04 Lis

Jaki napój będzie dobry dla niemowlęcia?

Dopóki Twoje maleństwo codziennie karmione jest mlekiem, jego organizm nie potrzebuje dodatkowych płynów. Pokarm matki w pełni gasi jego pragnienie i dostarcza odpowiedniej ilości płynów. Jednak wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety najmłodszych, zaleca się podawanie im także innych napojów. Które będą najbardziej odpowiednie?

Jeśli powątpiewasz, że samo mleko może zaspokoić pragnienie Twojego maleństwa, musisz uzmysłowić sobie, że mleko matki ma całkowicie inny skład, niż mleko krowie. Przez pierwsze pół roku życia dziecka, dodatkowe napoje naprawdę nie są mu potrzebne. Tutaj jednak, mała uwaga – warto pamiętać, że w upały i gdy maluch choruje, woda lub inne płyny z całą pewnością dobrze wpłyną na jego organizm.

Kiedy zaczynamy urozmaicać dietę maleństwa, popijanie posiłków musi wejść mu w nawyk. To istotne, nie tylko ze względu na zdrowie. Dziecko musi w końcu odstawić mleko i zastąpić je jego alternatywami.

Jak dużo powinny pić niemowlęta?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Dziecko musi pić tym więcej, im więcej posiłków mlecznych opuszcza. W ciągu dnia, najmłodsi powinni więc spożywać od 200 do 400 mililitrów płynów  – w zależności od ilości spożywanych posiłków stałych.

Jaki napój wybrać?

Najzdrowsze napoje to oczywiście takie, które nie zawierają nadmiernych ilości cukru. Woda to zdecydowanie jeden z najlepszych wyborów. Wprowadzanie ją do jadłospisu, sprawi że z biegiem czasu maluch właśnie ją będzie postrzegał jako najlepszy sposób na gaszenie pragnienia. Jest wolna od szkodliwych składników i w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe dziecka.

  • Woda z kranu – tylko przegotowana!

Żadnego rodzica z pewnością nie trzeba przestrzegać, aby nie podawał dzieciom wody bezpośrednio z kranu. Mimo że w Polsce jej standard coraz bardziej się poprawia i w wielu miastach określana jest jako zdatna do picia, w przypadku niemowląt warto dmuchać na zimne. Dopiero zagotowanie wody gwarantuje, że pozbawiona będzie jakichkolwiek mikroorganizmów chorobotwórczych, które mogą tkwić w starych, zaniedbanych rurach.

  • Woda mineralna

Niemowlęta mogą pić wodę mineralną, ale tylko niegazowaną. Dwutlenek węgla niszczy szkliwo zębów, a także powoduje problemy jelitowe – wzdęcia, bóle brzucha, problemy z wypróżnianiem. Pamiętajmy także o dokładnym czytaniu ulotki – niektóre wody mineralne mogą być wzbogacone w zbyt dużą dla dziecka ilość elektrolitów. Najlepiej wybierać więc takie, które opatrzone są informacją: odpowiednie dla niemowląt.

  • A może herbatka i soczek?

Dla urozmaicenia diety, zamiennie z wodą, świetnym napojem dla najmłodszych są także herbaty – oczywiście niesłodzone, owocowe (tutaj również warto upewnić się, że herbata przeznaczona jest dla niemowląt). Przez wielu rodziców nadużywane herbatki anyżowe i koprowe, nie są odpowiednie do codziennego spożycia. Można je przygotowywać wyłącznie w celach leczniczych, kiedy jest to niezbędne. Oczywiście wszelkie herbaty granulowane należy zupełnie wyeliminować. Soki owocowe i warzywne również nie są dobrym pomysłem. Zwykle mają wysoką zawartość cukru i szkodliwych kwasów.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy