30 Maj

Często mówi się, że chcieć a móc to dwie różne sprawy. Są jednak sposoby na to, aby te dwa aspekty znacząco się do siebie zbliżyły, a może nawet zlały w jedno. Gotowi na trening motywacyjny? No to zaczynamy!

W Internecie krąży taki oto obrazek – przy stole, nad książkami, siedzi rysunkowy człowieczek, a za rękaw ciągnie go uczłowieczona ikonka Facebooka. Człowiek mówi: Facebooku, proszę cię, próbuję się uczyć, a ciągnący za rękaw Facebook krzyczy: sprawdź mnie! Sprawdź mnie!

Jak bardzo prawdziwy jest ten obrazek chyba żadnego użytkownika mediów społecznościowych nie trzeba przekonywać. Social media, telewizja, lodówka, wszystko to jest zawsze znacznie bardziej interesujące, w chwili, gdy właśnie mamy coś pilnego do zrobienia. Wszystko rozciągamy w czasie i albo kończymy w pośpiechu, albo w ogóle nie kończymy. Zdarza się bowiem, że wpadamy na świetny pomysł, coś planujemy, rozpoczynamy z wysokiego C i nagle… cała nasza pasja, wszystkie plany rozpływają się w nicość. Nasz słomiany zapał gaśnie, a po wielkich ideach pozostają tylko wspomnienia. Wszystkiemu winien jest brak motywacji. Na szczęście istnieje wiele sposobów na to, aby nauczyć się lepiej mobilizować do działania i zwiększać swoje szanse na powodzenie. Od czego zacząć?

  • Do lepszej motywacji, potrzebny jest przede wszystkim odpowiednio sformułowany cel. O tym, jak formułować cele, które faktycznie Cię zmobilizują dowiesz się z tekstu Wyznaczaj sobie cele możliwe do osiągnięcia. Szczególnie ważnym elementem określania celu jest ostatni punkt, czyli jego zapisanie. Możesz także stworzyć jego wizualizację w postaci tzw. mapy marzeń. To nic trudnego! Wystarczy na kartonie nakleić wycinki z gazet, wydruki z Internetu, czy też stworzyć samemu rysunki obrazujące to, do czego dążysz. Patrząc codziennie na te marzenia, będziesz sam napędzał się do działania, aby stały się one bardziej realne.

  • Zbliżaj się do swojego celu nawet małymi kroczkami, ale za to systematycznie, zmieniając swoje nawyki. Jeśli chcesz stracić kilka kilogramów, oczywiste jest, że gdy pierwszego dnia narzucisz sobie zbyt intensywne tempo treningu, nie tylko następnego dnia nie będziesz w stanie podnieść się z łóżka, ale i Twoja motywacja znacząco spadnie. Gdy chcesz napisać książkę, nie usiądziesz i nie napiszesz jej całej od razu. Lepiej codziennie pisać jedno zdanie i w ten sposób wyrobić w sobie odpowiedni nawyk, który sprawi, że po jakimś czasie, nie tylko będziemy z przyzwyczajenia siadać i pisać, ale też to jedno zdanie zamieni się w kilkadziesiąt zdań. A te w ostateczności staną się książką.

  • Wyrabianie odpowiednich nawyków wiąże się także z umiejętnym radzeniem sobie z ogromnym problemem dzisiejszego świata, czyli odkładaniem wszystkiego na później. Deadline to wielka motywacja, jednak pracując pod presją czasu nie tylko narażamy się na nerwy, których można uniknąć, ale także nasza praca zwykle ma wówczas pewne niedociągnięcia, które nie pojawiłyby się lub zostały poprawione właśnie wtedy, gdybyśmy systematyczne dochodzili do celu. Pamiętaj, że zawsze najtrudniejszy jest pierwszy krok. Dlatego najlepiej zaczynać od czegoś prostego i dopiero później przechodzić do rzeczy trudniejszych.

  • Żeby sobie pomóc w rozpoczęciu pracy, warto wyznaczyć nagrodę za wykonaną pracę. Nie tylko pomyśl nad jakąś przyjemnością na zakończenie całego zadania, ale także zaplanuj szereg drobnych nagród, po każdym etapie pracy. Nagrodą może być chociażby chwila relaksu z książką czy aktywny wypoczynek, po którym poczujesz się pełen energii i chętny do dalszej pracy. Nie zapomnij też o chwaleniu samego siebie. Pamiętaj, że każda rzecz, którą uda Ci się samemu wypracować, to naprawdę dobra robota!

  • Mów innym o swoim celu czy zadaniu. Nie tylko doprowadzi to do tego, że będziesz chciał osiągnąć cel, aby zyskać w oczach innych, ale także zdobędziesz w ten sposób wiernych kibiców. Będą Cię oni dopingować w planach i postanowieniach. A kto wie, może i dołączą do Ciebie, spełniając przy tym swoje plany i marzenia? Nie zapomnij tylko podzielić się z nimi pozostałymi sposobami na zwiększenie motywacji.

Powodzenia!

Facebook Comments

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy