Wiara w horoskopy u wielu ludzi kierujących się rozumem i wierzących w naukę, wywołuje pobłażliwy uśmiech. Jednak data urodzin, a właściwie pora roku, ma wpływ na cechy charakteru.

Naukowcy z Uniwersytetu Semmelweis na Węgrzech postanowili zbadać zależności między porą roku, w której się urodziliśmy a naszym temperamentem. Wnioski są jednoznaczne. Okazuje się, że pora naszych narodzin ma wpływ na poziom neuroprzekaźników w mózgu. Zwłaszcza tych, które odpowiadają za kontrolowanie i zaburzenia nastroju, jak dopamina czy serotonina. Powoduje to, że osoby urodzone w określonej porze roku mają większe szanse na to, że rozwiną się u nich takie, a nie inne cechy charakteru. Dalsze badania ujawniły również, że konkretne cechy charakteru potęgują możliwość zaburzeń i chorób psychicznych u osób je posiadających. W ich rozróżnieniu istnieją dwa główne podziały – na tych urodzonych wiosną i latem oraz w miesiącach jesiennych i zimowych. Badania zostały przeprowadzone na grupie 400 dorosłych osób. Wnioski z badań zostały zaprezentowane, w zeszłym miesiącu, podczas konferencji Europejskiego Towarzystwa Neuropsychofarmakologicznego w Berlinie. Czego można się z nich dowiedzieć?

Wiosna – lato

Osoby urodzone w tych cieplejszych miesiącach to prawdziwi optymiści. Tryskają dobrym humorem, przez co zwykle bywają duszą towarzystwa. Są także bardziej, niż osoby urodzone w pozostałych porach roku, kreatywni i pomysłowi. Cechuje ich również większa odwaga. Nie boją się podejmować ryzyka, są mobilni, lubią zmiany. Sprawdzają się także jako kierownicy i managerowie, lubią bowiem zarządzać innymi. Wszystkie te cechy naukowcy określają terminem charakteru hipertymicznego.

Jednak na tym nie koniec. Osoby urodzone latem, znacznie częściej, od tych urodzonych zimą, wykazywały cechy charakteru cyklotymicznego. Objawia się on przede wszystkim częstymi zmianami nastroju. Towarzyszą im również chwiejne, jednak bardzo intensywnie przeżywane, emocje. Osoby te cierpią również na częste zmiany związane z poczuciem własnej wartości i dążą do ciągłych zapewnień o byciu lubianym. Chcą być także dobrze postrzegani.

Jesień – zima

Urodzeni jesienią charakteryzują się dużą pogodą ducha i łagodnością. Rzadko osoby te cierpią na zaburzenia psychiczne, czego nie można powiedzieć o tych urodzonych zimą. To osoby ze skłonnościami do charakteru depresjnego. Temperament ten charakteryzuje się przede wszystkim częstym poczuciem winy i dużej wrażliwości na krytykę. To osoby, które mają problemy z asertywnością, łatwo ulegają namowom i są bardzo nieśmiałe. Ich tok myślenia jest dość sztywny, ograniczony ramami, niezmienny.

Mimo to osoby urodzone zimą wykazują najmniejszą skłonność do cech kojarzonych z temperamentem drażliwym. Takim, którego cechuje agresja, częste narzekanie bez powodu, czy też nagłe napady złości. Rzadko też stosują przemoc wobec innych, zarówno fizyczną, jak i psychiczną.

Konsekwencje

Naukowcy dowiedli również, że opisane cechy charakteru i kojarzone z nimi typy temperamentu, mają także przełożenie na prawdopodobieństwo wystąpienia konkretnych zaburzeń. Osoby o temperamencie drażliwym, depresyjnym czy cyklotomicznym mają skłonności do podejmowania prób samobójczych. Osoby urodzone jesienią i zimą częściej się zamartwiają i mają, podobnie jak te z wahaniami nastroju, skłonności do zaburzeń żywienia. Osoby o temperamencie hipertymicznym częściej od pozostałych dotknięte są pewnymi rodzajami manii, przez które mają problemy z koncentracją i zamęcza ich ciągła gonitwa myśli.

Przyczyny

Mimo szczegółowych wniosków, ciężko było jednoznacznie ocenić przyczyny takiego stanu rzeczy. Jednak naukowcy podejrzewają, że wpływ na tę zależności ma oczywiście temperatura, którą dziecko odczuwa zarówno w łonie matki, jak i podczas narodzin, ilość światła słonecznego, ale także kondycja zdrowotna matki, jej aktywność fizyczna i samopoczucie.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy