„Co za oferma z tego mojego męża“ – myślałam sobie za każdym razem, gdy on zabierał się za gotowanie obiadu, wpatrując się stale w przepisy z naszej książki kucharskiej. „Cóż ty tam tyle czytasz?“ – pytałam zniecierpliwiona, „Po prostu otwórz lodówkę, zobacz, co w niej jest i ugotuj coś z tego“- dodawałam. „Ale jak to? Tak bez przepisu?! E... to lepiej ty gotuj“ – tradycyjnie odpowiadał mąż. Wkurzałam się na niego aż do momentu, gdy razem zrobiliśmy test, który wyjaśnił mi wszystkie jego z pozoru głupie zachowania.

Jestem Kreatorem – przynajmniej tak wyszło mi z testu. To znaczy, że jestem mistrzem tworzenia nowych rzeczy i pomysłów, przyciągania do siebie ludzi, kreatywnych rozwiązań…  Mój wspaniały mąż okazał się być tzw. „Deal makerem”, czyli osobą, której mocną stroną jest budowanie relacji, rozwiązywanie konfliktów i tworzenie silnych zespołów. Niestety ten typ ma ogromną trudność w wymyśleniu czegokolwiek nowego i działania bez planu. Od czasu gdy poznałam dynamikę bogactwa, z której czerpię tę wiedzę na temat naszych osobowości, zaczęłam zupełnie inaczej postrzegać ludzi i uświadomiłam sobie, że każdy jest świetny w tym, co jest jego tzw. „flow” i należy to po prostu uszanować. A to jest niestety najtrudniejsze. Bardzo często patrzymy na innych ludzi przez pryzmat siebie i wydaje nam się, że jeśli my jesteśmy w stanie coś zrobić, każdy może to osiągnąć z taką samą łatwością. Pytanie tylko, czy dana osoba będzie szczęśliwa, gdy to osiągnie, czy cieszyć ją będzie zupełnie coś innego.

Moja serdeczna koleżanka z podstawówki zadzwoniła do mnie kiedyś z prośbą, abym pilnie pomogła jej znaleźć pracę. Akurat mój znajomy otwierał duży projekt w swoim call center i szukał osób, które będą telefonicznie kontaktować się z klientami. „To będzie łatwa i przyjemna praca” – tłumaczyłam koleżance. „Siedzisz sobie w cieplutkim biurze i cały dzień rozmawiasz z ludźmi. Nic trudnego” – dodałam. Nie wzięłam jednak pod uwagę tego, że Julia była bardzo nieśmiałą, spokojną osobą. W podstawówce pełniła zawsze funkcję skarbnika, a jej zeszyty były prowadzone w sposób idealny. Julia zaczęła jednak pracować w call center. Po trzech miesiącach, gdy się spotkałyśmy, Julia była niesamowicie zestresowana. „Ta praca mnie wykańcza” – wyznała, „Nie mogę już wytrzymać wśród tak dużej ilości ludzi i takim chaosie pracy” – dodała. Byłam bardzo ciekawa, jakim typem osobowości jest i co tak naprawdę jest dla niej idealnym zajęciem. Gdy zrobiła test, okazało się, że jest Lordem i Akumulatorem, czyli osobą, której do szczęścia w ogóle nie są potrzebni ludzie i idealną pracą byłoby siedzenie w cichym biurze i uzupełnianie dokumentów. Julia zmieniła więc pracę na asystentkę głównego księgowego i wówczas odnalazła swoją pracę idealną. Codziennie z wielką radością wpisywała dane do komputera, prowadziła skrupulatnie rozliczenia i była bardzo szczęśliwa, że z nikim nie musi rozmawiać.

Budując swój zespół czy pracując w jakiejś grupie osób warto zwrócić szczególną uwagę na to, jakim kto jest typem. Posiadanie wiedzy na temat mocnych i słabych stron oraz talentów i idealnych zajęć dla danej osoby jest o tyle ważne, że gdy obsadzimy ją na stanowisku, które zupełnie do niej nie pasuje, będzie się ona stresować, męczyć, aż w końcu całkowicie straci serce do danej pracy. A praca bez miłości, pasji i radości z jej wykonywania jest zupełnie bez sensu. W pracy spędzamy tak dużo czasu, że koniecznie trzeba znaleźć tam odpowiednie dla siebie zajęcie, które będzie spójne z naszymi talentami. Jeśli więc budujesz zespoły, pracujesz w grupie ludzi lub szukasz nowej pracy, dowiedz się najpierw, co jest dla ciebie najlepsze i po prostu zajmuj się tylko tym, w czym jesteś dobra, bo wówczas będziesz dane zajęcia wykonywać tak, jak realizujesz swoje pasje – z zaangażowaniem i radością. Porzuć raz na zawsze myśli o tym, w czym się nie sprawdzasz i co ci nie wychodzi! Z pewnością znajdzie się ktoś, kto zrobi nielubiane przez ciebie czynności z radością. Jedyne, co musisz zrobić, to odkryć w osobach, które masz wokół siebie ich „flow”, a wówczas wasze działanie będzie o wiele bardziej efektywne i spójne.

Facebook Comments

One Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy