25 Lis

Jak uniknąć rozczarowań zawodowych? – cz. I

Istnieją dwa sposoby pozwalające unikać przykrych rozczarowań związanych z pracą zawodową. Pierwsza to metoda prób i błędów, druga to strategia oparta na znajomości kilku podstawowych reguł, które stosowane w praktyce mogą służyć jako wytyczne przy podejmowaniu właściwych decyzji. Pierwszego rozwiązania nie zalecam, gdyż potrafi ono tylko zniechęcić, marnuje nasz cenny czas i nie wyznacza nam żadnej konkretnej ścieżki kariery. Druga opcja natomiast opiera się na samoświadomości i znajomości rynku pracy. Warto więc poważnie podejść do kilku poniżej przedstawionych zasad.

Zasada nr 1 – Poznaj swoje możliwości

Adrian, student politologii na każdych zajęciach oświadczał, że za kilka lat usłyszy o nim cały świat, gdy zostanie prezydentem naszego kraju. Test predyspozycji zawodowych, jaki przeprowadził w uczelnianym Biurze Karier, wykazał jego cechy charakteru, które ostudziły ten zapał. Brak odporności na stres i krytykę to pierwsze przeszkody w pracy polityka. Niecierpliwość, niskie kompetencje komunikacyjne i analityczne to kolejny zestaw słabości Adriana. Po pierwszym roku miał też problemy z zaliczeniem kursu z historii doktryn politycznych, przyznał, że nie umie zapamiętywać nazwisk, dat i takiej mnogości faktów. Zanim przyszło mu do głowy zapisać się do jednej z partii i startować w wyborach na radnego gminy, przeniósł się na inną specjalizację i porzucił marzenia o pracy polityka.

Jeśli i Ty masz w głowie jakiś plan związany ze swoją przyszłością zawodową, sprawdź, czy cechy oczekiwane na danym stanowisku lub w danej branży pokrywają się z cechami, które sam reprezentujesz.

Zasada nr 2 – Nie kieruj się tym, co obecnie modne

Gdy Polska stała się krajem członkowskim Unii Europejskiej, tysiące młodych maturzystów wybrało studiowanie kierunku europeistyka. Jedną z nich była Olga, która marzyła o pracy w Brukseli, a przynajmniej o ciepłej posadce w biurze jednego z europosłów. Zdała maturę z historii, więc nie przerażały ją trudne egzaminy semestralne, umiała wkuć na pamięć traktaty, umowy, dane o państwach członkowskich. Jednak po licencjacie stwierdziła, że wcale nie jest tak łatwo znaleźć staż w jej dziedzinie, gdyż obok siebie miała tysiące innych kandydatów na to samo stanowisko.

Pamiętaj zatem, że im jakiś zawód bardziej modny, tym trudniej będzie Ci pokonań konkurencję. Pomyśl lepiej o tym, w czym jesteś dobry, co lubisz robić i czego jeszcze brakuje na rynku. Wyczucie niszy i wejście z nowym pomysłem często się bardziej opłaca.

Zasada nr 3 – Nie próbuj realizować niespełnionych marzeń rodziców

Julek był jedynakiem. Jego tata zawsze marzył o prestiżowym zawodzie prawnika, jednak sam nigdy nie osiągnął swego celu. Uznał, że jego syn wypełni lukę w tym życiowym postanowieniu. Udało mu się namówić Julka na studia prawnicze, które ukończył z niezłym wynikiem. Potem mobilizował syna, aby szukał pracy w zawodzie. Jednak w czasie ferii zimowych, Julek wyjechał w Alpy, aby dorobić sobie jako instruktor narciarstwa dla polskiej grupy gimnazjalistów. Tam poczuł w końcu, co jest jego przeznaczeniem. Od zawsze lubił góry i pracę z młodzieżą, ale ojciec tłumił w nim jego pasje. Na szczęście po powrocie oznajmił, że nie ma serca do całego tego zimnego systemu prawnego i jeśli coś zimnego, to woli śnieg. Dziś jest szefem jednej z dobrze prosperujących szkół narciarskich, a swoją wiedzę prawniczą wykorzystuje do udzielania bezpłatnych porad prawnych w jednej z fundacji.

Jeśli czujesz, że to rodzice, a nie Ty decydujesz o swoich wyborach zawodowych, przeprowadź z nimi spokojną, pełną wyrozumiałości, ale zdecydowaną rozmowę.

Za tydzień poznasz kolejne reguły świadomych wyborów pomocnych w zaplanowaniu Twojej kariery.

Facebook Comments

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy