Opuchnięte kończyny, twarz jak księżyc w pełni, cellulit – to objawy nadmiaru wody w organizmie. Statystyki donoszą, że doświadcza ich co druga z nas. Dlaczego kobiece ciało gromadzi wodę? W jaki sposób można ją usunąć? Okazuje się, że wiele czynników wpływa na rozwój tej krępującej przypadłości.
Nadmiar wody w organizmie przyczyny, o których mówi się najczęściej!
Współczesny styl życia sprzyja powstawaniu tej dolegliwości. Dieta bogata w sól, cukier, brak ruchu. Problematyczne w tym kontekście jest również zbyt niskie spożycie płynów. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – reguluje przebieg procesów metabolicznych, trawiennych, termicznych. Kiedy spożywamy jej za mało, ciało zaczyna ją gromadzić. Konsekwencją tych działań są nieestetyczne obrzęki, a nawet nadprogramowe kilogramy! Sprawdź, kto jeszcze może być winien!
- Zbliżająca się menstruacja – na uczucie obrzmienia skarżą się kobiety zmagające się z PMS, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Związane jest to z podwyższonym poziomem estrogenów w organizmie. Problem znika wraz z ostatnim dniem krwawienia.
- Antykoncepcja hormonalna – kolejną przyczyną nadmiaru wody w organizmie mogą być źle dopasowane tabletki antykoncepcyjne.
- Zaburzona gospodarka hormonalna – dokuczliwe obrzęki mogą również świadczyć o problemach hormonalnych: niedoczynności tarczycy lub Hashimoto.
- Przewlekłe zmęczenie – kortyzol, czyli hormon stresu sprzyja gromadzeniu wody w organizmie.
- Używki – chodzi głównie o kawę oraz napoje alkoholowe – napoje znane ze swoich właściwości drenujących. Uruchamiają mechanizm gromadzenia wody na zapas, co z kolei skutkuje opuchlizną.
- Restrykcyjna dieta odchudzająca – jadłospis ubogi w składniki odżywcze sprzyja powstawaniu obrzęków. Nasz organizm potrzebuje dobrej jakości węglowodanów, białka oraz tłuszczów!
- Brak snu – szkodzi nie tylko zdrowiu, ale i urodzie! Podkrążone oczy, obrzęk twarzy – tak wyglądają pierwsze symptomy niewyspania!

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Sprawdzone sposoby
Wiedząc, jakie czynniki sprzyjają magazynowaniu wody w organizmie, możemy skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku.
- Zmiana nawyków żywieniowych – walka z obrzękami zaczyna się w kuchni. Należy zadbać o odpowiednią podaż płynów, zrezygnować z produktów przetworzonych. Mowa o słodyczach, czipsach, fast-foodach, wypiekach z białej mąki, daniach instant.
- Regularna aktywność fizyczna – ruch jest niezbędny do prawidłowego krążenia krwi! Jego brak sprzyja powstawaniu obrzęków. Siedzący tryb życia może doprowadzić do rozwoju żylaków!
- Ziołowe napary – regularne picie ziołowych naparów może przełożyć się na poprawę samopoczucia, redukcję obrzęków. Poleca się herbatkę z pokrzywy, kopru włoskiego, skrzypu polnego, mięty oraz mniszka lekarskiego.
- Wizyta u lekarza – warto również rozważyć wizytę u specjalisty – ginekologa lub endokrynologa. Dobrze dopasowana metoda antykoncepcji może okazać się strzałem w dziesiątkę.
- Czas na odpoczynek – należy zaplanować dzień tak, aby znaleźć chwilę na relaks. Stres ma fatalny wpływ na nasze ciało i zdrowie!
- Tabletki na nadmiar wody w organizmie – w aptekach oraz w sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć suplementy ułatwiające wydalanie wody z organizmu, czy warto po nie sięgnąć? Okazuje się, że niekoniecznie. Regularne picie naparów ziołowych przyniesie taki sam efekt, a przy tym nie nadszarpnie budżetu.
Podsumowanie
Problemu zbierającej się wody w organizmie nie należy bagatelizować. Choć na ogół zatrzymuje się ona z powodu błędów dietetycznych, czasami może świadczyć o chorobach – zaburzonej pracy tarczycy, wątroby lub nerek. Jeżeli zmiana stylu życia nie przyniesie oczekiwanych efektów, warto skonsultować się ze specjalistą.