28 Sty

Jak w każdym związku, tak i w małżeństwie zdarzają się kłótnie i nieporozumienia. Niestety, bywa też tak, że są one początkiem poważnego kryzysu, który w wielu wypadkach może zakończyć się rozwodem. Co zrobić, aby przezwyciężyć kryzys?

Ciągłe kłótnie, niezgodność zdań, odmienne cele, poczucie wypalenia… ile można wytrzymać w takim związku? Zapewne niedługo. Jeżeli więc, w Twoim małżeństwie zaczynają się dziać takie rzeczy, to czas na działanie „antykryzysowe”. Rozstanie to pewnie najwygodniejsze wyjście – ale czy po jakimś czasie nie będziemy żałować podjętej pod wpływem emocji decyzji? Warto poświęcić trochę energii i zawalczyć o swoje małżeństwo.

Komunikacja

Zamiast kolejny raz oskarżać się nawzajem o niepowodzenia, spróbujcie usiąść razem i na spokojnie porozmawiać. Niech wcześniej każdy z was dobrze się do tej rozmowy przygotuje. Zastanówcie się, jakie macie do siebie nawzajem pretensje, co wam w drugiej połówce zaczęło przeszkadzać? Przemyślcie również swoją postawę – czy rzeczywiście zachowywaliście się dobrze? Musicie być krytyczni w stosunku do siebie, być może zrozumienie własnych błędów pomoże załagodzić kryzys. Kiedy już dojdzie do konfrontacji musicie słuchać drugiej strony i próbować zrozumieć – pamiętajcie, nie atakujcie siebie nawzajem, bo to w żaden sposób nie pomoże. Jeżeli coś okaże się dla drugiej strony niezrozumiałe, spróbuj spokojnie wytłumaczyć swoje intencje. Nie bójcie się mówić o swoich uczuciach, pragnieniach, tęsknotach, dzięki temu wszystko będzie dla was jasne.

Wspólne cele

Jeżeli już udało wam się porozmawiać, zastanówcie się nad przyszłością swojego małżeństwa. Dobrym pomysłem będzie ustalenie wspólnych celów, do których razem będziecie dążyć. Pozwoli to na spędzanie czasu razem i umacnianie związku. Zacznijcie robić różne rzeczy wspólnie – ugotujcie razem obiad, idźcie na siłownie czy po prostu posiedźcie przed telewizorem. Nie zapomnijcie również o randkach, które pozwolą wam na chwilę powrócić do „dawnych” lat.

Terapia

Zdarza się, że mimo prób porozumienia nie udaje się małżonkom dogadać. W tej sytuacji ostatecznym wyjściem, wbrew pozorom wcale nie musi być rozwód. Warto w tym momencie zwrócić się po pomoc do specjalisty. Terapeuta pozwoli wam spojrzeć na małżeństwo z innej perspektywy, pomoże odnaleźć, gdzie tak naprawdę tkwi problem i wspólnie spróbujecie go rozwiązać.

Separacja

Jeśli po tych wszystkich próbach, wciąż nie potraficie się porozumieć, ostatecznym wyjściem może okazać się separacja. Być może chwilowe rozstanie i brak bliskości współmałżonka pozwoli wam dostrzec, jak wiele znaczy dla was druga osoba. Paradoksalnie bowiem, dopiero wtedy, gdy czujemy, że kogoś tracimy, dostrzegamy ile jest dla nas wart.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy