02 Maj

Joga – czy warto zacząć ćwiczyć?

Wielu ludziom joga kojarzy się jedynie z gimnastyką. Nie zdają sobie jednak sprawy, ile dobrego może zdziałać kilkadziesiąt minut takiego rozciągania. Ponoć kto raz spróbował, wraca do jogi, mimo że nie są to najprostsze ćwiczenia.

Co to jest?

Jednym ze znaczeń słowa joga jest „osiągnąć to, co wcześniej było nieosiągalne”. Joga jest jednym z podstawowych indyjskich systemów filozoficznych, który zajmuje się związkiem między naszym umysłem i ciałem. Ćwiczenia te więc mają wpływ nie tylko na fizyczne aspekty, ale również umysłowe. Prawidłowo wykonywane pozycje mają wprawić nas w stan medytacji, pełnego skupienia, odpoczynku.

Dla kogo?

Jogę mogą ćwiczyć wszyscy. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, starzy i młodzi. Nie ma reguł. Jedne ćwiczenia są łatwiejsze, inne trudniejsze – do kolejnych etapów trudności dochodzimy sami. Właśnie dlatego nieważny jest wiek, płeć czy wykonywany zawód. Znajdą się tam pozycje dla każdego i każdemu pomogą, ważne jest jednak, by dostosować treningi do indywidualnych potrzeb.

Co daje joga?

Prócz takich zalet, jak zgrabniejsza, wymodelowana sylwetka, lepsze napięcie skóry czy gibkość, wzmacnia ona również mięśnie i pozwala złagodzić ból. Joga pozwala pozbyć się stresu i napięcia, poprawia naszą koncentrację. Pomaga oczyścić umysł i zrelaksować się, utrzymać kondycję i poprawić stan zdrowia. Im dłużej ćwiczymy, tym więcej zalet możemy dostrzec w praktykowaniu jogi.

Jak zacząć?

Jeśli nie masz pojęcia na temat ćwiczeń najlepiej będzie wybrać się do pobliskiego klubu fitness, gdzie na pewno prowadzone są zajęcia jogi. Przygotuj również odpowiedni strój, najlepiej luźny, żeby nie ograniczał twoich ruchów i pozwalał na swobodny przepływ krwi. Zdejmij wszelakie łańcuszki i bransoletki, które będą przeszkadzać, a brzęcząc rozpraszać cię w trakcie zajęć – joga wymaga pełnego skupienia. Jeśli jednak wolisz ćwiczyć samodzielnie, poczytaj najpierw o pozycjach i ich prawidłowym wykonaniu, pooglądaj filmiki na YouTube. A kiedy zbierzesz potrzebne informacje przygotuj matę, oczyść umysł, weź głęboki wdech i zrelaksuj się przy jodze… Polecamy!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy