12 Cze

Jak przezwyciężyć kryzys w związku?

Zdarza się, że źle dzieje się w związku. Nie dogadujemy się ze sobą, nie mamy już wspólnych tematów ani zainteresowań, nie chcemy spędzać razem czasu. Osoba, z którą jesteśmy staje się coraz bardziej obca. Jej nawyki i przyzwyczajenia są nieznośne, a nawet czasem samą swoją obecnością potrafi wyprowadzić nas z równowagi. Co wtedy?

Na początek zastanówmy się, co się zmieniło i kiedy to się stało. Innymi słowy spróbujmy znaleźć przyczyny kryzysu. Czy było to jakieś niedawne wydarzenie, które wpłynęło na zmiany w życiu? Zdarza się, że przeprowadzka, pojawienie się potomka, zmiana pracy czy nowe towarzystwo znajomych zmieniają nas i nasze codzienne życie. Z drugiej strony możliwe, że pierwsze symptomy pojawiały się już od dłuższego czasu, ale bagatelizowaliśmy je. Frustracja narastała powoli, prawie niezauważalnie, a w pewnym momencie kropla przelała czarę goryczy.

Poszukaj pozytywów

Gdy już dowiemy się kiedy i co sprawiło, że nie jest nam już dobrze razem poszukajmy pozytywnych aspektów wspólnego życia. Na pewno są jeszcze rzeczy, które lubimy razem robić, ale pewnie od jakiegoś czasu zaniedbaliśmy ich realizację. Spróbujmy do nich wrócić, zobaczyć, czy to, co kochaliśmy w drugiej osobie i w byciu razem jest możliwe do odtworzenia. Wybierzmy się wspólnie na urlop bez znajomych i zacznijmy znów chodzić na randki, starać się dla drugiej osoby. Spędzenie czasu we dwójkę w atmosferze relaksu pomoże nam być tylko dla siebie, spokojnie porozmawiać o ważnych sprawach, niekoniecznie związanych z codziennością.

Czas na poważną rozmowę

Jeśli nadal nic nie pomaga to czeka nas poważna rozmowa. Warto przemyśleć to, co chcemy powiedzieć, zastanowić się nad tym, jakim teraz jesteśmy człowiekiem, jakie są nasze potrzeby, czego oczekujemy w życiu. Tego typy rozmowy nie są łatwe, dlatego warto odłożyć na bok emocje i wspólnie skupić się na wzajemnych oczekiwaniach. To jest czas na wypracowanie nowych kompromisów. Nie warto od razu zmieniać wszystkiego, ale małymi krokami podążać ku realizacji.

Spotkanie z psychoterapeutą

Dobrym pomysłem na przezwyciężenie kryzysu w związku może też być praca pod kierunkiem doświadczonego psychoterapeuty. Coraz częściej pary decydują się na terapię, nie jest już to nic niezwykłego, dlatego też rynek oferuje dużo większą ofertę tego typu usług niż kilka lat temu. Co prawda nadal większe ośrodki, a zwłaszcza miasta akademickie wygrywają pod względem ilości gabinetów terapeutycznych, jednak warto pamiętać, że nie ilość, a jakość ma znaczenie. Warto zwrócić uwagę, że terapia terapii nierówna, zarówno pod względem narzędzi, które stosuje terapeuta, jak i samej struktury sesji. Innymi słowy, w zależności od nurtu, w jakim pracuje dany terapeuta nasze spotkania będą wyglądały inaczej, na inne rzeczy będziemy zwracać uwagę.
Dlatego pierwszym krokiem po podjęciu decyzji o wspólnej terapii powinno być przyjrzenie się możliwościom, jakie mamy. Możemy umówić się na spotkania z psychoterapeutami prezentującymi rożne podejścia i wybrać to, które najbardziej nam odpowiada. Co najważniejsze, przy przystąpieniu do terapii par powinniśmy mieć świadomość, że jej zakończenie wiąże się raczej z osiągnięciem przez nas dobrostanu, co niekoniecznie jest równoznaczne z pozostaniem razem.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy