17 Lip

„Nudzi mi się!” - jak często słyszysz to zdanie z ust swojego dziecka, gdy zaczynają się wakacje? Pochłonięte zabawą w przedszkolu czy nauką w szkole w ciągu całego roku, dzieciaki często nie wiedzą, co ze sobą zrobić podczas wolnych miesięcy. Co na to poradzić?

Kiedyś wystarczyło podwórko, kilkoro dzieci z sąsiedztwa i wyobraźnia, aby od świtu, do zmierzchu świetnie się bawić w wakacje. Dziś podejście dzieci to zabawy diametralnie się zmieniło. Przyzwyczajone do nowoczesnych sprzętów, gotowych rozwiązań, gier i filmów, w których jak na tacy mają podane wyobrażenia fabuły i postaci, pomysłowość i kreatywność małych pociech nieco osłabła. Wiele badań wskazuje na to, że dzieci wychowujące się bez telewizji mają bardziej rozbudowaną wyobraźnię niż te, które w wolnym czasie najczęściej oglądają bajki. Choć często rodzice nie mają wyjścia, bowiem zajęci są pracą, a włączenie programu dla dzieci, sprawia, że na jakiś czas te są spokojne, w wakacje warto zadbać o rozrywki dla swoich maleństw. Zaangażowanie rodziców we wspólne zabawy są dla dzieci, na różnym etapie życia, bezcenne. Nie tylko polepszą one relacje między pokoleniami, ale także, jeśli odpowiednio dobierze się zabawy, będzie to szansa na rozwinięcie kreatywności i wyobraźni dzieci, a także pokazania im innej strony zabawy, w której atrakcyjnym jest to, że sami możemy ją tworzyć.

Jeśli pogoda dopisuje warto zagrać całą rodziną w podchody albo grę miejską. Nie tylko zabawa taka wzbudzi w dzieciach ciekawość, ale także będzie okazją do ruszenia głową. Łączenie wskazówek i podpowiedzi w drodze do zdobycia upragnionej nagrody albo po prostu dotarcia do celu będzie dla dzieci wspaniałą przygodą. Jeśli zaś sam, ze względu na pewne obowiązki, nie możesz zająć się przygotowaniem gry dla dzieci, zaproponuj im, aby to one przygotowały grę dla rodziców. Z pewnością z rozrzewnieniem przypomnisz sobie wówczas czasy dzieciństwa.

Jeśli potrzebujesz jakieś zabawy szybko, bez przygotowań, można przeprowadzić zawody między rodzicami a dziećmi. Wymyślajcie sobie zadania do wykonania, może to być odnalezienie jakiegoś miejsca, zebranie konkretnej ilości kamyków, muszelek czy nawet szyszek. Najważniejsze, aby naprawdę zaangażować się w zabawę i robić to wszystko wspólnie. Element rywalizacji zachęci dzieciaki do tego, aby nie rezygnować z realizacji wyznaczonego zadania, a radość z wygranej na długo pozostanie w ich pamięci. Do zabawy na dworze świetnie też nadają się sprawdzone sprzęty, takie jak skakanka, guma, badminton czy bule.

Przy brzydkiej pogodzie też jest co robić! Namiot stworzony z koca i krzeseł, może stać się zamkiem nawet na kilka deszczowych dni. Dzieci mogą w nim przygotować kukiełki, którymi potem odegrają przedstawienie dla rodziców. Wspaniałą rozrywką dla całej rodziny, która pobudza wyobraźnie są kalambury. Nieśmiertelne i zawsze mile widziane wśród dzieci jest także zabawa w chowanego.

Możesz także zachęcić dzieci do zabawy, które jednocześnie będą pomocą w codziennych obowiązkach domowych. Zabaw się z nimi w program kulinarny, w którym będą mięli do przygotowania proste dania dla całej rodziny. Jeśli są za małe i boisz się, że zrobią sobie krzywdę w prawdziwej kuchni, przygotuj im ciasto do zabawy z wody i mąki. Daj im foremki do ciast, plastikowe nożyki i niech tworzą – makarony, ciasteczka czy kotleciki dla swoich maskotek.

Przypomnij sobie i pokaż dzieciom swoje ulubione zabawy z dzieciństwa. Z pewnością, gdy zrozumieją zasady, będą się bawić równie dobrze jak kiedyś Ty!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy