05 Cze

Jak przetrwać w związku na odległość?

Związek na odległość to nie lada wyzwanie nawet dla bardzo kochającej się pary. Brak bliskiej osoby, kiedy jej potrzebujemy, nieporozumienia i tęsknota to tylko jedna strona medalu. Jest też ta nieco bardziej pozytywna, o której też nie powinniśmy zapominać, jeśli chcemy by nasz związek przetrwał.

Zdecydowanie związek na odległość wymaga wiele pracy od zakochanych, ale wbrew pozorom właśnie to zwiększone zaangażowanie może stać się argumentem sprzyjającym jego trwałości. Jest wiele par, które przetrwały próbę odległości, wypracowując swój system działania, wykazując się zrozumieniem i większą wrażliwością na potrzeby partnera. Co zrobić, aby uczucie w takim związku nie wygasło? Oczywiście nie ma na to jednej dobrej odpowiedzi, bowiem każdy ma inne potrzeby i oczekiwania względem partnera. Mamy kilka rad, które są podstawą przy tego rodzaju relacjach, a skuteczność niektórych z nich zwiększa po prostu dopasowanie do indywidualnych potrzeb drugiej połówki.

  • Najważniejszym punktem, bez którego żaden związek nie może się udać, a związek na odległość w szczególności, jest wzajemne zaufanie. Staraj się nie snuć czarnych wizji i nie awanturuj się o każdą sekundę milczenia. Pamiętaj, że kontrola partnera zazwyczaj przynosi skutki odmienne od oczekiwanych. Ciągłe pretensje męczą drugą stronę, zwłaszcza gdy ta jest niewinna i wtedy właśnie zaczynają się prawdziwe kłopoty. Nie tylko partner może zacząć unikać wzajemnych kontaktów, ale również znacznie atrakcyjniejsze wydadzą się mu osoby, które są na „wyciągnięcie ręki”.

  • Skoro nie możecie pozwolić sobie na fizyczną bliskość, dbajcie szczególnie o tę duchową. Rozmawiajcie ze sobą jak najczęściej to możliwe. Jednak pamiętaj, że nie każdy lubi długie rozmowy każdego dnia. Może się też zdarzyć, że nadmiar obowiązków i zmęczenie sprawia, że codzienne rozmowy staną się uciążliwe. W takich kontaktach niezwykle ważne są wzajemna empatia i zrozumienie. Bądźcie szczerzy i starajcie się znaleźć złoty środek. Czasem wiadomość zapewniająca o tym, że ktoś myślał o drugiej osobie i tęskni, ale jest bardzo zmęczony, więc zadzwoni jutro na dłuższą rozmowę jest lepszym rozwiązaniem niż zdawkowe odpowiedzi bądź niesłuchanie partnera podczas wymuszonego poczuciem obowiązku telefonu.

  • Warto też zadbać o to, aby mimo dzielącej Was odległości robić podobne rzeczy. Może zaczytacie się w tej samej książce, wymieniając się na bieżąco opiniami albo umówicie się na wspólne oglądanie filmu, w tym samym czasie? Takie chwile sprawiają, że dzielący Was dystans staje się mniejszy.

  • Postarajcie się spotykać jak najczęściej możecie, a gdy nadchodzi czas spotkania twarzą w twarz, poświęćcie go w pełni drugiej osobie. Postarajcie się, aby nic nie rozpraszało Waszej uwagi, podczas krótkich chwil szczęścia we dwoje. Wykorzystajcie ten czas w pełni, nadrabiając zaległości i robiąc wszystko to, na co mieliście ochotę podczas dni rozłąki. Jednak nie planujcie wszystkiego dokładnie. Dajcie ponieść się potrzebom chwili. Często bowiem, gdy na coś długo się czeka, a coś pójdzie nie po naszej myśli, rozczarowanie jest bardzo silne. Najważniejsze to cieszyć się ze swej wzajemnej obecności.

  • A co, jeśli przez długi czas spotkanie nie może dojść do skutku? Wtedy zamiast załamywać się pomyśl o pozytywach tej sytuacji. Wykorzystaj ten czas dla siebie! Spotkaj się z przyjaciółmi, zrelaksuj się, spraw sobie przyjemność. Sport i endorfiny, które wzbudza trening też są mile widziane. Na pocieszenie weź pod uwagę to, że po długiej rozłące, wyczekiwane spotkanie będzie jeszcze przyjemniejsze.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy