Znalazłaś interesujące ogłoszenie, wysłałaś CV z listem motywacyjnym i udało się! Zostałaś zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Od tej rozmowy w dużej mierze zależy, czy dostaniesz tę pracę czy nie. Warto więc się do niej porządnie przygotować. Podpowiadamy w kilku krokach, jak to zrobić.

Zrób research

 Niezależnie od stanowiska, na jakie aplikujesz, musisz znać podstawowe informacje na temat Twojego potencjalnego pracodawcy. Poświęć chwilę, usiądź przed komputerem i poszperaj w Internecie. Dowiedz się, w jakiej dziedzinie działa firma, jakie usługi oferują, na jakim rynku działają. Kilka podstawowych informacji na pewno się przyda.

Wybierz strój

Pierwsze wrażenie jest naprawdę bardzo ważne. Dlatego to, w co się ubierzesz jest istotne. Na pewno odpuść sobie jeansy i krótkie spódniczki. Najlepiej sprawdzą się garnitury (również u kobiet), eleganckie spódnice czy sukienki, żakiety. Pamiętaj, aby wyglądać schludnie i elegancko. Zrezygnuj z rażących kolorów, takich jak pomarańczowy czy mocny róż, wybierz klasyczną czerń, beż czy brąz. Nie obwieszaj się biżuterią niczym choinka na święta, jeden delikatny naszyjnik i bransoletka czy zegarek w zupełności wystarczą. Pamiętaj również o butach, nie powinny to być zbyt wysokie szpilki, klapki, sandały czy trampki. Ważny jest także make-up. To rozmowa kwalifikacyjna, nie impreza, dlatego  smokey-eyes zarezerwuj na piątkowy wieczór. Delikatny, subtelny makijaż jest OK.

Opanuj stres

Oczywiste jest, że zależy Ci na tej pracy. Stres jednak nie pomoże. Postaraj się ograniczyć go do minimum. Kiedy jesteśmy zdenerwowani wywieramy o wiele gorsze wrażenie i zdarza nam się przez przypadek popełnić jakąś gafę. Dlatego nie warto. Policz od 10 do 0, weź 10 głębokich wdechów, powtarzaj sobie w myślach, że jesteś najlepsza. Uśmiechnij się i do dzieła. Już od samego początku emanuj pozytywną energią, pewnością siebie. Nie unikaj kontaktu wzrokowego z rozmówcą i staraj się wyrażać jasno.

Rozmowa kwalifikacyjna to nie dla wszystkich bułka z masłem, trzeba jednak pamiętać, by zaprezentować się z najlepszej strony. Dobre pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, więc mimo stresującej sytuacji postaraj się zachować spokój i nie wątp w swoje umiejętności.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy