Pracujesz na pełnych obrotach? Praca, dom, dzieci, mąż… gdzie w tym wszystkim znaleźć choć odrobinę czasu dla siebie? Nie jest łatwo, obowiązki wzywają, a Ty wciąż czujesz się zmęczona. Czas to zmienić! Pora znaleźć chwilę w ciągu dnia dla siebie – i tylko dla siebie, na poczytanie książki, obejrzenie ulubionego programu w telewizji, fitness, czy słuchanie muzyki.

Zaplanuj dzień

Wszystko staje się łatwiejsze, kiedy potrafisz zaplanować swój dzień. Weź kalendarz, kartkę papieru lub swój telefon. Rozpisz dzień – godzina po godzinie – i zapisz te dni, w których pracujesz. Później kolejno dodawaj do nich swoje pozostałe obowiązki z orientacyjnym czasem, jaki powinno Ci zająć ich wykonanie. Spójrz teraz na kartkę i zastanów się, w których pracach/sytuacjach ktoś może Ci pomóc albo wyręczyć? Może dziś to mąż umyje naczynia albo poodkurza? A może poprosisz dzieci o wyniesienie śmieci?

Zrób listę

Zastanów się, ile czasu straciłaś snując się pomiędzy alejkami w supermarkecie, aby zrobić zakupy. O wiele szybciej będzie, jeśli w domu przygotujesz sobie listę potrzebnych rzeczy. Pogrupuj artykuły, które chcesz kupić na: spożywcze, chemię gospodarczą, inne. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale również pieniądze, ponieważ będziesz wiedzieć, czego konkretnie potrzebujesz. Gdy dokładnie wiemy, czego brakuje w domu, to nie kupujemy produktów w nadmiarze.

Skup się

Jeśli wykonujesz jakąś pracę pójdzie Ci o wiele szybciej, gdy będziesz skupiona. Wycisz  wtedy telefon, niech nic nie wybija Cię z rytmu pracy. Dzięki temu nie będziesz musiała ponownie skupiać się na pracy, a to sprawi, że to co miałaś zrobić, zajmie mniej czasu. Nie staraj się też wykonywać wielu zadań naraz, rób każde z nich po kolei, ustalając na samym początku, które z nich jest najważniejsze. Sprawi to, że nawet jeśli z wszystkich prac nie uda Ci się wykonać jednej, będziesz miała świadomość, że była to najmniej ważna rzecz tego dnia i ze spokojem możesz przełożyć ją na kolejny dzień. Najlepiej będzie, jeśli zapiszesz sobie, co musisz zrobić i każdy wykonany punkt będziesz odznaczać. Ważną rzeczą jest również robienie sobie przerw np. 15-minutowych, jeśli poczujesz zmęczenie. Ten kwadrans pomoże Ci stać się bardziej efektywną.

Wyloguj się

Internet to jeden z największych pożeraczy czasu. Bezcelowe surfowanie po stronach, kolejne w tym dniu sprawdzanie Facebooka (na którym i tak nic ciekawego się nie dzieje!), Instagrama czy Twittera zabiera nam naprawdę dużo czasu, który możemy poświęcić na coś o wiele bardziej konstruktywnego. Wyloguj się więc z sieci i poświęć tę chwilę na realne przyjemności. Warto!

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy