Popularny serial telewizyjny „Magia kłamstwa” rozbudził, kilka lat temu, masową wyobraźnię. Wiedzieć niemal wszystko bez słów, obserwując jedynie same ruchy, mimikę i gesty. Ale nie trzeba być dr Calem Lightmanem, aby wiedzieć, czy ktoś kłamie. Uchylamy rąbka tajemnej wiedzy.

Dr Cal Lightman dzięki swoim umiejętnością mógł zdobywać sławę, zarabiać pieniądze i rozwiązywać trudne zagadki, ale było to również jego przekleństwo. Chcąc nie chcąc widział także kłamstwa u jego współpracowników i rodziny. Na szczęście, dla nas, badania w rzeczywistym świecie, nie zaś tym wykreowanym w serialu, wykazały, że nigdy nie możemy mieć 100% pewności, że ktoś kłamie. Niektóre gesty są dla nas jedynie podpowiedziami, że istnieje w tym względzie pewne prawdopodobieństwo. Dlatego należy być bardzo ostrożnym w zarzucaniu komuś kłamstwa. Warto też się zastanowić, czy w ogóle demaskowanie kłamstwa jest potrzebne. Niesłuszne oskarżenie może na zawsze zepsuć nasze relacje z drugą osobą.

Pamiętajmy jednak, że zwracanie uwagi na mowę ciała, może być dla nas dobrym treningiem komunikacyjnym i interpersonalnym. Jeśli będziemy uważniej przyglądać się ruchom i mimice drugiej osoby, staniemy się bardziej wrażliwi na odczytywanie sygnałów pozawerbalnych. Taka umiejętność w przypadku innych stanów emocjonalnych – jak podenerwowanie, smutek, strach czy radość, może być przydatne.

Zwykle osoby, które mówią nieprawdę, robią to tylko werbalnie, a ich ciało przeciwstawia się kłamstwu, wysyłając liczne sygnały fizjologiczne.

  • Jeśli ktoś nie jest aktorem bądź dobrze wytrenowanym mówcą, gdy zaczyna kłamać zmienia mu się ton głosu. Dzieje się tak ze względu na towarzyszący kłamaniu stres. Głos staje się wyższy niż zwykle, czasem wręcz piskliwy.

  • Oprócz tonu głosu zmienia się także tempo i głośność mówienia. Kłamiąc mówimy znacznie szybciej i głośniej, tak jakbyśmy chcieli szybko dobrnąć do końca, a jednocześnie przekonać rozmówcę, że mówimy prawdę.

  • Aby czuć mniejsze wyrzuty sumienia, nieświadomie staramy się unikać wzroku drugiej osoby. Nie tylko błądzimy wzrokiem, ale także często mrugamy, co pozwala nam rozładować napięcie związane z mówieniem nieprawdy. Zwykle też kierunek patrzenia jest dla nas sygnałem, czy ktoś mówi prawdę. Osoby, które przypominają sobie prawdziwe wydarzenia patrzą w prawo, zaś ci którzy zmyślają spoglądają w lewo.

  • Stres, ale także kłamstwo powodują, że wybuchamy niepohamowanym chichotem. Nerwowy śmiech jest próbą zyskania czasu na przygotowanie odpowiedzi bądź jej całkowitego uniknięcia.

  • Kłamstwo próbujemy także zatuszować gestami. Nasz organizm chcąc uniknąć wypowiadania nieprawdy, nieświadomie zakrywamy usta dłonią. Oczywiście nie wyglądamy wówczas jak jedna z trzech mądrych małpek. To często niezauważalne gesty, jak muśnięcie warg dłonią.

  • Kłamiąc drapiemy bądź po prostu dotykamy się często po nosie. Bowiem, niczym w bajce o Pinokiu, osobie kłamiącej powiększa się nos. Oczywiście jest to w realnym świecie niezauważalne, a wpływ na to ma zwiększone ciśnienie krwi, wywołane stresem. Nagły przypływ krwi wywołuje swędzące mrowienie.

  • Osoby, mówiące nieprawdę często też bardziej się pocą. Widoczne jest to zwłaszcza u mężczyzn w koszulach i pod krawatem. Zwiększone ciśnienie krwi, wywołane stresem przy wypowiadanych kłamstwach, sprawia, że poci im się szyja. Chcąc się uwolnić od jarzma kłamstwa mężczyźni w takich chwilach luzują kołnierzyk.

Wiele z tych zachowań może być wywołana także innymi stresującymi sytuacjami, nie tylko kłamstwem. Dodatkowo występowanie pojedynczych gestów z powyżej listy jeszcze o niczym nie świadczy. Może ktoś ma po prostu alergię dlatego pociera nos albo czuje się dobrze w naszym towarzystwie więc luzując krawat nadaje wspólnemu spotkaniu mniej formalny charakter. Bądźmy powściągliwi w ocenach

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy