Każdy pragnie miłości i bliskości. Czasem jednak płaci za nie zbyt wielką cenę. Są kobiety, które kochając za bardzo, wybaczają swojemu mężczyźnie wszystko, latami tkwią w relacji, która je ubezwłasnowolnia. Są też mężczyźni, którzy stawiają kobiety na piedestale, pomimo że związek to pasmo awantur, a ukochana zamiast wspierać manipuluje i wykorzystuje ich każdą słabość. W końcu przychodzi moment, kiedy trzeba powiedzieć dość.

Stworzenie, a potem trwanie w toksycznym związku nie jest dziełem przypadku. Wszyscy wynosimy z domu pewien bagaż doświadczeń. W naszym myśleniu tworzą się pewne schematy, przyzwyczajamy się do pewnych zachowań, w stosunku do innych się buntujemy. Porównujemy relacje, jakie łączyły naszych rodziców do tych, które sami tworzymy. I zwykle albo budujemy je na zasadzie podobieństwa albo przeciwieństwa. Ale zawsze podstawowym uwarunkowaniem wejścia w związek są emocje z przeszłości. Jeśli w pierwotnej rodzinie były problemy, warto sięgnąć po porady terapeuty, który może pomóc zmienić tok myślenia.

Często jednak nie zauważamy problemów. Zagłębiamy się w, z pozoru, szczęśliwy związek, który po czasie zaczyna się psuć. Przed jego zakończeniem może powstrzymywać wiele czynników – strach przed samotnością, przyzwyczajenie, wstyd przed otoczeniem, względy finansowe czy też ciągłe upatrywanie winy w sobie. Ze względu na te wszystkie czynniki pozwalamy sobą manipulować, tłumaczymy partnera ze wszystkich jego przewinień, walczymy coraz bardziej o jego względy i coraz bardziej pozwalamy mu się pogrążać. W końcu czujemy się wypaleni, bez szacunku dla samych siebie, nieszczęśliwi.

Choć zmiana tego stanu rzeczy może być niezwykle trudna, najważniejszym elementem, bez którego nigdy nic się nie zmieni to uświadomienie sobie problemu i podjęcie decyzji o zmianie. Ciężko jest też stworzyć jeden model zachowania, jak wyrwać się z toksycznego związku, wszystko zależy od indywidualnych zachowań, emocji i relacji. Jednak ważne jest aby budować w sobie poczucie własnej wartości, nie dajmy sobą manipulować, okazujmy sobie należny szacunek i oczekujmy tego od innych. Zmieńmy sposób myślenia o sobie, nie dopuszczając myśli, w których oskarżamy się o cokolwiek. Racjonalnie podchodźmy do błędów partnera. Dobrze jest też znaleźć oparcie w przyjaciołach czy rodzinie, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję o rozstaniu z toksycznym partnerem. Ważne jest też, aby uzależnienie emocjonalne od drugiej osoby zastąpić realizacją siebie. Koniecznie trzeba zerwać z izolacją spowodowaną nadmiernym przywiązaniem do partnera – znaleźć nowe albo wskrzesić stare pasje. Robić to, co sprawia nam przyjemność, co pozwoli pozytywniej spojrzeć na świat. Zacząć częściej wychodzić z domu, poznawać nowych ludzi. Warto też uprawiać sport. Wówczas możemy liczyć na zmianę naszego samopoczucia na lepsze.

Zmiana i odejście od partnera nie musi być drastyczna. Nie musi polegać na szybkim i definitywnym rozstaniu się z partnerem. Może to bowiem w przyszłości przynieść jeszcze gorsze skutki. Osoby uzależnione od swojej drugiej połówki, mogą potem żałować swej decyzji, tęsknić i potrzebować jej. Wówczas zrobią wszystko, aby znów być razem, a toksyczny partner będzie umiał wykorzystać tą słabość. Dlatego lepiej jest krok po kroku próbować zmieniać sposób swojego postępowania, aż do poczucia siły na wyjście z toksycznego związku.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy