"Wymagane doświadczenie 5 lat... 3 lata... co najmniej rok na podobnym lub takim samym stanowisku" – taki zapis w wielu ogłoszeniach rekrutacyjnych to niemal norma. Jak zatem, na bardzo konkurencyjnym i wymagającym rynku, znaleźć pierwszą pracę? Oto kilka przydatnych wskazówek.

O swojej przyszłości warto myśleć już przy wyborze studiów, a także podczas ich trwania. Wybór odpowiedniego kierunku, zgodnego z zainteresowaniami i kompetencjami z pewnością pomoże w znalezieniu wymarzonej pracy. Ale kierunek to nie wszystko. Ważne jest także to jak wykorzystamy czas, który dany jest nam w okresie studiowania. Można go wykorzystać, oprócz nauki oczywiście, na zdobywanie pierwszych doświadczeń zawodowych. Nie od razu musi to być praca zarobkowa. Równie wartościowe, z punktu widzenia przyszłości, są chociażby wolontariaty czy zaangażowanie się w życie uczelni poprzez różnorodne projekty studenckie. Pracodawcy bardzo doceniają takie działania, nawet wśród osób, które nie były jeszcze aktywne zawodowo. Pomagają one bowiem w rozwoju takich umiejętności, jak współpraca w grupie, zarządzanie projektami, organizacja czasu pracy czy też odporność na stres.

Podczas nauki warto także postawić na szlifowanie języka na kursach czy wyjazdach studenckich, np. w ramach programu Erasmus. To także najlepszy czas, aby zrobić certyfikat językowy. Z pewnością będzie on przyciągał uwagę pracodawców i być może będzie decydującym elementem przy wyborze kandydata.

W CV dobrze wyglądać będzie także zapis o udziale w nieobowiązkowych konferencjach, dodatkowych szkoleniach i warsztatach organizowanych dla studentów uczelni. Jeśli nie będą one wybierane przypadkiem, ale zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami, mogą one stanowić wartość dodaną dla pracodawcy. Będzie to dla nich sygnał, że osoba starająca się o pracę jest ambitna, aktywna i szukająca różnych sposobów na zdobycie potrzebnej w przyszłości wiedzy i umiejętności. Wiedzę z interesującej branży dobrze też rozwijać samemu. Podczas rozmów kwalifikacyjnych, nie raz padają pytania dotyczące nie konkretnych doświadczeń, ale właśnie sytuacji w branży, najnowszych wydarzeń, konkretnych nazwisk czy nazw firm. Bycie na bieżąco to podstawa.

Studenci oraz świeżo upieczeni absolwenci mogą także próbować swoich sił w różnego rodzaju stażach i praktykach, a także konkursach organizowanych przez firmy. Bardzo często po kilku miesiącach stażu, który przecież jest także nauką dla niedoświadczonej osoby, można otrzymać stałą pracę w miejscu jego odbywania. A nawet jeśli nie, to staż czy praktyki dają szansę, na odkrycie swoich mocnych i słabych stron, otrzymania informacji zwrotnej od pracodawcy, co pozwoli na dalszy rozwój i zmiany, które być może będą przydatne przy kolejnej rekrutacji.

A skoro już o rekrutacji mowa, nie można w tym względzie pominąć CV. To dokument, który przecież jest podstawą do otrzymania pierwszej pracy. I to niekoniecznie pod kątem zapisanego w nim doświadczenia zawodowego. Młodzi pracownicy powinni stawiać przede wszystkim na przyciągnięcie uwagi pracodawców kreatywnością, oryginalnością i nietypowym sposobem prezentacji swojego CV. Interesująca grafika, sposób przekazania dokumentu czy też pomysłowy list motywacyjny mogą zachęcić pracodawcę do zaproszenia danej osoby na rozmowę kwalifikacyjną. Nudne, nijakie CV, z pewnością, bez czytania trafi do kosza.

Pamiętać należy także, że w dzisiejszych czasach rekruterzy nie poprzestają tylko na przeczytaniu tego, co chcemy o sobie powiedzieć w dokumentach aplikacyjnych. Ponad 75 % HR-owców podczas prowadzenia rekrutacji sprawdza potencjalnych pracowników także w sieci. Warto zatem zadbać o to, aby profile w mediach społecznościowych oraz to, co Google mówi o Tobie, było tożsame z tym co chcesz zakomunikować o sobie innym. Profesjonalny wizerunek w Internecie sprawi, że o pracę będzie znacznie łatwiej.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy