Żyjemy w czasach, w których smartfony czy tablety, są narzędziem doskonale znanym już kilkuletnim dzieciom. Postęp technologiczny nie zawsze jednak musi oznaczać zmiany na lepsze. Rodzice, coraz częściej decydują się na zakup swojej pociesze telefonu komórkowego, który może mieć negatywny wpływ nie tylko na jego rozwój, ale również na psychikę i zdrowie fizyczne.

„Dzięki temu, że moje dziecko ma telefon, mogę skontaktować się z nim w każdym momencie” – tłumaczą rodzice, którzy podejmują taką decyzję. Z jednej strony to prawda – smartfon daje dużo możliwości, warto się jednak przyjrzeć również tej drugiej – negatywnej stronie.

Bezpieczeństwo

Nowoczesne telefony komórkowe mają możliwość podpięcia do sieci. W związku z tym, dziecko posiadające smartfon może przeglądać witryny internetowe. Jeżeli już decydujemy się na zakup telefonu dla najmłodszych, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób dziecko powinno korzystać z telefonu. Kolejny krok to ograniczenie tych funkcji, których nie chcielibyśmy, aby używało. Jak to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest skorzystanie z wbudowanych ograniczeń oprogramowań telefonów, które znajdziemy w ustawieniach. Istnieje również możliwość zainstalowania aplikacji zewnętrznych, które posiadają specjalne filtry blokujące wybrane funkcje telefonu.

Zdrowie

Warto zwrócić uwagę również na negatywny wpływ telefonu na zdrowie i rozwój maluchów. Dzieci posiadające telefony, często godzinami przesiadują klikając w ekran. Ma to negatywny wpływ chociażby na ich wzrok czy pogarszanie się postawy. Poza tym ogranicza to również ich kontakt z rówieśnikami, tym samym źle wpływając na ich kompetencje społeczne.

Pamiętaj!

Smartfon może okazać się przydatnym narzędziem dla najmłodszych, jednak tylko wtedy, gdy dziecko będzie kontrolowane przez rodziców. Warto ustalić więc z dzieckiem pewne zasady jego użytkowania, a następnie konsekwentnie je egzekwować. Dzięki temu zarówno Ty, jak i Twoja pociecha na tym skorzystacie.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy