11 Cze

Ciężka praca, wytrwałość i sumienność są ważne, ale na cóż nam one, jeśli brakuje nam pewności siebie? My - Polacy, jesteśmy szczególnie zakompleksieni pod względem językowym. Boimy się rozmawiać po angielsku, nie mówiąc już o innych językach. Mimo iż często rozumiemy i wiemy jak odpowiedzieć, udajemy, że nie znamy języka. Zupełnie niesłusznie…ale spokojnie, są sposoby na to aby sobie z tym poradzić! :)

Foreign language anxiety – tak psycholodzy nazwali powszechne zjawisko lęku przed mówieniem w języku obcym. Praktycznie wszyscy, którzy uczą się języków obcych muszą zmierzyć się z tą przeszkodą. Nie wszyscy jednak sobie z nią radzą i przełamują. Co najgorsze, lęk ten ma negatywny wpływ na umiejętności posługiwania się danym językiem.

Skąd to się bierze?

 

Wiemy już, że to lęk. Zapewne u każdej osoby wynika on z nieco innych negatywnych doświadczeń związanych z posługiwaniem się tym językiem. Często jest to strach przed śmiesznością i popełnianiem błędów. Zapominamy, że przecież rozmowa z drugim człowiekiem nie jest sprawdzianem z gramatyki, zarówno my jak i nasz rozmówca możemy się pomylić. To, że użyjemy czasownika w błędnej formie, nie sprawi, że ktoś zacznie się z nas śmiać. A jeśli zacznie, to należy koniecznie zmienić współrozmówcę. Poza tym myślimy się, że wszyscy obcokrajowcy mówią lepiej w danym języku niż my. To tylko mit, który należy obalić…

Polacy poligloci

 

Według badania EF EPI – największego na świecie rankingu znajomości języka angielskiego, Polacy zajęli 5 miejsce, wśród 63 krajów, które znalazły się w rankingu dotyczącym znajomości języka angielskiego. Wyprzedziliśmy chociażby Niemców i Japończyków. Przed nami znalazły się tylko kraje skandynawskie i Holandia.

Jak zacząć mówić i przestać się bać?

 

Warto zacząć od przeczytania poprzedniego paragrafu razy trzy! Czyli od uświadomienia sobie, że Polacy, naprawdę dobrze radzą sobie z językami. Drugi krok jest dość prosty i oczywisty, ale właśnie najprostsze rozwiązania są najlepsze. Zacznij rozmawiać w wybranym języku więcej i częściej – jak możesz to z native speakerem. Jeśli boisz się rozmawiać z obcą osobą, zacznij od rozmowy z kimś do kogo masz zaufania i kogo się nie wstydzisz. Małe dzieci szybko uczą się języka i zaczynają się w nim komunikować, bo dany język je otacza. Niech język, którego się uczysz też cię otacza. Czytaj w tym języku książki, oglądaj filmy i……mów, mów, mów! Z tygodnia na tydzień więcej i więcej. Nic tak nie działa na poprawę języka, ale przede wszystkim na zwalczenie lęku, jak nabycie pewności siebie. Cóż..do dzieła!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy