03 Lip

Kobieta w podróży solo

Wiele z nas ze strachem w oczach wysłuchuje opowieści podróżniczek, które zwiedzają świat solo. Jednak w głębi duszy prawie każda kobieta pragnie przeżyć to co one. Boimy się. Ale właściwie czemu? Sprawdźmy więc, czy jest czego się bać i jak zaplanować pierwszą podróż solo tak, aby była fascynująca i bezpieczna.

W okresie przed wyjazdem często zabieramy się za planowanie celów naszej podróży. Czyli takich punktów na mapie, które koniecznie chcemy zobaczyć. Pytanie, czy podróżując samotnie, w sposób dość swobodny i możliwie najtańszy, rzeczywiście jesteśmy w stanie trzymać się planów?  Koniecznie należy założyć margines błędu. Ten margines jednak zawsze popłaca. Przypadkowa podróż stopem lub konieczność wybrania jakiegoś konkretnego środka transportu, zawsze nieco modyfikują nasz plan podróży. Niejednokrotnie dzięki temu można zobaczyć miejsca, o których istnieniu nawet nie wiedziałyśmy.

 

Jak podróżować?

 

Lokalne środki transportu, czyli: autobusy, busy, pociągi, statki, promy oraz wszelkie inne formy – są jak najbardziej wskazane. Z taksówkami trzeba uważać, a właściwie to z taksówkarzami. Oczywiście to wszystko zależy od człowieka. Zdarzy się taksówkarz, który będzie chciał nas naciągnąć. Będzie też taki, który powie na koniec podróży: „Pani podróżowała dziś gratis”. Tak czy inaczej, należy uważać i uczyć się asertywności. Wskazana jest także podróż stopem – ta zawsze owocna jest w inspirujące rozmowy z lokalną ludnością. Ten środek transportu wydaje się być najtańszy i zarazem najciekawszy. Nowo poznani ludzie chętnie opowiadają o lokalnych zwyczajach, pokazują nieznane turystom zakamarki.

 

Model, travel, traveller.

Właściwy ubiór to podstawa.

 

Każda kultura rządzi się innymi prawami. Tradycje i zasady obowiązujące w kraju, który odwiedzamy dotyczą także nas. Warto o tym pamiętać, chociażby ze względu na nasze bezpieczeństwo. Łagodne kolory, zakryty dekolt i nogi, inaczej mówiąc ubiór niewyróżniający nas w tłumie jest wskazany. Nawet jeśli temperatura jest wyjątkowo wysoka, noszone ubranie powinno dostatecznie zakrywać ciało. Dodatkowo pakując się na samotny wyjazd warto pomyśleć o wygodzie. Nasz plecak musi pomieścić wiele niezbędnych rzeczy, ubrania powinny być tylko koniecznym dodatkiem, a nie głównym wypełniaczem i tak już ciężkiego bagażu.

 

Podręczny niezbędnik podróżniczki.

 

Mały namiot to podstawa. Czemu? Bo w praktycznie każdym miejscu możemy zaaranżować przestrzeń noclegową. Co więcej, zazwyczaj nieśmiałe pytanie o możliwość rozbicia namiotu na czyimś placu, kończy się eksplozją empatii  i zaproszeniem na nocleg do domu gospodarza. Gaz łzawiący też się przyda. Pewnie nigdy nie zostanie wykorzystany, jednak przezorny zawsze ubezpieczony. Warto mieć przy sobie także jakieś małe i mało ważące gadżety związane z Polską. W trakcie podróży spotkasz wielu cudownych ludzi, którzy Ci pomogą – taki mały upominek będzie dla nich wystarczającym podziękowaniem. Dodatkowo dzięki niemu będą o Tobie dłużej pamiętać.

 

Samotność?

 

Ta Ci raczej nie grozi. Oczywiście po to decydujemy się na podróż w pojedynkę, aby doznać samotności. Jednak możliwością, która wynika z tej samotności jest poznawanie nowych ludzi. Podróżując z chłopakiem nie poszukiwałybyśmy nowych kontaktów. A w pojedynkę? Każdy człowiek potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi. Można wytrzymać kilka dni, jednak w końcu każdy odważy się zagadać to osoby siedzącej obok w autobusie lub w barze. Takie znajomości to prawie zawsze strzał w dziesiątkę, wymiana kontaktów i przyjaźń na długie lata.

 

Kobietą być…

 

– Kobietą być się opłaca! Oczywiście są takie miejsca na ziemi, w których to stwierdzenie się nie sprawdzi. Istnieją nieliczne punkty na mapie, w których kobiety nie mogą podróżować samotnie i warto to zawsze wcześniej sprawdzić. Na szczęście stanowcza większość pięknej Ziemi to miejsca otwarte na kobiety-podróżniczki.  I tak wbrew panującym mitom, Panie w podróży mają dużo łatwiej niż Panowie. Miejscowi od Pań niechętnie przyjmują pieniądze, tyczy się to zarówno taksówkarzy, sklepikarzy, ale i często gospodarzy u których decydujemy się na nocleg. Kobietą też zdecydowanie więcej się wybacza, nieznajomość lokalnych obyczajów jest więc traktowana z przymrużeniem oka. Co więcej, według Pań podróżniczek, ta pasja jest bardzo bezpieczna! – mówi Kinga Bielejec, podróżniczka, autorka bloga Gadulec, która ma za sobą między innymi półroczną podróż po Azji.

 

Na co uważać, czego się bać.

 

– Przede wszystkim lokalnych napitków – zasada ograniczonego zaufania jest pierwszą zasadą kodeksu samotnej podróżniczki. Należy ją respektować zawsze i wszędzie. Nigdy nie wiemy, czy ktoś kto nas częstuje pysznym lokalnym alkoholem, czegoś nam nie dosypał i nie planuje nas oswobodzić z naszych szczątkowych oszczędności. Dodatkowo należy zawsze pilnować swojego bagażu – ten może szybko stać się własnością innego podróżnika. Warto bać się chorób. Tych należy jednak bać się przed podróżą i odpowiednio się zaszczepić. Wtedy w podróży będziesz dużo spokojniejsza i zdrowa. – dodaje podróżniczka.

 

Wór korzyści.

 

Ilość korzyści wynikająca z podróżowania solo jest nieskończona. Warto wymienić chociaż kilka najważniejszych, aby zobrazować wyjątkowość tej idei. Po pierwsze samopoznanie. Nigdzie nie poznamy samej siebie lepiej niż podczas takiej podróży. Wiele kobiet podróżniczek opowiadając o swoich perypetiach zaznacza, że to właśnie podróżując dowiedziały się, co kochają w życiu najbardziej, jakie są ich pasje. Po drugie wyzwanie. Często wydaje nam się, że nie damy rady czegoś zrobić. Polegając tylko na sobie, zrobimy wszystko, pokonamy wszystkie przeciwności losu. Po trzecie wolność. Nigdzie nie poznamy znaczenia tych słów bardziej, jak w samotnej podróży, podczas której tylko my decydujemy o nas samych. Wreszcie po czwarte nowe znajomości. O tych już była mowa, są jednak tak wartościowe, że należy i tutaj o nich wspomnieć.

 

Dla kogo to?

 

Dla każdej kobiety, która chce coś zmienić w swoim życiu! Wiek nie ma żadnego znaczenia. Na pewno nie jest to atrakcja przeznaczona jedynie dla kobiet odważnych. Każda solo-podróżniczka się boi. Strach jest zupełnie naturalny, zawsze boimy się tego czego nie znamy. Jednak warto się odważyć i na własnej skórze się przekonać, że mit niebezpieczeństwa wynikającego podróżowania solo to TYLKO mit.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy