26 Cze

Niewerbalny język obcy, czyli mowa ciała na wakacjach

Wyjeżdżasz na wczasy do dalekiego kraju? Powtarzasz angielski, uczysz się nowych słówek po hiszpańsku? Czytasz o kulturze i zabytkach? Pewnie już marzysz o pięknych plażach i niezapomnianych przeżyciach. Nie zapomnij zaznajomić się z językiem mowy ciała obowiązującym w regionie, do którego zmierzasz!

Wycieczka opłacona, krem z odpowiednio wysokim filtrem spakowany. Wakacyjny zestaw ciuchów przygotowany. Przewodnik albo lista wycieczek fakultatywnych – przejrzane. Jeśli jedziesz w egzotyczne miejsce może nawet spakowałeś rozmówki. Ale czy pomyślałeś, że nie tylko słowa, ale i mowa niewerbalna różnią się na całym świecie? Jeśli nie, to nadrabiaj zaległości przed wyjazdem. Lepiej uniknąć nieporozumień niż się później tłumaczyć.

Południe Europy jest gorące i ruchliwe. Gestykulacja tam, jak i w krajach latynoamerykańskich przoduje w komunikacji. Również rozmówcy dają sobie mniejszą przestrzeń prywatną, czyli po prostu stają bliżej, częściej też niż na północy dotykiem podkreślają słowa. Nie dziw się, kiedy ktoś stanie blisko i będzie cię poklepywał, to wszystko leży w ich naturze i w zamierzeniu nie ma być dla ciebie niemiłe. Gdybyś pojechał do Skandynawii zobaczyłbyś różnicę, a na pewno niejeden z mieszkańców byłby zaskoczony, gdybyś stał blisko niego i próbował nawiązać kontakt fizyczny.

Jeśli masz zamiar udać się do Japonii to wiedz, że to naród, który utrzymuje najkrótszy kontakt wzrokowy z rozmówcą. Tak już po prostu jest, nie ma to podłoża emocjonalnego. Za to wizyta w krajach arabskich to już drugi biegun, tam patrzenie sobie w oczy jest bardzo ważne i kontakt jest znacznie dłuższy niż w Europie. Nie myl tego z gapieniem się.

Podawanie ręki generalnie jest międzynarodowym gestem przywitania. Różnice występują w Amazonii, gdzie witający lekko dotykają opuszków palców. Ważne jest, by nie witać się lewą ręką w krajach arabskich, gdzie jest ona uważana za nieczystą (używaną m.in. do różnych czynności higienicznych). Arabowie wręczając prezenty bądź podając coś również używają tylko prawej ręki, z szacunku dla gospodarzy warto też tak postępować. W Japonii za to witamy się poprzez ukłon i tu warto pamietać, że im niższy status społeczny, tym jest on głębszy.

Jest również kilka gestów, które na co dzień uważamy za naturalne, a które mają różne znaczenia. Wyciągnięty wyprostowany kciuk przy zgiętych w piąstkę pozostałych palcach w naszym kręgu kulturowym oznacza pozytywny komunikat, jednak w Grecji, jak i Krajach Bliskiego Wschodu to bardzo obraźliwy gest (kojarzony z penetracją analną). Lepiej o nim zapomnieć wybierając się w te rejony na wakacje, a zwłaszcza podróżując tam autostopem.

Podobnie pokazywanie wyprostowanych palców wskazującego i małego przy zgiętych pozostałych we Włoszech jest obraźliwym gestem. Skierowany do mężczyzny oznacza ni mniej ni więcej jak twierdzenie, że są zdradzani przez żony (w Polsce również mówimy w takiej sytuacji o przyprawieniu rogów).

Gest victorii czyli palec wskazujący i środkowy wyprostowane i ułożone w V, a pozostałe zgięte to znak pomyślności, ale jak się okazuje w naszym rozumieniu. Gdy pokażemy taki gest w Wielkiej Brytanii, ale wierzchem dłoni w kierunku rozmówcy to jest to równoznaczne z pokazaniem mu środkowego palca.

Jak widać, przed wojażami warto zaznajomić się z lokalnym językiem ciała i zasadami kultury miejscowej, by później wypoczywać bez zbędnych nieporozumień.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy