17 Paź

Życie z teściami pod jednym dachem to dla wielu młodych par poważny problem. Brak intymności, swobody, jaka należy się młodym małżonkom to pierwsze bolączki zakochanych. Drugim jest obecność w jednym domu różnych charakterów, które wcale siebie nie wybierały, a przyszło im dzielić codzienność.

W takich sytuacjach pierwszy krok to opracowanie planu finansowego i strategicznego, aby jak najszybciej usamodzielnić się i kosztem nawet pewnych wyrzeczeń zamieszkać „na swoim”. Jednak jeśli nasza sytuacja materialna nie przedstawia się kolorowo i jesteśmy zmuszeni mieszkać z teściami, podejdźmy do tego w sposób racjonalny i przemyślany. Najgorsze, co można zrobić to w tej sytuacji to kierować się jedynie emocjami.

Pozwól teściowej pozostać Panią Domu

W końcu przeprowadzisz się do swego domu i tam wprowadzisz swoje zasady. Teraz, mimo że sama masz tysiąc pomysłów na to, jak prowadzić dom, pamiętaj, że przez pierwszy okres wspólnego mieszkania u teściów jesteś gościem. Zanim na dobre dopasujecie się do siebie, staraj się więc wykazywać teściowej należyty szacunek poprzez pochwały jej sposobu pracy, dbania o dom, kuchni. Każdy Twój komplement dotyczący smacznego obiadu, starannie wyprasowanych ubrań czy rozsądnych zakupów może Ci zdobyć jej przychylność i sympatię.

Zaplanujcie podział ról

Zanim weszłaś w świat rodziny swego męża, wśród domowników istniał wyraźny podział ról. Sama obecność nowego członka rodziny będzie wymuszać nowy rozkład relacji, warto więc wyjść z inicjatywą. Możesz zaproponować podczas wieczornej kolacji w weekend swój pomysł i zapytać o opinię teściów i męża. Taki przykładowy układ może zawierać grafik gotowania obiadów, robienia zakupów, sprzątania – np. w parzyste dni Wasza kolej, w nieparzyste kolej na teściów. Podział ten powinien też jasno uwzględniać kwestie rozliczeń finansowych, tak, aby ani teściowie, ani młode małżeństwo nie czuło się przytłoczone nadwyżką płatności za czynsz, żywność, sprzęty i remonty. Wykaż się dobrą wolą, a dobro powinno wrócić do Ciebie. Nie bój się otworzyć i być szczerą, ale zawsze z taktem i uśmiechem.

Zaznacz swoją odrębność

Nikt z nas nie jest robotem. Problemy codzienności, różnice charakterów, jak i kłopoty w pracy mogą przenieść się na wewnętrzne stosunki w domu. Poproś męża, aby był dla Ciebie wsparciem, a zarazem nie przestał być dobrym synem. Duża część układania relacji zależeć będzie też od tego, jak Twój mąż reaguje i czy stara się być aktywnym członkiem rodziny. Jeśli wycofuje się i spycha na Ciebie całą odpowiedzialność za relacje i stosunki z rodzicami, powiedz mu przy okazji miłych chwil, że dla Waszego wspólnego dobra, potrzebujesz jego włączenia się w to, co dzieje  się wokół. Warto też w szczerej, dobrej rozmowie z teściową, przy kawie i domowym cieście, powiedzieć, jak bardzo doceniasz przyjęcie Cię przez nich do grona domowników, ale jak jednocześnie jest to dla Ciebie nowa sytuacja. Zaproponuj niepisane zasady zachowania swojej przestrzeni intymnej podkreślając, że pozwoli to zachować Ci odrobinę samodzielności potrzebnej młodej kobiecie i żonie.

Zaprzyjaźnij się teściami

Na początku może to brzmieć jak cel nie do osiągnięcia, jednak wszystko zależy od tego, czy będziesz ulegać złym emocjom i działać pod wpływem impulsów czy raczej spojrzysz na sytuację jak strateg. Co to może znaczyć? Przede wszystkim pokażcie z mężem, że nie traktujecie teściów jak piątego koła u wozu, że nie odnosicie się do nich jak do właścicieli lokum, ale że chcecie zbudować zdrowe relacje z nimi. Może w tym pomóc kupienie biletów do teatru czy kina dla czterech osób na sobotni wieczór, propozycja wyjścia wspólnie na obiad do pizzerii lub restauracji w niedzielę, czy choćby wspólny spacer do parku. Dzięki temu znajdziecie się z nimi w neutralnej przestrzeni, w której zwyczajowe napięcia ulegają rozluźnieniu. Częściej powtarzane tego typu odświętne sytuacje z dala od domu, powoli przyczynią się do budowania atmosfery wzajemnej życzliwości i zaufania.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy