Nie żyjemy w tropikach, ale fale upałów, które co jakiś czas docierają nad Polskę, dają się nam we znaki. Zwłaszcza tym, którzy gorące letnie dni muszą spędzać w nagrzanym mieście. W tych ekstremalnych warunkach powinniśmy pamiętać o kilku radach, do których koniecznie trzeba się stosować, by bezpiecznie przetrwać lato w mieście.

Zasłabnięcia, omdlenia, odwodnienie, nawet porażenie słoneczne – wszystko to może nas czekać, jeśli odpowiednio nie zadbamy o siebie w czasie gorących, letnich dni. Najlepszą radą na ten czas, jednak oczywiście niemożliwą do spełnienia przez wszystkich, jest to, aby w czasie upałów nie wychodzić z domu. Ewentualnie wychodzić rano, gdy upał jeszcze nie daje się tak mocno we znaki oraz po południu, gdy już nieco zelżeje. Niestety sjesta w naszym kraju jeszcze nie jest normą, dlatego dla tych, którzy w upalne dni muszą podążać do pracy mamy kilka rad. Choć w mieście nie możemy tak jak na wakacjach schłodzić się np. w kąpielą w morzu, wcale nie oznacza to, że nie możemy ochłodzić się wcale! Zwłaszcza, że w niektórych miastach Polski już pojawiły się kurtyny wodne. Rozpryskiwana z nich, chłodna mgiełka wodna pozwala uczuć ulgę w czasie upałów.

Dla tych, którzy nie mogą korzystać z dobrodziejstw kurtyn wodnych najlepszym sposobem, aby rozgrzane ciało poczuło ulgę w ciągu dnia, są zimne okłady. Ręcznik nasączony zimną wodą, położony na kark, doskonale obniży temperaturę naszego ciała, a parująca woda z ręcznika będzie chłodzić nas w taki sam sposób jak pot. Możemy przykładać także woreczek z lodem, ewentualnie ochlapać twarz, kark i dekolt zimną wodą. Woda jest także niezbędna do nawadniania organizmu. W czasie upałów nie można o niej zapomnieć! Powinno się jej pić nawet ponad 3 litry dziennie. Lepiej też unikać picia kawy. Jest ona moczopędna, więc przyspiesza wydalanie i tak już mocno utraconej przez nasz organizm, wody. Podobnie rzecz ma się z alkoholem. Unikajmy też napojów mocno schłodzonych i lodów, bowiem sprawiają one, że nasze ciało od zewnątrz gorące, przeżywa szok termiczny. Pamiętaj też, że w ogóle jedzenie w czasie gorących dni jest wyzwaniem dla naszego organizmu, ponieważ później musimy je strawić. Dlatego należy unikać ciężkich potraw, najlepiej jeść dużo warzyw i owoców (przede wszystkich tych z dużą zawartością wody).

Nawet w mieście promienie słoneczne są bardzo niebezpieczne, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o nakryciu głowy. Uchroni nas to przed nadmiernym nagrzaniem, bólami głowy, sprawi też, że będzie nam nieco chłodniej. Jeśli wybierzesz chociażby kapelusz dodatkowym atutem będzie cień, który dzięki niemu zyska przynajmniej twarz i ramiona. A co zresztą ciała? Również szukaj dla niego zacienionej przestrzeni. Przebywając na powietrzu staraj się unikać stania w pełnym słońcu. Nawet krótka chwila spędzona w cieniu, podczas oczekiwania na autobus, jest wytchnieniem dla naszego ciała. Zwłaszcza gdy oprócz silnych promieni słonecznych, wieje przyjemny wiatr. Dodatkowo nie można oczywiście zapomnieć o przewiewnych ubraniach na tę porę roku. Jasne kolory, naturalne tkaniny są wskazane, gdy temperatura wzrasta.

Warto zadbać też o to, aby po powrocie z pracy do domu poczuć nieco chłodu w mieszkaniu. W tym celu można schładzać powietrze zimną wodą. Można albo spryskiwać pokoje wodą, umieszczoną chociażby w butelce po płynie do mycia szyb z odpowiednim dozownikiem, który rozniesie przyjemną chłodną mgiełkę wodną, albo porozstawiać w kilku miejscach miski z zimną wodą. Podczas dnia najlepiej zamknąć okna i zasłonić zasłony, aby słońce nie nagrzewało naszych mieszkań. Wieczorem bądź, gdy temperatura spada i robi się przyjemniej, warto otworzyć wszystkie okna, aby przeciąg obniżył temperaturę w pomieszczeniach.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy