05 Sie

Organizacja pracy – najczęściej popełniane błędy

Sprawnej organizacji pracy służą różne narzędzia systematyzujące nasze obowiązki i spotkania. Do nich należy kalendarz książkowy, programy komputerowe, aplikacje na smartfony.

Czasem jednak nie potrafimy z nich we właściwy sposób korzystać. Przyjrzyjmy się poniższej typologii naszego stosunku do kalendarzy i planowania zastanawiając się, czy przypadkiem nie należymy do jednej z grup.

Nowicjusze i nawróceni – osoby, które wcześniej żyły chwilą, ale po kolejnych wpadkach postanowiły się poprawić w kwestii organizacji swojej pracy, często starają się zapisywać spotkania, ale potem nie pamiętają, żeby zerknąć w kalendarz raz jeszcze i w efekcie znów zdarza im się ominąć rodzinne spotkanie, służbowe zebranie czy wizytę u dentysty.

Nadgroliwcy i sztywniacy – osoby, które tak bardzo przywiązane są do już zaplanowanych spraw, że to co napisane w rubryce organizera na dany dzień i godzinę traktują jak święte i nie do ruszenia, przez co często nie korzystają z interesujących okazji.

Planiści i marzyciele – zawsze z chęcią kupują nowy kalendarz, zwracają uwagę na jego zewnętrzny wygląd, dobierają specjalne naklejki-przypominacze, ważne daty starannie wpisują na kolorowo, potrafią pół wolnej niedzieli spędzić na rozpisywaniu zadań i wydarzeń na najbliższy miesiąc, ale potem nie wykonują zaplanowanych spraw.

Aby nie popadać w wyżej opisane skrajności należy wypracować w sobie zrównoważone podejście do kalendarzy i innych narzędzi mających uporządkować nam ogrom obowiązków. Jak to zrobić?

  • Po pierwsze od razu po umówieniu spotkania/wydarzenia wpisujmy je do kalendarza, gdyż pamięć zawodzi.
  • Po drugie, codziennie wieczorem w domu, zerknijmy do organizera, żeby mieć świadomość, co nasz czeka następnego dnia, żeby zaplanować, co ze sobą wziąć, jak się przygotować. W pracy natomiast warto przy włączaniu komputera zrobić sobie szczegółową listę zadań „na dziś”.­­­­­
  • Po trzecie, nie bójmy się zmiany planów. Jeśli „wyskoczy” nam nagle coś pilnego, szukajmy alternatywnych rozwiązań. W przypadku spotkań z innymi osobami, zadzwońmy i zapytajmy, czy inna godzina lub dzień byłaby dla nich odpowiednia. Szczególnie, gdy to nam zależy na widzeniu się z kimś.
  • I po czwarte, bądźmy solidni i poważnie traktujmy swoje plany. Nie warto przekładać wyznaczonych zadań, nie można zniechęcać się drobnymi słabościami. W momencie planowania swojego rozkładu dnia lub tygodnia, mieliśmy silne postanowienia. Potem mogą nadejść chwile słabości i lenistwa. Próbujmy się im przeciwstawić. Dyscyplina wobec siebie samego jest drogą do sukcesu.
Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy