Salvador Dali, William Shakespear, John Lenon, Greta Garbo – wielcy, wybitni artyści. Na hasło „talent” to właśnie oni przychodzą nam do głowy. Obdarzeni ponadprzeciętnymi umiejętnościami, wyjątkowym darem, niezwykli, wyróżniający się spośród... całej reszty – masy przeciętniaków. Otóż zgadza się wszystko oprócz ostatniego. Talent to rzeczywiście zdolność wyjątkowa, z tym że wcale nie zarezerwowana tylko dla wybranych. Raczej nieodkryta i marnotrawiona przez wszystkich tych, którym nasza kultura każe tak sądzić.

Poznaj swoje mocne strony

Nie wiedzieć czemu, pojęcie talentu utożsamiamy zwykle z artyzmem, jakąś formą sztuki – albo się jest naukowcem, rzeźbiarzem, malarzem, sportowcem, tancerzem, aktorem czy muzykiem i ma to „coś”, albo twardo stąpa się po ziemi i niczym konkretnym nie wyróżnia. To na szczęście, choć popularne, bardzo błędne przekonanie.

Około 30 lat temu naukowcy Marcus Buckingham i Donald O. Clifton rozpoczęli prace nad zdefiniowaniem czynników predysponujących człowieka do osiągnięcia sukcesu. W wyniku przeprowadzonych badań powstał tzw. test Gallupa, który pomaga odkrywać wrodzone talenty, uczy, jak je rozwijać i skutecznie wykorzystywać. Według naukowców ma je absolutnie każdy z nas. Twierdzą oni, że talenty nie dotyczą konkretnej dziedziny, ale są naturalnymi predyspozycjami, „wrodzonymi sposobami reagowania na rzeczywistość; sposobami myślenia, odczuwania”. Przy tym wszystkim są to oczywiście działania wyjątkowe, „mówiące o unikalnej wrażliwości każdego człowieka na otaczający go świat”.

Do około 3. roku życia w naszym umyśle powstaje rodzaj siatki bezprecedensowych połączeń neuronalnch. W 15. roku życia mamy już tylko ich część – pozostają te, których najczęściej używamy.

10 lat później, umocnione, tworzą niepowtarzalny wzór 34 talentów neuronalnych. Pięć spośród nich zawsze dominuje nad pozostałymi. Osoby, które świadomie je wykorzystują, działają najefektywniej i odnoszą sukcesy w różnych dziedzinach.

Oto one – talenty neuronalne wg Instytutu Gallupa:

Aktywator, Analityk, Bezstronność, Bliskość, Czar, Dowodzenie, Dyscyplina, Elastyczność, Empatia, Indywidualizacja, Integrator, Intelekt, Komunikatywność, Kontekst, Maksymalista, Naprawianie, Odkrywczość, Odpowiedzialność, Optymista, Organizator, Osiąganie, Poważanie, Pryncypialność, Rozwaga, Rozwijanie innych, Rywalizacja, Strateg, Uczenie się, Ukierunkowanie, Wiara w siebie, Wizjoner, Współzależność, Zbieranie, Zgodność.

Niestety, znacznie lepiej od talentów potrafimy identyfikować swoje wady i słabe strony. Skupiając się na walce z nimi, ignorujemy wszystkie przymioty, przesypiamy momenty, kiedy mogłyby się uaktywnić. Może zatem czas na zmiany?

Start jest bardzo prosty – mała refleksja nad tym, jakie działania sprawiają nam największą satysfakcję i które wykonujemy bez większego wysiłku. Przypuśćmy, że w trakcie robienia zakupów zazwyczaj wszystko mamy zapisane na kartce i jeszcze przed wejściem do centrum handlowego dokładnie wiemy, jakie sklepy odwiedzimy. W teście Gallupa te „talenty” to Dyscyplina i Strateg. Dzięki tej kategoryzacji wiemy, że dokładnie te same umiejętności możemy z powodzeniem wykorzystywać także na innych polach naszej aktywności życiowej.

Wystarczy zatem podążać za tym, co potrafimy robić najlepiej – psychologowie podkreślają, że w przypadku tych „wielkich” utalentowanych mechanizm ten działa identycznie. Na przykład Fryderyk Chopin musiał mieć talenty Osiągania czy Odkrywczości i tylko dzięki temu, że zaczął je rozwijać, osiągnął stopień geniuszu.

Oczywiście z posiadania niektórych talentów możemy kompletnie nie zdawać sobie sprawy, dlatego warto zaznajomić się z opisem wszystkich 34 albo wykonać test Gallupa, który dostępny jest online.

Istnieją także inne, polecane przez psychologów sposoby na rozpoznanie swoich talentów. Możemy na przykład spisać na kartce wszystkie talenty, których posiadanie lekko przeczuwamy. Do każdego z nich powinniśmy dopisać sytuacje, w których były wykorzystywane i jaki był tego efekt. Pamiętajmy przy tym, że mogą być one całkiem „przyziemne”. Zastanówmy się po prostu, co sprawia, że jesteśmy tym, kim jesteśmy.

Do dzieła!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy