Czy wiesz, kim jest Adam Małysz? Z pozoru to proste pytanie może wydać się żartem. Prawdopodobnie odpowiesz automatycznie, że Adam Małysz jest wielokrotnym mistrzem świata w skokach narciarskich. I masz rację. Ale tylko w połowie. Dlaczego?

No właśnie, patrząc na karierę tego znanego Polaka, można zauważyć perfekcyjny przykład zmiany zawodu, czyli potocznie mówiąc, przebranżowienia się.

Adam Małysz z wykształcenia jest dekarzem. Jak wiadomo, zadaniem dekarza jest pokrywanie i naprawianie dachów materiałami dekarskimi, np. dachówką. Zawód ten wymaga dużej odwagi, ponieważ praca odbywa się na wysokości. Z kolei skoki narciarskie przyszły mistrz poznawał już od dziecka, gdyż w jego rodzinie, wywodzącej się z górskich obszarów Polski, ta dziedzina sportu miała już swoją długą tradycję. Oczywiście, do tego sportu trzeba mieć odpowiednie predyspozycje: być niewielkiej postury i mało ważyć. Jak wiesz, Adam to drobny i niewysoki mężczyzna. Dzięki tym czynnikom: środowisko-rodzinnym i fizjonomiczno-indywidualnym kariera Małysza podążała w tym, a nie innym kierunku. Pamiętamy pewnie też, że na przełomie 1998/1999 roku skoczek był gotowy wrócić do wyuczonego zawodu dekarza.

Po 2011 roku, gdy wiek pomógł Małyszowi zadecydować o konieczności zakończenia kariery skoczka narciarskiego, Adam znalazł sobie zajęcie, które nadal pozostawało w dziedzinie sportu, także wymagało odwagi, ale mogło być realizowane niezależnie od wieku. Więc gdyby teraz ktoś zadał Ci pytanie, kim jest Adam Małysz, odpowiedziałbyś: kierowcą rajdowym.

Ty, planując zwroty w swojej karierze, także możesz wykorzystać strategię pokazaną na przykładzie „Orła z Wisły”.

>> Przede wszystkim poznaj swoją sytuację i rozpisz ją

Gdzie się urodziłem? Jakie szkoły kończyłem? Co w życiu przyszło mi do tej pory robić? Jakie zawody wykonywałem? W jakich miejscach i z jakimi ludźmi pracowałem? Jakie mam hobby i zainteresowania? Ile im czasu poświęcam i jak jestem w nie zaangażowany? Jakie mam predyspozycje fizjonomiczne, jakie intelektualne, a jakie osobowościowe? Napisz o sobie tak dużo, jak tylko się da, bo to będzie podstawa do podjęcia dalszych działań.

>> Następnie oceń swoją obecną sytuację pod kątem „zawodu” i „pracy”

Postaraj się oddzielić wszystkie denerwujące Cię sprawy, zachowania, zjawiska, które odnoszą się do wykonywanego przez Ciebie zawodu, od spraw, zachowań i zjawisk związanych z konkretnie wykonywaną przez Ciebie pracą, na co dzień.

Weźmy dla przykładu zawód sprzedawcy.

Czego nie lubię w obecnym zawodzie? Czego nie lubię w obecnej pracy?
  • ciągły kontakt z żywą osobą,znoszenie humorów klienta
  • dużo spotkań z klientem nieprzynoszących wymiernych efektów

 

  • poczucie „wciskania ludziom” towaru na siłę
  • konieczność pozyskiwania nowych klientów
  • potrzeba ciągłej proaktywnej postawy
  • rozliczanie za efekt mimo braku wpływu na decyzję klienta

 

Jeśli bardziej przeszkadzają Ci opisy z prawej strony, to znak, że może warto rozejrzeć się za nową posadą, pozostając w zawodzie. Jednak, jeżeli lista z lewej strony jest przyczyną Twojego poczucia niezadowolenia, może to właśnie być sygnał, że zmiana zawodu jest nieunikniona.

O ile tancerce baletowej naturalnie przychodzi zmiana zawodu na nauczycielkę choreografii lub nie zaskakuje fakt, gdy koszykarz staje się trenerem młodszych od siebie zawodników, w świecie nie-sportowców to nie jest takie oczywiste.

Czy właśnie czujesz, że mowa o Tobie? Spokojnie, poradzimy sobie. Śledź uważnie kolejne artykuły w naszym dziale, a postaram się poprowadzić Cię przez ten proces :)

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy