Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu?

Opuchnięte kończyny, twarz jak księżyc w pełni, cellulit – to objawy nadmiaru wody w organizmie. Statystyki donoszą, że doświadcza ich co druga z nas. Dlaczego kobiece ciało gromadzi wodę? W jaki sposób można ją usunąć? Okazuje się, że wiele czynników wpływa na rozwój tej krępującej przypadłości.

Nadmiar wody w organizmie przyczyny, o których mówi się najczęściej!

Współczesny styl życia sprzyja powstawaniu tej dolegliwości. Dieta bogata w sól, cukier, brak ruchu. Problematyczne w tym kontekście jest również zbyt niskie spożycie płynów. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu – reguluje przebieg procesów metabolicznych, trawiennych, termicznych. Kiedy spożywamy jej za mało, ciało zaczyna ją gromadzić. Konsekwencją tych działań są nieestetyczne obrzęki, a nawet nadprogramowe kilogramy! Sprawdź, kto jeszcze może być winien!

 • Zbliżająca się menstruacja – na uczucie obrzmienia skarżą się kobiety zmagające się z PMS, czyli zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Związane jest to z podwyższonym poziomem estrogenów w organizmie. Problem znika wraz z ostatnim dniem krwawienia.
 • Antykoncepcja hormonalna – kolejną przyczyną nadmiaru wody w organizmie mogą być źle dopasowane tabletki antykoncepcyjne.
 • Zaburzona gospodarka hormonalna – dokuczliwe obrzęki mogą również świadczyć o problemach hormonalnych: niedoczynności tarczycy lub Hashimoto.
 • Przewlekłe zmęczenie – kortyzol, czyli hormon stresu sprzyja gromadzeniu wody w organizmie.
 • Używki – chodzi głównie o kawę oraz napoje alkoholowe napoje znane ze swoich właściwości drenujących. Uruchamiają mechanizm gromadzenia wody na zapas, co z kolei skutkuje opuchlizną.
 • Restrykcyjna dieta odchudzająca – jadłospis ubogi w składniki odżywcze sprzyja powstawaniu obrzęków. Nasz organizm potrzebuje dobrej jakości węglowodanów, białka oraz tłuszczów!
 • Brak snu – szkodzi nie tylko zdrowiu, ale i urodzie! Podkrążone oczy, obrzęk twarzy – tak wyglądają pierwsze symptomy niewyspania!

Jak pozbyć się nadmiaru wody z organizmu? Sprawdzone sposoby 

Wiedząc, jakie czynniki sprzyjają magazynowaniu wody w organizmie, możemy skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku.

 • Zmiana nawyków żywieniowych – walka z obrzękami zaczyna się w kuchni. Należy zadbać o odpowiednią podaż płynów, zrezygnować z produktów przetworzonych. Mowa o słodyczach, czipsach, fast-foodach, wypiekach z białej mąki, daniach instant.
 • Regularna aktywność fizyczna – ruch jest niezbędny do prawidłowego krążenia krwi! Jego brak sprzyja powstawaniu obrzęków. Siedzący tryb życia może doprowadzić do rozwoju żylaków!
 • Ziołowe napary – regularne picie ziołowych naparów może przełożyć się na poprawę samopoczucia, redukcję obrzęków. Poleca się herbatkę z pokrzywy, kopru włoskiego, skrzypu polnego, mięty oraz mniszka lekarskiego.
 • Wizyta u lekarza  warto również rozważyć wizytę u specjalisty ginekologa lub endokrynologa. Dobrze dopasowana metoda antykoncepcji może okazać się strzałem w dziesiątkę.
 • Czas na odpoczynek – należy zaplanować dzień tak, aby znaleźć chwilę na relaks. Stres ma fatalny wpływ na nasze ciało i zdrowie!
 • Tabletki na nadmiar wody w organizmie – w aptekach oraz w sklepach ze zdrową żywnością można znaleźć suplementy ułatwiające wydalanie wody z organizmu, czy warto po nie sięgnąć? Okazuje się, że niekoniecznie. Regularne picie naparów ziołowych przyniesie taki sam efekt, a przy tym nie nadszarpnie budżetu.

Podsumowanie

Problemu zbierającej się wody w organizmie nie należy bagatelizować. Choć na ogół zatrzymuje się ona z powodu błędów dietetycznych, czasami może świadczyć o chorobach zaburzonej pracy tarczycy, wątroby lub nerek. Jeżeli zmiana stylu życia nie przyniesie oczekiwanych efektów, warto skonsultować się ze specjalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *