Nie ma wątpliwości, co do tego, że przyjaciele są nam potrzebni. Pocieszą w trudnych chwilach, dodadzą otuchy i zmotywują, kiedy trzeba. Nie zawsze jednak ten, kogo uważamy za przyjaciela, naprawdę nim jest. Zdarzają się bowiem, tzw. Niezdrowe przyjaźnie.

Wbrew pozorom, takie relacje wcale nie zdarzają się rzadko, a ryzyko, że to właśnie my się w taką wplątamy jest dość wysokie. To naturalne, że chcemy otaczać się innymi ludźmi, słuchać ich porad. Przyjaciele mają istotny wpływ na nasze życie. Niestety, wiele osób wykorzystuje to do osiągnięcia własnych celów.

Toksyczna relacja

Mówi się, że lepiej walczyć z wrogami, niż z „fałszywymi przyjaciółmi” – to prawda. Głównie dlatego, że „fałszywi przyjaciele” są z nami blisko, przez co, znają nasze słabości. Nasza uwaga jest uśpiona, w związku z czym zagłębiamy się w tę „przyjaźń”. Na co więc, powinniśmy zwrócić uwagę? Oto kilka punktów, które powinny Cię zaniepokoić:

  1. Przyjaciel, który ciągle bierze, nie dając nic w zamian – nie chodzi tutaj o to, aby za każdą przysługę oczekiwać odwdzięczenia się. Jednak jeśli bliska Ci osoba, ciągle korzysta z Twojej pomocy, a w momencie, w którym Ty znajdujesz się w trudnej sytuacji, odcina się, to znaczy, że coś jest nie tak. Powinnaś przyjrzeć się Waszej relacji i zastanowić, czy to aby na pewno dwustronna przyjaźń.
  2. Przyjaciel, który Cię osacza – ciągle do Ciebie wydzwania, chce się spotykać i nie daje Ci spokoju? Czujesz, że nie masz swobody i jesteś wiecznie zaabsorbowana przez Twojego „przyjaciela”? Musi być w centrum uwagi i chce, abyś poświęcała jej cały swój czas? To zdecydowanie niezdrowa relacja!
  3. Przyjaciel, który zbyt dosłownie traktuje powiedzenie „co moje, to Twoje” – znów zastanawiasz się, gdzie podział się Twój ulubiony naszyjnik, za wspólny obiad kolejny raz zapłaciłaś Ty, a Twój chłopak znów nie może odebrać Cię z pracy, bo Twoja przyjaciółka pilnie potrzebowała podwózki? Coś tutaj jest nie tak!
  4. Przyjaciel, który sprawia, że czujesz się mniej pewna siebie – gdzie się podziała Twoja przebojowość? Masz wrażenie, że znów z czymś sobie nie poradzisz, bo ostatnio ciągle jesteś pouczana? Przyjaciel, który zamiast wzmacniać Twoje poczucie własnej wartości, zaniża je, nie jest prawdziwym przyjacielem.
  5. Przyjaciel, któremu obce jest słowo „dyskrecja” – osoba, z którą jesteś blisko, powinna być osobą zaufaną. Dlatego, jeżeli powierzasz mu swoje sekrety, chcesz, aby pozostały one między Wami. Jeżeli Twoja „przyjaciółka”, stale zapomina, że to, o czym mówiłaś miało pozostać między Wami, lepiej przestać jej o takich sprawach mówić.

Przyjaciele są nam potrzebni, ważne jednak, aby były to osoby, które wiedzą, co to oznacza. Jeżeli osoba w Twoim bliskim otoczeniu zachowuje się niewłaściwie, lepiej trzymać ją na dystans, niż później żałować.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy