Ulotki szeroko opisują, jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania danych leków, ale jedynie lakonicznie stwierdzają, że farmaceutyki należy popijać odpowiednią ilością płynu. O tym jednak, jaka to ilość i jakim płynem należy popić medykament, nikt nie wspomina. A to właśnie sposób przyjęcia leku wpływa na jego wchłanialność i skuteczność terapii.

Skutki złego przyjmowania leków odbijają się przede wszystkim na zdrowiu pacjenta. Zwłaszcza gdy ten, negatywnie nastawiony do skutków ubocznych leków albo braku poprawy samopoczucia, odstawia środki farmakologiczne przedwcześnie. Zarzucona terapia lecznicza wcześniej czy później z pewnością przyniesie znaczne pogorszenie zdrowia pacjenta, a nawet może doprowadzić do jego śmierci! Choroby i zgony występujące po niewłaściwym zażyciu leków to w naszym kraju, niestety, niemal norma. Dlatego tak ważna jest świadomość zasad, według których powinno przyjmować się leki, a także stosowanie się do wytycznych.

Kiedy przyjmować leki?

Na skuteczność terapii farmakologicznej ma wpływ wiele czynników. Między innymi wiek pacjenta, stosowana dieta czy zażywane używki. Tak samo istotna jest chociażby pora przyjmowania leku. Zwykle określa ją lekarz. Również w ulotce znajduje się odpowiedni zapis informujący o porze, o jakiej należy przyjmować lek. Warto się trzymać tych wskazówek, bowiem różne są efekty terapeutyczne stosowania niektórych grup farmaceutyków w zależności od pory dnia. Chociażby miejscowo znieczulające środki działają najsilniej w godzinach przedpołudniowych, zaś beta-blokery o poranku.

Leki a jedzenie

Również moment przyjęcia leku ze względu na spożywany posiłek ma nie lada znaczenie dla efektów leczenia. Zwykle farmaceutyki najlepszą wchłanialność osiągają wtedy, gdy przyjmuje się je po jedzeniu, ponieważ leki rozpuszczają się w tłuszczu. Są od tego wyjątki, chociażby w przypadku antybiotyków, ale wówczas na opakowaniu znajduje się odpowiednia notka informująca, że te leki należy przyjmować na czczo. W każdym innym wypadku, aby uniknąć podrażnień w przewodzie pokarmowym i zniwelować możliwe działania niepożądane leku, należy przyjąć go po posiłku. Jednak tutaj pojawia się kolejny problem. Na wchłanialność farmaceutyku ma bowiem wpływ także to, co jemy. Zmniejszenie oddziaływania leków na organizm może powodować duża obecność błonnika pokarmowego czy skrobi kukurydzianej w potrawie, ale także produkty mleczne. Wówczas odstęp czasowy między przyjęciem lekarstw a posiłkiem może wynosić nawet dwie godziny!

Czym popijać leki?

To jedno z ważniejszych pytań. Zły dobór płynu, którym popijemy lek, nie tylko może sprawić, że medykament nie zadziała, ale również że zbyt duża ilość substancji leczniczych dostanie się do organizmu, co może skończyć się przedawkowaniem. Tego rodzaju powikłań można się spodziewać, jeśli lek popije się sokiem grejpfrutowym. Jest on całkowicie zakazany, jeśli chodzi o popijanie nim leków, bowiem zawarte w nim związki zatrzymują pracę enzymów trawiennych obecnych w jelicie, które chronią nasz przewód pokarmowy. Każdy lek zawiera większą niż przewidziana dawkę substancji leczniczych właśnie ze względu na to, że duża jej część jest niszczona przez te właśnie enzymy. Gdy ich praca zostanie zastopowana przez sok z grejpfruta, do organizmu może się dostać nawet kilkakrotnie większa ilość substancji niż ta zalecana. Zresztą żaden sok nie jest zalecany do popijania leków. Również niebezpieczne jest popijanie ich mlekiem, nie wspominając oczywiście o alkoholu, który najszybciej może przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań zdrowotnych. Płyny znajdujące się na liście zakazanych do popijania leków można by wymieniać długo. Dlatego lepiej skupić się na tym, czym farmaceutyki popijać. Odpowiedź jest prosta – najlepiej wodą. Niegazowaną i niskozmineralizowaną. Najlepiej sprawdzi się zwykła, przegotowana, ale koniecznie wystudzona. Jej ilość potrzebna do tego, aby lek wchłonął się bez problemów, też nie jest bez znaczenia. Najlepiej wypić ¾ albo nawet całą szklankę wody. Stosując się do powyższych wskazówek, będziemy mieć pewność, że leki będą działać zgodnie z ich przeznaczeniem.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy