04 Gru

Kobiety na kierowniczych stanowiskach

Pracująca kobieta to obecnie coś zupełnie naturalnego. Panie już od wielu lat walczą o opinię pracownika doskonałego. Nic więc dziwnego, że coraz więcej z nich awansuje i dostaje się na stanowiska kierownicze. Według Financial Times Polska jest już na drugim miejscu w rankingu państw o najwyższym odsetku kobiet na stanowiskach kierowniczych.

Niezależne i piękne

 

Podobno Polki słyną z nietuzinkowej urody. Biorąc jednak pod uwagę to, jak wysoko Polska znalazła się w rankingu państw o najwyższym odsetku kobiet na stanowiskach kierowniczych, Polki muszą być także niezależne i pracowite. Nadal to mężczyźni zarabiają więcej, jednak to nie zniechęca Pań, a wręcz przeciwnie motywuje. Nastał czas kiedy to właśnie kobiety chętniej inwestują w siebie, swój samorozwój. Liczne szkolenia, kursy, wydarzenia branżowe – kiedyś wypełnione były męskim gronem. Teraz można na nich spotkać równie dużo przedstawicielek płci pięknej. Mimo, że sytuacja kobiet na rynku pracy pozostawia nadal wiele do życzenia, te są optymistkami. Należy zauważyć, że na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat ta kwestia uległa znacznej poprawie.

 

Pani w pracy

 

Kobieta jest zupełnie innym pracownikiem niż mężczyzna. Wynika to przede wszystkim z podstawowych różnic płciowych. Panie są dużo bardziej skłonne do współpracy, są także wyczulone na nierówności w traktowaniu pracownika. Niestety płeć piękna znacznie częściej nie docenia własnych umiejętności i ulega opinii innych. Kobiety chcą aby ich praca była komuś potrzebna. Doceniają takie wartości jak: estetyka czy użyteczność dla innych. Potrzeba akceptacji jest dużo ważniejsza niż dominacja, czy władza. Są również takie wartości, które doceniają obie płci, należą do nich bezpieczeństwo materialne i fizyczne. Panie mają w sobie dużo więcej empatii, stąd z większym trudem przychodzą im trudne względem innego pracownika decyzje.

 

Pan w pracy

 

Panowie są lwami biznesu. Dużo częściej decydują się na bezwzględną walkę o najwyższe stanowiska. Mają tendencję do wyolbrzymiania swoich możliwości, zaniżając tym samym umiejętności swoich współpracowników. Lubią rywalizować, nie przejmując się za bardzo opinią innych. Łatwiej przychodzi im podejmowanie trudnych decyzji, myślą prostolinijnie. Co ważne, najczęściej pochodzą do pracy dużo mniej emocjonalnie niż kobiety. Łatwiej im skupić się na jednym zadaniu, wielozadaniowość nie jest ich mocną stroną. Co najważniejsze, z większą łatwością od Pań oddzielają pracę od życia prywatnego.

 

Która płeć górą?

 

Te cechy bardzo często są do rzeczywiście realne do wyłapania. Jednak panie na stanowiskach kierowniczych, niejednokrotnie dysponują tym bardziej męskim podejściem. Są zawody, w których jedna płeć stanowi zdecydowaną większość w stosunku do drugiej. Dla przykładu mediami rządzą mężczyźni, a w radio, telewizji i gazetach jest jedynie 23 proc. kobiet. W szkole natomiast zdecydowaną większość kadry stanowią Panie, co ciekawe, to Panowie częściej obejmują tam stanowiska dyrektorskie. Kobiety za to dużo częściej obejmują wysokie stanowiska w agencjach kreatywnych, czy w placówkach świadczących usługi zdrowotne.

 

 

Facebook Comments

Najnowsze tematy