22 Gru

Masz uczulenie na laktozę? Wapń w diecie bezmlecznej

Wapń bezsprzecznie jest jednym z najważniejszych minerałów, niezbędnym do budowy kości i zębów. Jego najpopularniejszym źródłem jest oczywiście mleko i przetwory mleczne, ale wiele osób cierpi na nietolerancję laktozy. Jak wówczas uzupełnić niedobory tego składnika mineralnego?

Znaczenie wapnia dla organizmu

Wapń oprócz budowy kości i zębów odpowiada również za wiele innych funkcji w organizmie. Jest niezbędny również dla prawidłowej pracy mięśni, reguluje krzepliwość krwi oraz pracę układu nerwowego. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik wynosi od 300 mg w przypadku niemowląt do 1300 mg w przypadku kobiet w ciąży, osób starszych i dojrzewających dziewcząt. Standardowo osoba dorosła powinna spożywać w ciągu dnia około 1000 mg wapnia. Niedobór wapnia początkowo objawia się skurczami mięśni, bólami stawów, drętwieniem kończyn i zwolnieniem tętna. Znaczne braki tego minerału w organizmie powodują ubytki w uzębieniu, częste złamania kości czy zaburzenia snu.

Wapń w codziennej diecie

Istnieje wiele produktów, w których znajdziemy ten składnik mineralny. Dużo lepiej przyswajalny przez organizm jest wapń pochodzący ze źródeł zwierzęcych, ale roślinne również są bardzo ważne w codziennej diecie. Oprócz mleka i przetworów mlecznych, bardzo cennym źródłem wapnia są ryby oraz konserwy rybne spożywane włącznie ze szkieletami. Bardzo dużo tego składnika zawiera również niebieski mak, migdały, orzechy, pietruszka, biała fasola czy nasiona lnu. Wapń w znacznych ilościach występuje również w zielonych warzywach, takich jak kapusta, szpinak, brokuły, w suszonych owocach czy roślinach strączkowych.

Wapń w wodzie mineralnej

Przeciętny, zdrowy człowiek potrzebuje według naukowców 2 litrów wody każdego dnia. Dobrej jakości woda mineralna z wapniem, to znacznie więcej niż woda służąca nawodnieniu. Uzupełniona dodatkowo wapniem jest doskonałym suplementem diety i może znacząco obniżać jego niedobory. Warto zatem zwracać uwagę, aby podczas zakupów wybierać wodę z taką funkcją, ponieważ w prosty sposób możemy dostarczyć organizmowi tego składnika mineralnego – zwłaszcza osoby z nietolerancją laktozy. Woda funkcjonalna z wapniem jest również doskonałym wyborem dla kobiet w ciąży oraz osób uprawiających sport.


 

Facebook Comments

Najnowsze tematy