Po co zmienia się zawód? Albo dla pieniędzy, albo dla pasji. Co lepiej wybrać? Zarówno badania naukowe, jak i doświadczenie życiowe pokazują, że wykonywanie pracy, którą się lubi przynosi 3 razy więcej korzyści – dla nas, dla efektu i dla pracodawcy, niż skupienie się wyłącznie na wartości materialnej.

Optimum osiągamy wówczas, gdy wykonywanie danej pracy łączy nasze hobby i zadowalające wpływy na koncie. Tak może się stać w przypadku, gdy połączymy ze sobą 3 czynniki:

 

koło

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jeżeli więc decydujemy się na poważny krok, jakim jest przebranżowienie się, podejdźmy do tematu z rozwagą, bo rzeczywiście w dzisiejszych realiach sprawa nie jest prosta. Najwięcej kłopotów ze zmianą profesji mają osoby dorosłe z wieloletnim doświadczeniem w określonej specjalizacji oraz profesjonaliści chcący rozpocząć pracę od nowa w innym zawodzie. Dlaczego? Ponieważ studentom przysługują staże dla pracodawcy, liczy się doświadczenie.

Zatem, gdzie jest najtrudniej otrzymać pracę w nowo wyuczonym zawodzie? Oczywiście tam, gdzie istnieje ścisła hierarchia i polityka awansu, najczęściej w dużych korporacjach. Istotne jest też to, czy aplikujemy na stanowisko specjalistyczne (np. PR manager), z którym wiąże się konieczność przepracowania na niższych stanowiskach w danej dziedzinie, czy też na stanowisko, które wymaga tylko krótkiego przeszkolenia (np. konsultant infolinii).

Co więc możemy zrobić, aby zdobyć wymagane doświadczenie?

>> Edukacja formalna i pozaformalna

Aby być wiarygodnym w nowej dziedzinie, warto wybrać jedną z możliwych form dokształcenia się. Może to być szkoła policealna, kursy zawodowe, studia podyplomowe lub dla wytrwałych, zaoczne studia licencjackie/magisterskie. Nie dla samego papierka uczymy się. W nowym środowisku poznajemy ludzi związanych z branżą, do której aspirujemy. Niektórzy z nich prowadzą już praktykę w danej dziedzinie, możemy się od nich dowiadywać szczegółów zawodowych, a zdarzają się także sytuacje, gdy kolega ze szkoły poleci nas gdzieś dalej lub sam zaprosi do współpracy. Poza zajęciami na studiach i oficjalnych kursach, bardzo duże znaczenie ma aktywność wokół interesującego nas tematu. Mogą to być: czytanie newsletterów, oglądane bezpłatnych webinarów, uczestniczenie w zamkniętych konferencjach, oglądanie filmików szkoleniowych na YouTube, itp. Im więcej będziemy wiedzieć, więcej znać osób, orientować się w środowisku, tym łatwiej nam będzie wchodzić w nową rolę.

>> Wolontariat i „małe” praktyki

Jednak sama edukacja nie wystarczy. Tak jak wspominałam, najbardziej liczy się dla pracodawcy praktyka. Stąd należałoby próbować swoich sił w nowym zawodzie, a nie tylko o nim się uczyć. Skoro jednak żółtodziobów nie chcą przyjmować, co robić? To jest największy dylemat w przypadku zmiany zawodu. Dlatego polecam oferować swoje usługi w ramach nowej branży na początek nieodpłatnie. Na przykład, kilka lat temu wielu polskich nauczycieli straciło zatrudnienie w publicznych szkołach, ze względu na niż demograficzny. Duży odsetek tych z przedsiębiorczym nastawieniem postanowiło zostać trenerami/szkoleniowcami. Aby mieć wyrobione obowiązkowe godziny praktyki, niektórzy z nich zaczynali od prowadzenia bezpłatnych szkoleń dla organizacji pozarządowych. Jeśli planujesz zostać specem np. od sprzedaży, reklamy czy rekrutacji, to dla wprawy możesz oferować swoje usługi małym, rodzinnym firmom, które mogą potrzebować twojej fachowej pomocy. Obie strony są w stanie zyskać.

>> Praca „na zakładkę”

Jeżeli myślisz o zmianie zawodu, ale nadal masz zatrudnienie w ramach wcześniejszej specjalizacji, dobrym rozwiązaniem jest tak zwana praca „na zakładkę”.

 

strzałki

 

 

 

 

 

 

 

 

Przez jakiś okres (np. rok) wykonywania dotychczasowego zawodu, wdrażasz się równolegle do nowego, zdobywając wiedzę, praktykę i kontakty. Jest to bezpieczna opcja, dla tych, którzy mają dobrą organizację czasu i są pełni wytrwałości, gdyż nie jest łatwo ciągnąć podwójne obowiązki.

Ale zawsze decyzja należy do Ciebie! Najważniejsze to rozpoznać czego się chce lub co się opłaca. O tym w kolejnych artykułach.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy