Nowy Rok to wręcz idealny czas na to, aby coś zmienić w swoim życiu na lepsze. Jak to zrobić trwale, aby faktycznie noworoczne postanowienia nie okazały się tylko listą życzeń, która znów nie zostanie zrealizowana? Bez względu na to, czy chciałabyś trochę schudnąć, znaleźć porządnego faceta, zarabiać więcej, zmienić pracę czy zacząć w końcu realizować jakąś pasję, na którą do tej pory nie miałaś czasu, przygotuj się do tego już dziś używając 5 prostych zasad:

  1. Stan faktyczny

 

W pierwszej kolejności poznaj stan faktyczny, czyli uświadom sobie w jakim punkcie się teraz znajdujesz, na jakim etapie jesteś. Bez tego trudno będzie zrealizować jakikolwiek cel. Wypisz więc na kartce co obecnie masz, ile ważysz, ile zarabiasz, co już umiesz, kogo znasz itp. Z poznaniem stanu faktycznego jest jak z wyznaczaniem trasy w nawigacji GPS. Jeśli nie wiesz skąd wyruszasz, nie dojedziesz nigdzie. Dlatego w planowaniu roku pełnego sukcesów, absolutnie nie możesz pominąć tego kroku.

 

  1. Stwórz własne kategorie

Zazwyczaj sukces nie dotyczy tylko jednej dziedziny typu nasz wygląd czy finanse. Wszystko co robimy jest połączone i nawzajem na siebie oddziałuje. Dlatego polecam ci podzielić swoje cele na takie kategorie, jakie są dla ciebie ważne. Mogą to być cele: rodzinne, osobiste, wizerunkowe, finansowe, biznesowe, duchowe, rozwojowe itp.

 

  1. Wypisz swoje cele

Mówi się, że cel to marzenie z wyznaczoną datą realizacji. Oczywiście w 100% zgadzam się z tym stwierdzeniem. Dodałabym jednak do tego, że twój cel musi także całkowicie być zależny od ciebie. Cel typu: „w maju 2015 mój były chłopak zostawia swoją dziewczynę i wraca do mnie” nie jest zupełnie zależny od ciebie więc lepiej zamienić to na: „w maju 2015 jestem w szczęśliwym związku z mężczyzną który jest (wpisz konkretnie jaki), traktuje mnie (wpisz jak), wygląda (napisz jak byś chciała aby wyglądał) i czuje się z nim (napisz jak chcesz się przy tym człowieku czuć). Generalnie najważniejsze jest to, aby wyznaczając cele, napisać jak najwięcej konkretnych, namacalnych rzeczy. Pamiętaj także, aby cele były sformułowane pozytywnie i napisane w czasie teraźniejszym. Wypisując swoje cele nigdy nie używaj takich słów jak: „chciałabym” (zamiast tego pisz: chce, mam, posiadam), „nie chcę” np. mieć tyle długów czy nie chce być już dłużej nieśmiała (zamiast tego pisz, co byś chciała bez użycia „nie”, czyli: jestem pewna siebie, jestem wolna finansowo).

 

  1. Użyj wszystkich zmysłów

Warto do każdego celu zrobić dodatkowy opis. Opisz go używając wszystkich zmysłów. Wyobraź sobie, że już osiągnęłaś dany cel. Co wówczas widzisz? Co czujesz (jakie zapachy)? Co lub kogo słyszysz? Co masz wokół siebie? Czego możesz dotknąć? Jak się czujesz emocjonalnie, czyli jakie uczucia ci towarzyszą? Zastanów się także, jak bardzo realna wydaje ci się ta wizja. Jeżeli masz wrażenie, że jest to nie możliwe, zrób to ćwiczenie jeszcze raz. Pamiętaj, że jedynym ograniczeniem jakie masz w życiu, jesteś ty sama. Zupełnie nie zawracaj sobie głowy tzw. „spowalniaczami celu”, czyli myślami typu: „nie uda się, przecież nie dam tego rady osiągnąć, nie znam nikogo, kto zarabia więcej niż 10 000 miesięcznie więc jest to nierealne, co by ludzie powiedzieli gdybym osiągnęła ten cel, pewnie inni przestaliby mnie lubić, akceptować itp”. Jeśli choć raz pojawią ci się w głowie takie pierdoły, wyobraź sobie dwie postacie. Jedna to ty idealna: piękna, mądra i bogata. „Ty idealna” kreuje w twojej głowie wszystkie piękne cele, które chcesz osiągnąć. Jest jednak jeszcze druga istota: wstrętna, obślizgła, zmarszczona, niesamowicie obleśna i nieszczęśliwa – ona podsuwa ci te wszystkie spowalniacze celu. Kogo chcesz słuchać? W stronę której wersji ciebie chcesz iść? Wiem, że wydaje się to trudne i nawet może nieco śmieszne, ale uwierz mi, że jeśli będziesz to stosować, sama będziesz zaskoczona jak szybko zmaleją twoje spowalniacze.

 

  1. Wyznacz plan działania

Same cele to tylko początek. Gdy masz już wszystko wypisane i opisane, czas na przygotowanie planu. Rozpisz dany cel na miesiące, potem na tygodnie, a na końcu na małe zadania, które musisz wykonać każdego dnia, aby zbliżyć się do twojego celu. Nie zrażaj się nawet największą rzeczą jaka wpadnie ci do głowy. Najważniejsze jednak jest działanie. Dlatego proponuję zacząć realizacje tych celów już dziś. Powoli, krok po kroczku. Odradzam ci stosowanie nagłych radykalnych zmian, gdyż może przyjść taki moment, że nagle zabraknie ci motywacji i szybko wrócisz do starych nawyków. Zamiast tego, wygodniej wprowadzać sukcesywnie malutkie zmiany. Codziennie większe. Dzięki temu z pewnością uda ci się zrealizować większość rzeczy które sobie założysz.

 

Trzymam kciuki za realizację twoich celów i mam nadzieję, że kiedyś będziesz miała okazję opowiedzieć mi osobiście o twoich zmianach na lepsze.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy