"Od kandydatów oczekujemy wykształcenia wyższego, min. 3-letniego doświadczenia na podobnym stanowisku, odporności na stres, umiejętności pracy w zespole, biegłej znajomości języka angielskiego, mile widziana znajomość drugiego języka obcego na poziomie zaawansowanym”.

Czy brzmi znajomo? Już gdzieś to czytałeś? Nic dziwnego. Tak zaczyna się większość ogłoszeń o pracę w dużych firmach, szczególnie w międzynarodowych korporacjach.

Czym charakteryzuje się tzw. korpo i dlaczego ludzie tam pracujący nazywani są „korpoludkami”?

Przede wszystkim, siła tego typu przedsiębiorstw tkwi w ujednoliceniu procedur, niezależnie czy to będzie w Nowym Jorku, w Bombaju czy w Warszawie. Konsekwentne dążenie do profesjonalizmu kryje za sobą podstawowy cel – zwiększenie efektywności do maksimum, przy jak najmniejszym ponoszeniu porażki, strat i nakładów finansowych. Człowiek w takiej perspektywie, bywa więc traktowany jak trybik w wielkiej machinie produktywności. Stąd wiele osób po przepracowaniu kilku lat w takiej organizacji, zdobywa fachowe doświadczenie i próbuje sił we własnym biznesie. Powstają nawet inicjatywy komercyjne mające na celu udzielenie pomocy osobom, które zdecydowały się rzucić pracę w korporacji, np. www.opusckorporacje.pl.

Dlaczego, mimo to, wciąż tysiące zgłoszeń trafia do skrzynek działów HR potężnych korporacji? Odpowiedź jest prosta. Firmy te dają poczucie stabilności i bezpieczeństwa, oferują konkretną i jasno określoną ścieżkę kariery, którą można przejść od niższych do najwyższych stanowisk (ziszczenie przysłowiowego snu od pucybuta do milionera). Dodatkowo inwestują w rozwój swoich pracowników (żeby mieć lepszy z nich użytek) poprzez opłacanie im szkoleń, lekcji języków obcych, wdrażania programów motywacyjnych (np. poprzez popularne karty wstępu na zajęcia sportowe). Do tego dochodzą różnego rodzaju firmowe gadżety, wyjazdy i zabawy integracyjne, służbowe wyjścia do restauracji lub inne akcje, mające na celu wytworzenie poczucia przywiązania pracownika do pracodawcy. W przypadku stanowisk specjalistycznych i kierowniczych należy się jeszcze służbowy telefon, dla menadżerów – służbowe auta, przeloty klasą biznes, itp. Dla wielu takie benefity to raj. Co się za tym jednak kryje? Zależność.

Czy pamiętasz czasy, kiedy wyższej sytuowane klasy właścicieli ziemskich lub mieszczan posiadały pomoc domową i guwernantki dla swoich dzieci? Byli to swego rodzaju pracownicy, którzy mieszkali razem ze swoim chlebodawcą. Dostawali swój pokój lub przysłowiowy domek ogrodnika na tyłach posiadłości i ich praca stawała się jednocześnie ich życiem. Jeśli „Państwo” wyjeżdżało – opiekunka do dziecka, kucharka, czy guwernantka także jechała z całą rodziną. U niej spała, jadła i pracowała, wszystko co miała, im zawdzięczała. Można było powiedzieć, że całkowicie zależała od decyzji tych, którzy ją utrzymywali.

Jeśli nie chciałbyś pracować w charakterze służby, jeśli nie lubisz stawać się częścią anonimowego systemu, to praca w korpo raczej nie jest ci pisana. I co ciekawsze, nawet jeśli mimo swoich przekonań, chciałbyś dostać się do tej korporacyjnej krainy, to ona może ciebie nie chcieć. Dlaczego? Ponieważ każda organizacja posiada swój szczególny charakter. Nazywa się to wewnętrzną kulturą organizacyjną, na którą składają się określone normy zachowań pracowników i wartości wyznawanych w danej firmie. Tak naprawdę nie wystarczy znać 5 języków obcych, mieć ukończone trzy fakultety i posiadać unikatowe doświadczenie w danej branży zdobyte zagranicą. Podczas rekrutacji, właśnie szczególnie w międzynarodowych korporacjach, sprawdzany będziesz z twoich umiejętności miękkich, twoich kompetencji psycho-społecznych. Wyszkoleni rekruterzy poddadzą cię testom, grom i z pozoru niewinnym zabawom, aby zbadać jaki naprawdę jesteś. O narzędziach z jakimi można spotkać się podczas rozmów kwalifikacyjnych w dużych organizacjach, przeczytasz już w kolejnym artykule!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy