03 Wrz

Pogódźmy się z tym, co musimy utracić

Wszystkim nam doskonale znane jest doświadczenie różnych strat. Na każdym etapie życia musimy mierzyć się z rzeczywistością, która nie do końca odpowiada naszym wyobrażeniom. Amerykańska psychoanalityczka Judith Viorst w książce "To, co musimy utracić", przedstawia jednak perspektywę, według której to właśnie poprzez kolejne straty, człowiek ma szanse się rozwijać i „w pełni” przeżywać życie.

Przychodząc na świat jesteśmy pełni złudzeń. Absolutnie każde dziecko posiada idealistyczny obraz rzeczywistości – bezgranicznie ufa, nie wie, co to nienawiść, wrogość i cierpienie. Charakteryzuje je pogoda ducha i w pełni pozytywne nastawienie do ludzi.

Niestety, z biegiem czasu wizja ta naturalnie się rozmywa. Dojrzewając i uczestnicząc w coraz większej ilości sytuacji społecznych wyzbywamy się  początkowych iluzji, uczymy się twardo stąpać po ziemi. Odpowiadają za to zarówno rodzice,  jak i  przykre kontakty z rówieśnikami czy niesprawiedliwość nauczycieli. Dziecięca idylla, w której zewsząd nadchodzi tylko  bezwarunkowa miłość, pomoc i życzliwość po prostu nie może trwać wiecznie.

Nasze straty obejmują nie tylko rozłąkę i odejście od tych, których kochamy, lecz także świadomą i nieświadomą utratę romantycznych marzeń, niemożliwych do spełnienia oczekiwań, złudzeń dotyczących własnej wolności i władzy, iluzji bezpieczeństwa, a także utratę własnego, dawniejszego „ja”, które sądziło, że zawsze pozostanie bez choćby jednej zmarszczki, odporne na wszelkie ciosy i nieśmiertelne – pisze Judith Viorst.

W życiu doświadczamy więc dotkliwej straty nie tylko, gdy ktoś nas opuszcza albo my opuszczamy kogoś, ale także wtedy, kiedy się zmieniamy, godzimy z rzeczywistością i idziemy przed siebie, mając świadomość, że coś ważnego musieliśmy zostawić za sobą.

Wielu z nas nie potrafi się z tym pogodzić i w głębi serca ma nadzieję, że uda im się przeżyć życie w krainie wiecznej szczęśliwości. Fakt przemijania niełatwo bowiem zaakceptować. Często cała nasza świadomość pozostaje w przeszłości, skupiamy się na tym, co było i tym, co zostało utracone. Trudno po prostu od tak przejść do porządku dziennego, wskoczyć na jakiś nowy tor – tutaj nie wystarcza chłodne, racjonalne podejście, bo przecież silnych emocji nie da się kalkulować. Ważne, aby jednak stopniowo podejmować nowe wyzwania i mieć świadomość, że strata jest po prostu zakotwiczona w życie, a każde cierpienie to także okazja do wyciągnięcia budujących wniosków.

Przyjęcie tej uniwersalnej perspektywy godzenia się z losem przynosi ogromną ulgę. Kiedy zdamy sobie sprawę, że nasze możliwości kontroli niektórych aspektów życia są po prostu ograniczone i zrzucimy z siebie ten wielki ciężar odpowiedzialności, będzie nam o wiele łatwiej pojąć, że choć nie ma róży bez kolców, każdy z nich możemy potraktować jako lekcję wewnętrznego rozwoju i duchowej przemiany.

Kilka faktów, od których nie sposób uciec według Judith Viorst:

Nasza matka niebawem nas opuści i my ją opuścimy;

Miłość matki nigdy nie może w całości należeć do nas;

Jeśli coś nas boli, nie zawsze wystarczy pocałować i podmuchać, żeby było lepiej;

W świecie jesteśmy zasadniczo zdani wyłącznie na siebie;

Nasze możliwości dławią anatomia i poczucie winy;

Żaden ludzki związek nie jest wolny od ułomności;

Nasz pobyt na tej planecie jest nieubłaganie nietrwały;

Jesteśmy całkowicie bezsilni, chcąc ochronić siebie i innych przed tym, co musimy utracić.

 

* Judith Viorst – amerykańska pisarka, dziennikarka i badaczka. Jest absolwentką  Rutgers University w New Yersey. W latach 70. po dwóch dekadach pisania książek dla dzieci postanowiła skoncentrować się na badaniach z zakresu freudowskiej psychologii. W 1981 roku ukończyła studia w Instytucie Psychoanalizy w Waszyngtonie. Za dziennikarskie i naukowe teksty otrzymała wiele nagród.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy