Z całą pewnością większość z nas kocha wiosnę i towarzyszącą jej piękną pogodę. Ciepło jednak sprzyja nie tylko wypoczynkowi na świeżym powietrzu. To także czas, kiedy do życia budzą się bzyczące i gryzące stworzonka. Jak domowymi sposobami radzić sobie ze swędzącymi ugryzieniami owadów? Sprawdź!

Obrzęk, swędzenie, pieczenie i zaczerwienienie. Zna to każdy, kto choć odrobinę czasu spędził nad wodą, na łące czy w lesie. Zamiast rozdrapywać bolesne doświadczenia, zdecydowanie lepiej je wyleczyć. Należy jednak pamiętać, że sięgnięcie do domowej apteczki jest wskazane tylko wówczas, gdy nie jesteśmy uczuleni na jad owadów! Jeśli wystąpią u nas niepokojące objawy alergii, niezbędna jest wizyta u specjalisty i szybkie podanie odpowiednich leków. Jednak w przypadku, gdy ukąszenia nie wpływają na cały organizm, a jedynie powodują zmiany skórne, w miejscu ugryzienia, warto sięgnąć po naturalne metody.

Obecnie najbardziej niepokoją nas meszki. Malutkie owady, które latają tak gromadnie, że ciężko je wszystkie odgonić jednocześnie. Gdy zaatakuje nas taka chmara meszek, możemy być pewni, że nie wyjdziemy z tego spotkania bez szwanku. Nawet bez alergii na jad meszek, pozostałości po ich ataku są dość nieprzyjemnie. W miejscu ukąszenia powstaje duży obrzęk oraz swędzące czerwone ślady, które utrzymują się nawet kilka dni. Aby zapobiec możliwym stanom zapalnym, które rozwinąć się mogą z takich ukąszeń, warto działać natychmiast.

  • W tym, jak i wielu innych wypadkach skuteczny jest okład z octu. Należy przygotować roztwór z wody i octu, a następnie nasączać w nich gazę lub waciki kosmetyczne i okładać pogryzione miejsca. Podobny zabieg można wykonać rozpuszczając w wodzie zamiast octu, sodę oczyszczoną.
  • Ze skutkami ataku meszek, komarów czy os poradzi sobie również cebula. Można ją przekroić na pół i przykładać do ugryzienia bądź też, jeśli pojawiły się one w różnych miejscach, zrobić okład z plasterków cebuli.
  • Stan zapalny po ugryzieniach łagodzi także cytryna. Ukąszenia można smarować sokiem z cytryny lub po prostu przyłożyć jej gruby plaster na opuchliznę.
  • Ukąszone miejsca można potraktować też zieleniną. W leczeniu przydadzą się roztarta natka pietruszki, liście białej kapusty, babka lancetowata, tymianek, rumianek albo szałwia, które z pewnością złagodzą swędzenie i zmniejszą obrzęk.
  • Innym sposobem na zmniejszenie opuchlizny jest okładanie ugryzień kostkami lodu, gdyż lód działa znieczulająco.
  • Odstraszająco na owady, ale również leczniczo, działają olejki eteryczne. Szczególnie polecane przy ukąszeniach są: olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego, jak również olejek lawendowy.  Łagodzą one stany zapalne, powstałe po ugryzieniu.
  • Podobno równie dobrze, co olejki działa… miętowa pasta do zębów. Działa ona kojąco i chłodząco na miejsce ukąszenia, przynosząc ulgę w bólu i swędzeniu.
  • Oczywiście niezawodnym sposobem w wypadku ukąszenia jest wapno. Można je zażywać dwutorowo – wypić, a także zrobić okład z rozpuszczonych w wodzie tabletek. W takiej formie na ukąszenia działa także aspiryna. Wystarczy ją pokruszyć i zmieszać z odrobiną wody.

Mając tak przygotowaną apteczkę, żadne owady nam niestraszne! Wreszcie można się relaksowi na świeżym powietrzu.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy