12 Wrz

Polka na rynku pracy musi konfrontować się nie tylko z masą konkurentów i wymaganiami pracodawcy, ale także wciąż obecnymi w świadomości społecznej stereotypami. Choć wiele mówi się o równouprawnieniu, kobiety, które chcą osiągnąć zawodowy sukces nadal mają do pokonania zdecydowanie więcej schodów niż mężczyźni.

Polscy socjologowie zajmujący się problemem stratyfikacji i ruchliwości społecznej oceniają, że ponad 1/3 Polaków wciąż postrzega kobietę przez pryzmat ról matki, żony i pani domu, dla której życie rodzinne powinno być absolutnym priorytetem. Najbardziej istotna jest zmienna poziomu wykształcenia (im niższe, tym patriarchalny model rodziny bardziej żywotny) oraz wiek.  Młodsze pokolenia są zdecydowanie bardziej otwarte na równy podział obowiązków – panowie nie mają problemu z urlopem tacierzyńskim, bo panie wcale nie wymagają od nich aby byli głównymi żywicielami rodziny i analogicznie, kobiety mają szanse rozwinąć zawodowe skrzydła, bo wiedzą, że pracując na cały etat nie zostaną nazwane wyrodnymi matkami albo niewdzięcznymi żonami.

Niestety, mimo że na przestrzeni ostatnich lat obserwuje się pozytywne zmiany, wciąż jednak ten tradycyjny podział ról jest reprodukowany, a przez to bardzo trudno pokonać niektóre bariery. Problem tkwi chociażby w tym, że nawet jeśli kobiety coraz częściej zajmują stanowiska kierownicze i menadżerskie, nadal zarabiają znacznie mniej. Prof. Henryk Domański – socjolog, ocenia, że ta różnica w zarobkach wynosi ok. 20 proc. na korzyść mężczyzn, którzy uważani są za lepszych przywódców. Tutaj jednak warto zaznaczyć, że odpowiadają za to nie tylko przekonania, ale samo prawo. Pracownik ma być stuprocentowo dyspozycyjny i elastyczny, bo dla pracodawcy liczy się wydajność. Niestety, jako że miejsca pracy nie są przyjazne mamom, te bardzo często biorą urlopy, których koszty obciążają pracodawcę. Socjolodzy podkreślają więc, że zmiany świadomościowe muszą być wspomagane przez zmiany polityczne, organizacyjne.

Na razie jednak rzeczywistość jest jaka jest i trzeba stawić jej czoła. Role matki, żony i bizneswoman niełatwo pogodzić, ale nawet mimo niesprzyjających warunków wiele kobiet świetnie sobie radzi. Dobra organizacja  i wsparcie bliskich to podstawa.

Od czego zacząć?

Przeanalizuj  swoje wszystkie role życiowe i zastanów się, jakie najważniejsze obowiązki się z nimi wiążą. Nie zapominaj, że wśród nich powinnaś też uwzględnić czynności, które po prostu lubisz robić. Dla siebie – kobiety.

Sprecyzuj priorytety. Zastanów się, co ma dla ciebie największą wartość, a z czego nie możesz albo nie byłabyś w stanie zrezygnować. Osobną listę stwórz dla każdej roli.

Przyjrzyj się czynnościom, które uznałaś za mniej ważne i spróbuj znaleźć osoby, które ewentualnie mogłyby się nimi zająć. Nie można wszystkiego wykonywać idealnie i zupełnie samodzielnie. Nie musisz być specjalistką od wszystkiego. Spokojnie i po kolei!

W miarę możliwości spróbuj łączyć ze sobą różne obowiązki. Do niektórych czynności domowych, możesz na przykład zaangażować dzieci. Podobnie podczas zabawy z dzieckiem, w tle możesz słuchać swojej ulubionej książki albo taśmy z lekcją języka obcego.  Gdy pralka pierze pranie, a zmywarka myje naczynia, możesz przygotować coś do pracy albo po prostu poświęcić ten czas na relaks. Wielozadaniowość w domu to świetna sprawa!

Nie ulegaj rozpraszaczom uwagi. To bardzo trudne, ale bezczynne siedzenie przed telewizorem czy komputerem na pewno nie sprzyja dobrej organizacji życia – ani nie pomaga w opiece nad dziećmi, ani nie wzmacnia z nimi więzi, z pewnością nie wpływa też dobrze na twój organizm i nie pozwala zarabiać pieniędzy. Przemyśl to.

Spróbuj również wygospodarować czas na aktywność fizyczną i pamiętaj o zdrowej diecie. Praca na wysokich obrotach po prostu tego wymaga.

Do dzieła!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy