Z pewnością każdy z Was zna tę sytuację – macie zadanie do wykonania, siadacie przed komputerem i nagle mijają Wam 2 godziny, a wciąż nic nie jest zrobione. Jak to się stało? Odpowiedź jest prosta – nie skoncentrowaliście się na zadaniu, ale na wszystkich innych rzeczach dookoła.

Kiedy mamy do zrobienia coś ważnego, zwłaszcza gdy nie sprawia nam to przyjemności, wszystkie inne sprawy dookoła stają się ciekawsze. „Ta ściana wymaga odświeżenia”, „Muszę kupić nowe buty dla dziecka”, „Ciekawe, jak bym wyglądała w nowym kolorze włosów?”, „Moje paznokcie wołają o pomstę do nieba – muszę iść do manicurzystki” – takie i inne myśli zaprzątają wtedy nasze głowy. Jak się ich pozbyć?

Po pierwsze – posprzątaj miejsce pracy

Nic tak nie rozprasza jak nieuprzątnięte biurko czy stolik. Nagle widzimy ten cały bałagan, a to przekłada się również na naszą efektywność. Wystarczy, że uporządkujesz miejsce pracy, a od razu lepiej zacznie Ci się pracować. Schowaj wszelkie zbędne przedmioty do szafek, niech biurko będzie czyste i przejrzyste, dzięki temu Ty nie będziesz zaprzątać sobie głowy nieistotnymi sprawami.

Po drugie – wyłącz Facebooka!

W dobie internetu i portali społecznościowych łatwo wpaść w wir sieci i ciężko się z niego wydostać. Dlatego jeżeli musisz coś zrobić, najlepiej będzie, jeśli wyłączysz Facebooka, Twittera czy LinkedIn. Warto również – jeśli to możliwe – położyć swój telefon najdalej, jak to możliwe, aby nie naszła Cię chęć na sprawdzenie, co nowego na Instagramie, oraz czy nie dostałaś właśnie od kogoś nowego „snapa”.

Po trzecie – nie wszystko naraz

Pamiętaj, że jeśli chcesz zrobić kilka rzeczy naraz, żadna z nich nie będzie zrobiona dokładnie. Dlatego najlepiej rozplanuj sobie pracę w kilku punktach i rozpoczynaj kolejne zadanie dopiero po skończeniu jednego. Nie czytaj też nowych maili, bo to również Cię zdekoncentruje – zajrzyj do nich na spokojnie dopiero po wykonaniu zadania.

Po czwarte – znajdź spokojne miejsce

Jeżeli próbujesz pracować w miejscu, gdzie jest gwarno albo biegają tam Twoje dzieci, ciężko będzie Ci się skupić. Spróbuj więc znaleźć ciche miejsce, gdzie będziesz mogła spokojnie zrobić to, co zaplanowałaś. Poproś męża, mamę czy przyjaciółkę, by przez chwilę zajęli się Twoim dzieckiem, a jeśli dzielisz z kimś pokój, poproś go o chwilę spokoju. Z pewnością będzie Ci się pracowało o wiele lepiej i o wiele efektywniej.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy