick Vujicic – człowiek bez rąk i nóg, który jest mówcą motywacyjnym. W trakcie wywiadu opowiadał historię, jak spotkał kiedyś człowieka, który był sparaliżowany i mógł tylko ruszać ustami i oczami. Gdy zobaczył jego serdeczny uśmiech uświadomił sobie, jak wiele może osiągnąć mimo tego, że nie ma rąk i nóg. A ty? Masz wszystko! Masz ręce, nogi, żyjesz w kraju w którym nie ma wojny, stać cię nawet na obiad w restauracji (a duża część mieszkańców naszego globu nie może sobie pozwolić na taki luksus), masz zdrowie, wykształcenie, urodę, mądrość… Wypisz wszystkie rzeczy, które masz i zacznij je w końcu doceniać. Uświadomisz sobie wówczas, jak wiele masz niezwykle cennych rzeczy i że naprawdę szkoda zawracać sobie głowę myśleniem o kompleksach.

4. Odkryj swoje talenty i rozwijaj je

Każdy jest w czymś dobry. Jeśli jeszcze nie wiesz, co jest twoją mocną stroną testuj wszystko to, co cię interesuje. Od malowania obrazów, poprzez modę, kończąc na inwestowaniu w spółki giełdowe. Odkrywając swoją pasję będziesz realizować się ze 100% zaangażowaniem, co prawdopodobnie przełoży się na to, że dostrzeżesz to, jak świetnie ci to wychodzi. A takie sukcesy wzmacniają pewność siebie, osłabiając kompleksy.

5. Uświadom sobie, że każdy jest inny

Każdy z nas ma swoje osobiste talenty, predyspozycje i misje życiowe. Każdy jest unikalny i to, że ważysz np. 80 kilogramów zamiast 60, wcale nie czyni cię gorszą osobą ani nie może wpędzać w jakiekolwiek kompleksy. Jeśli wszystkie kobiety byłyby blondynkami, miały duży biust i nosiły rozmiar 36, świat byłby nudny.

6. Wszystko zależy od ciebie

To ty kreujesz swoje życie i tylko ty możesz wpływać na to, jak się czujesz, jak wyglądasz, jaki masz nastrój, gdzie mieszkasz. Jeśli ci to nie odpowiada, zrób natychmiast coś, aby to zmienić. Narzekanie i pielęgnowanie kompleksów to tylko strata czasu.

7. Nie myśl o tym, co powiedzą ludzie

Wyzbądź się całkowicie zastanawiania się, co ludzie o tobie myślą, co powiedzą, jak cię odbiorą. Najważniejsze to mieć poczucie spójności. Nikt nie przeżyje za ciebie życia. Jeśli nie chcesz czegoś robić, nie rób tego. Ludzie są zupełnie różni (co jest tak naprawdę w nas najbardziej fascynujące) i każdy ma prawo do innego wyglądu, poglądów i sposobu życia.

8. Codziennie wypisuj swoje sukcesy

Nawet jeśli cały dzień siedzisz na uczelni czy w pracy przyglądaj się codziennie małym sukcesom, jakie odnosisz. Wypisuj codziennie wieczorem minimum 5 takich sukcesów. Może to być np. uśmiechnięcie się do nieznajomej osoby, zaoszczędzenie pieniędzy czy cokolwiek innego. Ważne, aby robić to regularnie i czytać te sukcesy. Dzięki temu dostrzeżesz jaką wspaniałą osobą jesteś.

9. Uśmiechaj się

Zmień swoje nastawienie do świata z negatywnego na pozytywne. Zamiast koncentrować się i karmić swój umysł np. negatywnymi wiadomościami czy filmami o katastrofach, oglądaj programy o ludziach sukcesu, pełnych pasji, radości i czerp z tego inspirację. A do tego cały czas uśmiechaj się do ludzi – tych znajomych i nieznajomych. Z pewnością większość z nich odwzajemni twój uśmiech.

10. Pamiętaj, że możesz wszystko

Skoro inni mogą coś osiągnąć, ty też możesz tego dokonać. Bez względu na to, co to jest. Nawet jeśli dzisiaj masz największego na świecie doła i czujesz się okropnie, uwierz, że to tylko stan przejściowy. Nawet jeśli jesteś teraz w biedzie, pamiętaj, że wszystko zależy od ciebie i możesz osiągnąć dosłownie wszystko, co tylko sobie wymarzysz. Wymaga to tylko zaangażowania, czasu, pieniędzy, twojej wiary i ludzi, których masz wokół siebie.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy