Dlaczego tak wielu z nas narzeka na swoją pracę, na sytuację na rynku pracy, na swoją karierę? Przede wszystkim jesteśmy zbyt pasywni, lubimy to co znane i podane gotowe na talerzu. Żeby osiągnąć sukces zawodowy lub przynajmniej czuć zadowolenie z wykonywanej pracy, trzeba brać sprawy w swoje ręce. Jak to robić? Oto trzy kluczowe wskazówki.

1. Dobrze poznaj swoje kompetencje i dopasuj się

Jeśli sam siebie nie poznasz dobrze, nie będziesz wiedzieć gdzie cię mogą chcieć. Najczęściej popełnianym błędem osób szukających pracy jest bezmyślne wysyłanie CV w odpowiedzi na ogłoszenia z gazet i portali. Nawet jeśli nie jesteś już świeżo upieczonym absolwentem, nigdy nie jest za późno na uważne przyjrzenie się swoim umiejętnościom, kompetencjom i potencjałowi. Warto czasem zainwestować w kilka warsztatów z zakresu rozwoju osobistego, a jeśli nie stać cię na to, są portale, które bezpłatnie pomogą Ci w lepszej orientacji na rynku pracy. Jednym z takich wszechstronnych stron internetowych jest praca.enter.pl, założona przez Fundację Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Na przykład, logując się na http://praca-enter.pl/potencjal przejdziesz przez specjalnie opracowane materiały, pozwalające na lepsze określenie swoich mocnych stron i wrodzonych talentów. Z kolei, przechodząc do zakładki http://praca-enter.pl/zawody będziesz mógł rozeznać się lepiej w wachlarzu istniejących zawodów, w ich specyfice, tak aby ocenić do którego ci najbliżej. Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, pod adresem http://praca-enter.pl/pytanie/1996/2860 znajdziesz szczegółowe wskazówki, jak się do tego zabrać od strony praktycznej włącznie z mini przewodnikiem po biznes planie, który jest kluczowy w osiągnięciu sukcesu.

2. Aby się utrzymać – trzeba być na bieżąco

W obecnej rzeczywistości, nie można już przepracować w jednej instytucji całe życie, jak to bywało za czasów naszych dziadków. Teraz, jeśli coś nie przynosi zysków, postrzegane jest jako nieefektywne. Nawet takie dziedziny jak nauka, badania, sztuka, gdzie liczyło się coś więcej niż tylko pieniądz i efektywność. Żeby utrzymać się na fali zmian, sami też musimy przyjąć postawę otwartości na zmiany. Dlatego ważne jest, aby ciągle doskonalić swój warsztat pracy, kończyć kolejne studia, szkolenia, kursy, uczestniczyć w branżowych targach, kongresach, konferencjach, webinarach oraz czytać wszystko, co dotyczy naszej specjalizacji. Wolny rynek i konkurencja same weryfikują kto jest najlepszy w swojej dziedzinie, kto oferuje usługi zgodne z bieżącymi trendami. Dlatego niezależnie od tego, czy jesteś fryzjerką, handlowcem czy muzykiem, warto być o krok do przodu, aby w sytuacji braku klientów lub utraty pracy, wiedzieć gdzie szukać alternatywy. Jednym z miejsc, które warto regularnie odwiedzać jest portal http://rynekpracy.org/.

3. Jawny i ukryty rynek pracy

Dobrze mieć też świadomość, że istnieją dwa wymiary rynku pracy, jeden oficjalny i drugi mniej rzucający się w oczy.
Jawny rynek pracy ogłasza się w gazetach i portalach typu: http://www.adzuna.pl/; http://www.infopraca.pl/; http://www.pracuj.pl/; http://www.jobs.pl/; http://gazetapraca.pl/; http://www.monsterpolska.pl/. Można szukać pracy na stronach Wojewódzkich i Powiatowych Urzędach Pracy, np. http://www.up.warszawa.pl/index.php/pl/ lub przez agencje pośrednictwa pracy – ogólnopolskie np. http://www.adecco.pl/ albo regionalne np. http://www.serwiskadr.pl/oferty-pracy.html.

Natomiast ukryty rynek pracy to ten, który nie ogłasza się ani w gazetach, ani na portalach, ani na targach pracy. Aby dotrzeć do niego, trzeba znaleźć w sobie odwagę, poszerzać swoje kontakty, być pomysłowym i wiedzieć czego chce się chce. Więcej na temat ukrytego rynku pracy i sposobów zdobywania go przeczytasz w bestsellerowym poradniku na temat niestandardowych metod poszukiwania pracy pt.: „Jakiego koloru jest twój spadochron?” Richarda Bollesa.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy