09 Gru

Jak sobie radzić z rywalizacją w pracy?

Zbliża się koniec roku, a wraz z nimi okres raportów, rozliczeń rocznych, premii i nagród w zakładach pracy. Każdy stara się nadrobić zaległości, dogonić innych członków zespołu, wykazać się przed przełożonym. Często w takich przełomowych momentach dochodzi do zwiększonej rywalizacji pomiędzy pracownikami zespołu, działu, a nawet całych firm, w przypadku małych przedsiębiorstw.

Wewnętrzna rywalizacja i zewnętrzna konkurencja w odpowiednim natężeniu generalnie są potrzebne, gdyż stymulują pracowników i całe struktury organizacyjne. Problem, jak to zazwyczaj bywa, zaczyna się przy przesadnej walce o utrzymanie swojej pozycji lub chęci sięgnięcia po jeszcze więcej.

Jak sobie wówczas radzić z napiętą i nerwową atmosferą w pracy? Jak znaleźć równowagę pomiędzy sympatią do kolegów a przejawami rywalizacji ze współpracownikami?

  • Pierwszą i najważniejszą zasadą jest słynne powiedzenie: „Rób swoje!” Proste, ale jakże prawdziwe i skuteczne. Trzeba bowiem mieć zawsze w pamięci, a szczególnie już w sytuacjach zaciętej konkurencji, że porównywanie się z innymi w niczym nam nie pomaga. Co więcej, odnoszenie siebie i swoich osiągnięć do tego, co zdobyli otaczający nas ludzie tylko nam szkodzi!

Dlaczego? Ponieważ…

…1. Jesteś wyjątkowy/a!

Każdy z nas posiada swój zestaw talentów, predyspozycji i doświadczeń. Zamiast oceniać siebie przez pryzmat koleżanki z działu spisz na kartce to, w czym Ty jesteś dobry/a. Tego się trzymaj, to rozwijaj i to także możesz podkreślić w rocznym raporcie.

…2. Zazdrość spala!

Zazdrość o sukcesy znajomych z firmy odziera nas z naszej cennej energii, którą powinniśmy przeznaczać na własny rozwój lub przynajmniej na regenerowanie zasobów emocjonalnych.

…3. Warto wykorzystać czas na pozytywne zmiany!

Jeśli zauważysz, że Twoi koledzy z pokoju mogą pochwalić się lepszymi wynikami, to jest to sygnał dla Ciebie, aby czas, który pozostał do końcowych rozliczeń przeznaczyć na poprawienie swoich osiągnięć. Jeśli natomiast skupisz się na analizowaniu, w czym inni okazali się do Ciebie lepsi, nie dość, że zostaniesz w tym samym miejscu, w jakim jesteś teraz, to dodatkowo zmarnujesz cenny czas na bezowocne analizy. A te tylko psują humor i podcinają skrzydła.

  • Drugą zasadą ułatwiającą radzenie sobie z napięciem wywołanym rywalizacją w zespole pracowniczym jest maksyma: „Doceniaj i chwal rywala”.

Na początku może Ci się to wydać trudne, a może nawet niemożliwe. Ale dlaczego nie miałbyś wyrazić swego uznania komuś, kogo podziwiasz, komu się udaje? Wiesz już przecież, ze zazdrość spala, a złość piękności szkodzi, prawda? Lepiej więc podzielić się ze współpracownikiem pozytywną emocją. Taka postawa nie zaszkodzi, a może nawet rozluźnić nerwową atmosferę. Być może znajoma zza biurka czuje to samo Ty, tylko nie pokazuje tego po sobie? Pozwól, aby poczuła się komfortowo dzięki miłym słowom. Tobie też zrobi się raźniej na duchu, bo zyskasz sprzymierzeńca w pracy.

Pamiętaj, że każde dobro wraca do Ciebie, a „kto mieczem wojuje, ten od miecza ginie”.

  • I na koniec trzecia sprawdzona zasada – „Zachowaj dystans i zdrowy rozsądek”.

W chwilach, gdy gra toczy się o Twoją przyszłość w firmie, może to być trudne. Ale przecież nie zawsze każda rozgrywka o najlepsze wyniki w pracy jest tak decydująca. Jeśli rzeczywiście obiektywnie wypadasz w danym momencie słabiej niż reszta zespołu nie popadaj w popłoch, agresję lub depresję. Jeśli wystraszysz się, inni mniej lojalni koledzy może zechcą to wykorzystać, aby ugrać przychylność szefa. Gdy w rankingu pracowniczym zajmiesz niskie notowania i poddasz się uczuciu złości, zrazisz do siebie nawet tych, którzy byli Ci przychylni. Zachowanie zdrowego rozsądku w momencie zajęcia słabszej pozycji na forum wewnętrznych konkurentów, pozwoli Ci odeprzeć atak depresyjnych myśli. Zamiast się załamywać wyciągnij wnioski z potknięcia się, bo dobrze przecież wiesz, że „co Cię nie zabije to Cię wzmocni”.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy