05 Gru

Jak uniknąć rozczarowań zawodowych? – cz. II

Oto kolejna odsłona kilku praktycznych porad, które stosowane prewencyjnie oszczędzą nam smutku i złości, które to uczucia mogą się pojawić po dokonaniu złych wyborów zawodowych.

Zasada nr 4 – Sprawdź się w stażach, wolontariatach i letnich praktykach

Jeśli targa nami wiele pasji i nie odkryliśmy jeszcze zawodu naszych marzeń, spróbujmy poczuć na własnej skórze, jak się pracuje w różnych branżach. Możemy prześledzić ogłoszenia na portalu http://ogloszenia.ngo.pl/ szukając ofert odpowiadających naszym zainteresowaniom. Nie trzeba do tego rezygnować z obecnej pracy, a jeśli uczymy się nadal to jest to najlepszy moment na sprawdzenie, gdzie czujemy się dobrze, a gdzie w ogóle nie pasujemy

Zasada nr 5 – Podróżuj i poznawaj świat

Podróże kształcą i to wszechstronnie. Przebywając poza własnym krajem uczymy się języka, funkcjonowania w nowej kulturze, przełamujemy lęki, stereotypy, otwieramy się na inność. Do tego uczymy się zaradności, przedsiębiorczości i często kreatywnych rozwiązań. To, co przeżyjemy zostanie z nami do końca życia w pamięci, to, co przeczytane w książce może umknąć po krótkim czasie. Jeśli chcemy świadomie dokonywać decyzji zawodowych musimy widzieć siebie i swoją sytuacje w szerszym kontekście. Porównywać, co dzieje się gdzie indziej, jakie rozwiązania stosują mieszkańcy innych kultur, czy podczas wyjazdu widzieliśmy coś, co nas poruszyło i wskazało nasze przeznaczenie, pobudziło w nas pasję, uwrażliwiło na obszary, o których wcześniej byśmy nawet nie pomyśleli.

Zasada nr 6 – Nie bój się zmian i podejmowania ryzyka

Temat ten zawsze wzbudza wiele emocji. Nasze przyzwyczajenia do stabilności i bezpieczeństwa walczą z chęcią ryzykowanej zmiany na lepsze. Nie zawsze mamy wybór, szczególnie wtedy, gdy nasza pensja zapewnia jedyne utrzymanie rodzinie, nie zawsze umiemy wyczuć odpowiedni moment, czasem podejmujemy złe decyzje pod wpływem chwili. Jednak przy rozsądnej analizie sytuacji i opracowaniu strategicznego planu działania, warto dokonywać zmian. Rozczarowania zawodowe mogą pojawić się po jakimś czasie, wtedy jest czas na rewizję swojej pozycji na rynku pracy. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z naszego wynagrodzenia, pierwszy krok to rozmowa o podwyżce z przełożonym. Jeżeli natomiast wykonywana praca przerasta nasze siły i zdolności, to znak aby zacząć szukać innej. Warto pamiętać przy tym, aby nie rzucać się na głęboką wodę, bo wówczas rozczarować możemy się jeszcze bardziej. Przed każdą poważną decyzją trzeba spisać plusy i minusy obecnej pracy, przeanalizować aktualny rynek pracy i odbyć rozmowę z wykwalifikowanym doradcą zawodowym, coachem lub psychologiem pracy.

 Zasada nr 7 – Znajdź równowagę pomiędzy postawą roszczeniową a przesadną biernością

Poza wszystkimi obiektywnymi warunkami naszej sytuacji, na poczucie rozczarowania zawodowego wpływają subiektywne czynniki, które mogą przesłaniać nam rzeczywistość, w jakiej się znaleźliśmy. Zanim więc zaczniemy narzekać i obwiniać cały świat za nasz brak satysfakcji z wykonywanej pracy, przeanalizujmy swoje kompetencje i zapoznajmy się z sytuacją w innych firmach lub instytucjach. Dobrze jest w tym celu poczytać ogłoszenia o pracę z naszej branży, raporty dotyczące wynagrodzeń w danym roku w skali całego kraju, artykuły opisujące sytuacje na lokalnym rynku pracy. Zamykając się w swoim świecie oczekiwań i potrzeb patrzymy na to, co robimy poprzez pryzmat emocji. Twarde dane pozwolą nam ostudzić roszczenia i docenić to, co mamy. Skrajnością takiej postawy jest z kolei za duża bierność. Dla tej grupy osób zaleca się większe zaangażowanie, uwierzenie we własne siły i potencjał oraz pobudzenie do refleksji „co mogę zrobić, aby zmienić moją sytuację”. Taka samoświadomość otwiera na szukanie nowych rozwiązań, na dokonywanie przeobrażeń w obszarach zawodowych, które powodują rozczarowania.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy