14 Paź

Egoista w dobrym rozumieniu tego słowa to osoba, która wie, kim jest, zna swoje potrzeby, umie je komunikować i dba o to, by poprzez swoje dobre samopoczucie dzielić się pozytywną energią z innymi.

Warto umieć rozróżnić mądry egoizm od bycia egocentrykiem. Mądry egoista to ten, który poznał techniki asertywności, wie, jak odmówić komuś, jeśli nie czuje się na siłach, by podjąć się jakiegoś zadania, wie też, jak nie brać na siebie wszystkiego, czego oczekuje od niego otoczenie.

Egoista różni się od egocentryka tym, że widzi innych jako autonomiczne jednostki, którym należą się takie same prawa jak nam samym. Egocentryk patrzy na świat przez pryzmat swojej osoby, natomiast mądry egoista umie pokierować sobą tak, aby nie wieszać się na szyi innych osób, dzięki czemu nie jest dla otoczenia ciężarem.

Bycie egoistą wymaga zastanowienia się nad swoimi silnymi i słabymi stronami i dążenia do zniwelowania niedoskonałości oraz pielęgnowania tego, co czyni nas wyjątkowymi. Dzięki takiej postawie nie zadręczamy swoją osobą ani siebie, ani naszych bliskich. Dzięki temu inni patrzą na nas jak na wartościowe jednostki i chętniej wchodzą z nami w pozytywne relacje.

Ale aby być mądrym egoistą, należy poznać granicę pomiędzy samolubstwem i ignorancją a potrzebami bliskich nam osób. Wypróbujmy to już dziś ze swoim małżonkiem, rodzicem czy dzieckiem.

Jeśli córka prosi Cię, żebyś wyprasowała jej ubranie do szkoły, a Ty jesteś bardzo zmęczona po ciężkim dniu w pracy powiedz jej, że ją kochasz, chcesz dla niej jak najlepiej i dlatego wolisz, aby miała wypoczętą i uśmiechniętą mamę zamiast sztywnego kawałka materiału, bo ubranie i tak znów się pogniecie, a chwile spędzone w przyjemnej domowej atmosferze są wyjątkowe. Jeśli córka jest za mała na własnoręczne prasowanie i boisz się, że się poparzy, pokaż jej mały trik, jak ręką zwilżoną wodą z kranu można w szybki sposób wyprostować zagniecenia na materiale.

Gdy córka poszła już spać, to dzwoni Twoja matka i ma ochotę przez godzinę żalić się na Twojego ojca, który znów zapomniał o ich rocznicy ślubu. Czy już masz ochotę zrezygnować z aromatycznej kąpieli, aby dać odpocząć swemu zmęczonemu ciału i szykujesz się na wcielenie w rolę pseudoterapeuty? Spróbuj nie bać się być mądrą egoistką i powiedz mamie, że rozumiesz co czuje, ale najbardziej cieszysz się z tego, że Twoi rodzice po tylu latach małżeństwa są nadal razem. Zaproponuj mamie, aby przechytrzyła ojca i zrobiła mu niespodziankę – np. wspólny wieczór oglądania ich ulubionych filmów z młodości. Na koniec powiedz, że nie chcesz im już zabierać czasu, żeby mogli jak najdłużej świętować swoją rocznicę.

Udało się! Pocieszyłaś mamę, ale sama nie dałaś się wciągnąć w problemy, które nie powinny Cię dotyczyć. Odpoczęłaś w wannie i ta gorąca kąpiel na tyle rozluźniła mięśnie, że chcesz jak najszybciej wskoczyć pod kołdrę i zasnąć. A tu nagle Twój mąż zaczyna inicjować pieszczoty. Czy myślisz: „och, jaki czuły, nadal jestem dla niego atrakcyjna, mimo zmęczenia powinnam odpowiedzieć na jego sygnały”? Oto kolejne zadanie dla Ciebie, aby wytrwać w byciu mądrą egoistką. Zamiast, mimo woli ulegać małżonkowi, przytul się do niego i wyszeptaj miłym tonem, że strasznie Ci się podobają jego czułości, ale że dziś jesteś strasznie zmęczona, więc jak tylko dziś porządnie się wyśpisz to jutro z podwójną siłą oddasz się wspólnym rozkoszom. Miła forma odmowy nie powinna męża zezłościć ani zniechęcić, a Ty będziesz mogła pogratulować sobie zdania celująco egzaminu z asertywności i umiejętności dbania o należące Ci się dobro. Pamiętaj bowiem, że kiedy chcąc uszczęśliwiać innych, zapominasz o sobie, w końcu potrójnie ich unieszczęśliwisz, gdy w bezsilności dasz upust swojemu wybuchowi złości. Lepiej więc profilaktycznie unikać przykrych sytuacji niż potem leczyć rany.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy