W weekend 7-8 czerwca krakowski rynek został opanowany przez Annę Dymną, jej podopiecznych z Fundacji „Mimo Wszystko” oraz gwiazdy polskiej muzyki. Odbywały się tam 11. Dni Integracji „Zwyciężać mimo wszystko” oraz jubileuszowy, 10. Festiwal Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty. Mimo upalnej pogody, pojawiło się mnóstwo osób.

Już od czwartku można było zauważyć, że na krakowskim Rynku będzie się coś dziać. Zaczęto rozkładać wielką scenę, wszyscy szykowali się na przybycie gości i gwiazd. W sobotę rozpoczęły się 11. Dni Integracji „Zwyciężać Mimo Wszystko”. Portal Twoja Równowaga też był obecny na Rynku Głównym w Krakowie i mógł doświadczyć tej wspaniałej atmosfery!

Plejada gwiazd polskiej sceny muzycznej razem z niepełnosprawnymi artystami pokazała, że ograniczenia ciała nie mają znaczenia, a najważniejszy jest talent i pasja. Pozytywna energia, którą roztaczali podopieczni Fundacji „Mimo Wszystko”  i ich niezwykłe głosy urzekli mieszkańców Krakowa. Można było słuchać ich bez końca, zarówno na próbie, jak i podczas wielkiego finału. Z finalistami festiwalu zaśpiewali Ewa Bem, Mela Koteluk, Ania Rusowicz, Marek Piekarczyk, Mietek Szcześniak i Ernest Staniaszek.

OS0B2446

Przygotowanie takiego festiwalu to nie lada wyzwanie. Wymaga zaangażowania wielu osób, a zwłaszcza chętnych do pomocy wolontariuszy. Mógł nim zostać każdy chętny, bo jak zwykle w takich sytuacjach – każda para rok się przyda. Jedna z wolontariuszek – Paulina opowiedziała nam o swoich doświadczeniach związanych z festiwalem i dlaczego nie wyobraża sobie bez tego wydarzenia początku czerwca.

TR: Co roku przyjeżdżasz na Festiwal Zaczarowanej Piosenki, dlaczego?

Jest to dla mnie taki magiczny czas, że nie wyobrażam sobie, że mogłabym nie przyjeżdżać. Panuje tutaj taka niesamowita energia i jest tylu ludzi, których chce się spotkać. Jak przyjedzie się raz, to łapie się takiego bakcyla, że trzeba przyjeżdżać kolejny raz, i kolejny, bo jeżeli się nie przyjedzie, to tak jakby jakiegoś elementu brakowało, jakiegoś puzzla.

TR: Przyjeżdżasz tutaj od czterech lat. Czy festiwal jakoś się zmieniał na przestrzeni tych lat?

Tak, co roku jest więcej ludzi, co roku jest zupełnie inna atmosfera, inne zadania. Ale co roku jest pięknie, cudownie i wspaniale.

TR: Spotykasz co roku tych samych ludzi?

Część osób faktycznie, tak jak ja, przyjeżdża od kilku lat, ale jest bardzo dużo nowych twarzy, nowych pozytywnych ludzi. Są i maluchy, i ludzie dojrzali, ale też osoby starsze. Zawsze jest ktoś nowy. Niesamowite jest to, że z festiwalu na festiwal rośnie taka współpraca i przyjaźń między nami. Nieważne, że znamy się pierwszy dzień, kiedy razem pracujemy, to tak jakbyśmy się znali od zawsze.

TR: Utrzymujecie kontakt cały rok?

Z częścią osób tak, wiadomo, że jest nas bardzo dużo i jak nie jesteśmy w jednej ekipie i przy jednych zadaniach to czasem jest to trudne, ale staramy się, żeby kontakt między nami był. Przyjeżdżam do Krakowa, do moich ludzi z Fundacji – przyjaciół, wolontariuszy, a oni do mnie. To jest niesamowite.

TR: Dlaczego przyjechałaś tu po raz pierwszy?

Bardzo spodobał mi się profil Fundacji, dla kogo działają i cała idea. Poza tym miałam niesamowitą chęć i potrzebę pomagania, a że działałam w kołach naukowych na uczelni to chciałam, żeby ci ludzie, z którymi pracuję też działali razem ze mną. I tak się to potoczyło, że ja zaczęłam z nimi pracować i przyjechałam na festiwal. A potem już przyjeżdżałam co roku.

 

OS0B2511

Paulina i Gosia

Po muzycznej sobocie nastąpiła sportowa niedziela. Tego dnia, od samego rana, odbywały się pokazy niepełnosprawnych mistrzów sportu. Można było zobaczyć, jak niepełnosprawne osoby radzą sobie w takich dyscyplinach jak: szermierka, koszykówka, rugby, hokej halowy, tenis stołowy, czy kolarstwo. Na zakończenie sportowych zmagań rozegrany został mecz siatkówki – drużyna gwiazd kontra drużyna sportowców niepełnosprawnych.

DSC_0091

Zwieńczeniem 11. Dni Integracji był jubileuszowy koncert „10 lat Zaczarowanej Piosenki”. Oprócz laureatów konkursu wystąpili Grzegorz Turnau, Ewelina Flinta, Grażyna Łobaszewska, Adam Nowak, Łukasz Zagrobelny, Małgorzata Ostrowska, Stanisław Soyka. Każdy kolejny festiwal to jak spotkanie jednej wielkiej rodziny, teraz nie pozostaje nic innego, jak czekać na kolejną edycję i oby było ich jak najwięcej!

W czasie weekendu trwał nasz konkurs pod hasłem „Jak wygląda Twoja równowaga?”. Zadanie konkursowe było proste, a zarazem trudne!  Uczestnicy mieli pokazać, czym jest dla nich życiowa równowaga. Nagrodą w konkursie był miesięczny zapas Naturalnej Wody Mineralnej Jurajska. Ogłoszenie wyników już wkrótce. Tymczasem efekty naszej pracy i interpretacje konkursowego zadania możecie podziwiać w galerii konkursowej tutaj. Zapraszamy!

DSC_0136

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy