25 Lip

Jak zmienić plik wizytówek w plik banknotów?

Mówi się, że „nieważne, kogo ty znasz, ważne, kto zna ciebie”. Jak dać się poznać? I jeszcze te znajomości zamienić w zyskowną współpracę? Narzędziem do tego mogą być bardzo modne ostatnio spotkania networkingowe, na które ludzie przychodzą po to, aby się poznać. Nie jest ważne, czy szukasz nowych klientów, nowej pracy czy drugiej połówki, z pewnością znajdziesz dla siebie takie spotkania networkingowe, które pomogą ci zbliżyć się do twoich celów.

Networking to sposób budowania twoich kontaktów z ludźmi, system działania oparty na współpracy, otwartości i tworzeniu tzw. efektu synergii. Obecnie możesz uczestniczyć w różnych spotkaniach networkingowych organizowanych w całej Polsce. Od spotkań dla singli (np. WOWmeetings), na których swobodnie, bez presji możesz poznawać ludzi, którzy chcą znaleźć swoją drugą połówkę, kończąc na spotkaniach dla przedsiębiorców (np. Skrzydła Sukcesu), na których znajdziesz mnóstwo cennej wiedzy i nowych klientów.

Jeśli chcesz, aby czas który spędzisz na takich spotkaniach nie był czasem zmarnowanym, pamiętaj o 3 ważnych etapach networkingu.

1. Przygotowanie się do spotkania

Przygotowując się pamiętaj przede wszystkim o wyznaczeniu sobie konkretnego celu, w jakim tam idziesz, z kim chcesz porozmawiać, kogo chcesz poznać, z jakimi branżami, firmami czy osobami chcesz nawiązać współpracę. Przygotuj też kilka krótkich informacji o sobie i swojej działalności, jednej, którą użyjesz podczas publicznego przedstawiania się i 2-3 którymi będziesz posługiwać się podczas networkingowych rozmów. Na większości spotkań networkingowych, które znam uczestnicy mogą krótko opowiedzieć o tym, czym się zajmują.  Koniecznie wpleć w te informacje korzyści, jakie twój rozmówca odniesie ze współpracy z tobą lub twoją firmą. Opracuj także jedno pytanie, które nakieruje Cię na korzyść przemawiającą do rozmówcy, np. jeśli zajmujesz się budowaniem biznesu w oparciu o odchudzające suplementy diety, możesz podczas publicznej prezentacji powiedzieć:

Witam, nazywam się Anna Nowak i współpracuje z firmą X. Kto z Państwa chciałby za 3 miesiące ważyć o 5 kilogramów mniej i mieć połowę więcej energii do działania niż ma dzisiaj? (Podnosisz sama rękę i czekasz aż inni też to zrobią). Bardzo się cieszę, gdyż moją pasją jest promowanie zdrowego trybu życia. W oparciu o naturalne środki, mogę przywrócić państwu energię do działania i sprawić, żeby chciało wam się tak,  jak się wam nie chce. Anna Nowak, firma X.

Natomiast jeśli idziesz na spotkanie nie biznesowe, możesz opowiedzieć o swojej pasji, np.

Witam, nazywam się Anna Nowaki moją pasją jest podróżowanie. Ostatnio wróciłam z Indii, gdzie nauczyłam się wyjątkowych technik relaksacji. Jeśli macie ochotę powymieniać się doświadczeniami z waszych podróży, zapraszam serdecznie do rozmowy ze mną. Anna Nowak.

Przygotowując się do spotkania pamiętaj koniecznie o wzięciu ze sobą wizytówek i kalendarza, w którym od razu będziesz mogła zapisać terminy spotkania z nowopoznanymi osobami.

2. Spotkanie networkingowe

Gdy będziesz już na spotkaniu, zwróć uwagę na to, aby rozmawiać z jak największą ilością osób (rozmawiać, a nie prowadzić monolog), pytaj: Czym się zajmujesz? Co jest twoją pasją? Jak moglibyśmy nawiązać współpracę? Jak mogę Ci pomóc w rozwoju Twojego biznesu? Co miałabym powiedzieć swoim znajomym, jeśli chciałbym cię polecić? Kiedy możemy się spotkać, aby porozmawiać o szczegółach współpracy? Staraj się jednak nie rozmawiać z jedną osobą dłużej niż 3-5 minut. Pamiętaj także o tym, żeby zawsze poprosić o wizytówkę rozmówcy, a gdy ją otrzymasz, nie chowaj jej od razu, tylko trzymaj przed sobą i zerkając na nią, kilka razy wymień w rozmowie imię swego rozmówcy (żebyś je lepiej zapamiętała).  Jeśli widzisz, że z jakąś osobą jesteś w stanie nawiązać współpracę, nie omawiaj tego na networkingu, tylko wyjmij swój kalendarz i od razu umów się na dłuższe spotkanie, żeby porozmawiać o szczegółach.

3. Po spotkaniu

Do 24 godzin po spotkaniu, wyślij wszystkim poznanym osobom krótkiego maila z podziękowaniem za spotkanie. Zadzwoń też do wszystkich, z którymi się jeszcze nie umówiłaś na dłuższe spotkanie i po prostu umów się. Jeżeli od razu umówisz się z większością osób, masz o wiele większe prawdopodobieństwo, że wszyscy oni spotkają się z tobą i dowiedzą się dlaczego warto z tobą współpracować. A wiesz doskonale, że im większej ilości osób opowiesz o swojej działalności, tym więcej osób skorzysta z twoich usług.

Pamiętaj także, że spotkania networkingowe są dla ciebie pewnego rodzaju „dźwignią”. Jeśli np. jesteś teraz na etapie szukania swojej drugiej połówki, zamiast tracić czas na chodzenie na randki w ciemno z osobami poznanymi przez Internet, wybierz się na takie spotkanie dla singli, na którym w ciągu 3 godzin poznasz około 150 osób i będziesz mogła wybrać, z kim warto się spotkać, a z kim nie. Tak samo jest w przypadku, gdy twoja praca wymaga nawiązywania kontaktów z innymi osobami. Wystarczy wziąć udział w dobrym spotkaniu networkingowym, a twój wizytownik wzbogaci się o kilkadziesiąt nowych osób, z którymi możesz współpracować lub którzy mogą cię zatrudnić.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy