W każdym związku zdarzają się sytuacje, w których partnerzy są o siebie nawzajem zazdrośni. Zazdrość to naturalne zjawisko, występujące w każdym związku – ważne jest jednak, aby to ona nie przejęła kontroli nad Waszą relacją, może się to bowiem źle skończyć.

Zazdrość to jedna z wielu emocji, którym się poddajemy. Nic w tym złego, dopóki nie przerodzi się w chorobliwe podejrzenia o zdradę czy nieszczerość partnera. W momencie, w którym nerwowo przeszukujesz kieszenie drugiej osoby, ukradkiem sprawdzasz jej telefon w poszukiwaniu dowodów niewierności znaczy, że musisz nad sobą popracować i nieco się uspokoić. Przeświadczenie o zdradzie partnera może być dla Ciebie bardzo niezdrowe – prowadzi do frustracji, a nawet agresji w stosunku do drugiej osoby. Chęć kontrolowania partnera może nie tylko spowodować rozpad związku, ale także przyczynić się do popadania w depresję czy alkoholizm. Dobrze jest więc już od samego początku z nią walczyć.

Sposoby na zazdrość

Rozmowa. Na samym początku przemyśl swoje podejrzenia i spójrz na nie racjonalnie, na spokojnie. Czy rzeczywiście masz jakiekolwiek podstawy, by posądzać partnera o zdradę? Jeżeli uważasz, że możesz mieć rację nie przepytuj najpierw wszystkich znajomych dookoła – jeśli będziesz w błędzie Twoja druga połowa może poczuć się bardzo dotknięta. Zacznij od szczerej rozmowy z samym zainteresowanym – powiedz partnerowi o swoich obawach. Pamiętaj jednak o tym, aby nie rzucać oskarżeniami, a podzielić się swoimi uczuciami, swoim niepokojem, oczekiwaniami. Nie zapominaj również o tym, że wina może leżeć po Twojej stronie – może to właśnie Ty masz skłonności do nadinterpretacji, może szukasz przysłowiowej „dziury w całym”? Weź to pod uwagę i w razie potrzeby poproś partnera o poradzenie sobie z tym problemem.

Rozwiewanie wątpliwości. Pamiętajcie o tym, aby nie odkładać problemów na potem, w końcu i tak wszystkie się skumulują, a ciężej będzie je rozwiązać. Wszelkie podejrzenia i niejasne sytuacje wyjaśniajcie sobie od razu, dzięki temu nie zepsują Waszej cennej relacji.

Kontrola. Spróbuj również opanować potrzebę kontroli nad drugim człowiekiem – tak samo jak i Ty, Twój partner potrzebuje trochę własnej przestrzeni, do której Ty nie będziesz mieć wstępu. Wszystko po to, żeby móc odpocząć, zrelaksować się, zebrać myśli. Twoja obecność w każdym momencie jego życia nie jest konieczna – nie dzwoń do niego, co godzinę, nie rób wyrzutów, jeśli nie odpisuje po 15 minutach. Partner musi czuć, że w związku jest wolny, musi odrobinę zatęsknić. Jeżeli non stop jesteście razem, to w pewnym momencie skończą Wam się tematy. Osobna przestrzeń i znajomi, z którymi widujesz się bez partnera pozwalają na uświadomienie sobie, jak wspaniale jest wrócić do domu, w którym ktoś na Ciebie czeka i komu możesz opowiedzieć, co Cię spotkało, kiedy byłaś bez niego.

Pomoc specjalisty. Zazdrość może wyrządzić wiele krzywdy, dlatego jeśli nie potraficie sobie z nią poradzić, udajcie się po pomoc do specjalisty. Pomoże Wam ustalić przyczyny takiego zachowania i wskaże drogę do rozwiązania problemu.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy