13 Maj

Odnajdź w sobie siłę do działania

Pasją Macieja zawsze były podróże i języki obce. Już w podstawówce lubił się ich uczyć. Trudno jednak zwiedzać świat, gdy pochodzi się z górniczej rodziny. Maciej zawsze powtarzał swoim wszystkim znajomym: „zobaczycie, kiedyś będę mógł uczyć się takich języków, jakich tylko chcę i będę miał pieniądze na to, aby jeździć po całym świecie!” Dziś 45-letni Maciej jest właścicielem ogólnopolskiej sieci szkół językowych i jednym z najbogatszych ludzi na Śląsku. Biegle mówi w sześciu językach.

Daniel pochodzi z małej miejscowości. „Skończysz w więzieniu jak twój ojciec” – słyszał całe dzieciństwo. Wszyscy powtarzali mu, że nic w życiu nie osiągnie. Gdy tylko nadarzyła się okazja, wyjechał do pracy w fabryce żaluzji w Irlandii. Tam poznał pewną kobietę, która uświadomiła mu co powinien zmienić w życiu. Zaczął więc edukować się, aby zostać coachem najważniejszych ludzi w kraju. Dziś jest coachem m.in. premiera Irlandii.

Marzena miała chorą mamę. Gdy tylko skończyła 18 lat pracowała, aby zarobić na drogie leki. Szukała ich tańszych zamienników, czytała ulotki, cieszyła się, gdy udało się jej wytargować rabaty. Zaoszczędzone pieniądze odkładała na studia farmaceutyczne, które udało się jej skończyć z wyróżnieniem. Dziś jest przedstawicielem w jednej z największych firm farmaceutycznych i wciąż otrzymuje nagrody za największą sprzedaż swoich produktów.

Co łączy te trzy historie? Miłość i pasja do tego, co się robi. Każdy z nich kocha swoje zajęcie i praca nie jest tylko nudną robotą, do której wstrętny szef karze im chodzić. Jest wspaniałą przygodą, czymś czego nie mogą się doczekać w każdy poniedziałek rano. A jak jest u ciebie? Wyobraź sobie swój poniedziałkowy poranek. Jest 6:00 rano. Twój budzik zaczyna wesoło dzwonić. Co czujesz? Czy zrywasz się z łóżka i pędzisz do działania czy raczej włączasz drzemkę i marzysz, aby już był piątek wieczorem? Jeśli bliższa ci jest ta druga wersja, to oznacza, że najwyższy czas poważnie zastanowić się nad tym, skąd masz czerpać siłę do działania i czy tę siłę kierować nadal na te zadania, które teraz wykonujesz, czy może zmienić je na coś lepszego.

Zacznij od znalezienia swoich pasji. Uświadom sobie, co tak naprawdę uwielbiasz robić i w czym jesteś najlepszy. Może to być np. kontakt z ludźmi, wystąpienia publiczne, pisanie, szycie czy jazda samochodem. Następnie zastanów się czy to, co obecnie robisz pozwala ci na realizację tej pasji. Jeśli nie, to gdzie i w jaki sposób można by je realizować? Świetnym przykładem na to jest mój szwagier, Łukasz. W liceum ledwo przechodził z klasy do klasy. Jednak gdy poszedł do szkoły, w której uczył się zawodu ratownika medycznego, jego nastawienie zmieniło się diametralnie. Nagle zaczął poznawać wszystkie rodzaje mięśni, sposoby reanimacji i składy leków. Jego pasja medyczna była tak duża, że reprezentował szkołę na ogólnopolskich konkursach medycznych, które wygrywał. Teraz pracuje jako ratownik medyczny w szpitalu oraz rozwija swoją firmę zajmującą się szkoleniami z pierwszej pomocy.

Aby odnaleźć w sobie siłę do działania musisz wiedzieć, czego tak naprawdę chcesz od życia.  Gdzie chcesz mieszkać? W jakim mieście? Jak mają wyglądać meble w twoim domu? Z kim chcesz spędzić życie? Jak ma wyglądać twoja druga połówka? Czym ma się zajmować? Jakimi wartościami ma się kierować? Jak chcesz pracować? Ile zarabiać? Jakim konkretnie samochodem chcesz jeździć? Jak spędzać wakacje? Itp. Wypisz to wszystko na kartce. Jeśli jesteś wzrokowcem, fajnym pomysłem jest także powycinanie z gazet rzeczy, które chcesz posiadać np. idealny samochód, wymarzona suknia ślubna czy wspaniały dom. Naklej te zdjęcia na wielkiej kartce i zawieś w widocznym miejscu. Wpatruj się w tą tablicę marzeń najczęściej jak tylko możesz.

Nie osiągniesz jednak tych rzeczy od samego patrzenia na nie. Najważniejsze jest działanie w ich kierunku. Wypisz więc kilka celów, które chcesz osiągnąć w ciągu np. tego roku, ułóż plan działania, czyli wypisz wszystkie czynność, które musisz wykonać, aby osiągnąć ten cel. Aby przyspieszyć nieco ten proces, możesz znaleźć ludzi, którzy cię inspirują, poznać ich, być blisko nich, obserwować co i jak robią czy mówią, a następnie implementować to w swoim życiu. Jednym z moich celów jest posiadanie największej w Polsce firmy organizującej konferencje dla osób przedsiębiorczych. Dlatego też szukam osób, które prowadzą duże firmy, zapraszam je na swoje wydarzenia i czerpię od nich wiedzę, stosując ich rady w praktyce.

Aby odnaleźć w sobie siłę do działania otaczaj się ludźmi, którzy taką siłę mają.  Gdy w twoim otoczeniu znajduje się mnóstwo narzekaczy, krytykantów i negatywnych ludzi, którzy niczym mantrę powtarzają: „nie uda ci się, jest kryzys, wszyscy bogaci kradną, wszędzie same tragedie, nic cię już w życiu nie czeka, itp.” najlepiej od razu zakończ z nimi znajomość bo do niczego dobrego cię nie doprowadzą. Mówi się, że twoje życie, twoje samopoczucie i twój stan konta jest średnią pięciu osób, z którymi masz najbliższy i najczęstszy kontakt. Dlatego jeśli chcesz stać się lepszym człowiekiem, szukaj ludzi lepszych od siebie.

Nie odnajdziesz swojej osobistej siły do działania, jeżeli wciąż będziesz robić te same rzeczy. Musisz zmienić swoje nawyki. Może warto by było zrezygnować z niszczących twoje zdrowie używek, bezproduktywnego oglądania seriali czy spania do 10:00. Zamiast tego wprowadź do życia nowe rytuały np. poranne spacery, jedzenie zdrowych obiadów, czytanie książek czy po prostu znalezienie czasu na odpoczywanie i przemyślenie sobie na spokojnie, co dokładnie może włączyć twoją siłę i motywację do działania.

 

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy