Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na wyjazd za granicę, aby tam odnosić zawodowe sukcesy. Czy jednak wizja kariery poza ojczystym krajem rzeczywiście jest tak kolorowa? Wyjazd nie zawsze okazuje się dobrym pomysłem, każda decyzja ma swoje plusy i minusy.

Jak się przygotować?

Jeśli już podjęliśmy decyzję o wyjeździe i jesteśmy tego pewni na 100% powinniśmy się dobrze przygotować. Wielu ludzi decyduje się na wyjazdy w ciemno, które często kończą się szybkimi powrotami. Warto już przed wyjazdem poszukać pracy, wysłać CV do firm, które są dla nas interesujące. Dobrym pomysłem będzie również poszukanie odpowiedniego mieszkania bądź pokoju. No i oczywiście rzecz najważniejsza przy wyjeździe za granicę – szkolenie języka – to bardzo istotny punkt planowania naszej kariery poza Polską. Jeśli nie znamy języka wystarczająco dobrze, nie uda nam się zdobyć dobrej pracy. Wybierając kraj musimy również zebrać informację o wszelkich koniecznych dokumentach i pozwoleniach (np. na pobyt), które umożliwią nam legalną pracę. Nie można zapomnieć też o ubezpieczeniu zdrowotnym.

Za i przeciw

Za plusy wyjazdu za granicę możemy uznać to, że w większości wypadków możemy tam liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w rodzinnym kraju. Polacy są również cenieni jako dobrzy i fachowi pracownicy. Pozwala nam to również na duży rozwój – mamy okazję do poznania innej kultury, podszkolenia języka czy nauczenia się technik pracy zagranicznych firm. Są jednak i minusy, emigranci zazwyczaj mówią o tęsknocie za rodziną, przyjaciółmi, kulturą. Podróże do kraju są przeważnie bardzo drogie, więc nie każdy na częste powroty do domu może sobie pozwolić. Nie każdy też potrafi przyzwyczaić się do panujących w obcym kraju zwyczajów, a mieszkańcy danego państwa mogą nie być przyjaźni dla emigrantów.

Wyjazd może okazać się wielkim sukcesem i pomóc nam w dalszej karierze, należy jednak dokładnie przemyśleć to, czy naprawdę jesteśmy gotowi na opuszczenie rodziny i podjęcie pracy za granicą. Warto mieć plan awaryjny – tak na wszelki wypadek!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy