01 Sty

Pod koniec roku dokonujemy podsumowania minionych 12 miesięcy. Jest nam to potrzebne, aby dokonać kolejnego kroku w świadomym i zrównoważonym prowadzeniu naszego rozwoju zawodowego. W pierwszych dniach stycznia dobrze jest także wziąć do ręki notes i znaleźć czas na spisanie planów noworocznych.

>> Notes kariery

Idealnie byłoby, jeśli do tego typu zapisów przeznaczylibyśmy specjalny zeszyt, w którym co roku będziemy wypisywać całoroczny dorobek oraz plany na następny rok. Jeden notes tylko i wyłącznie przeznaczony na podsumowania i nowe postanowienia. Wyróbmy w sobie nawyk, aby każdego ostatniego tygodnia grudnia oraz każdego pierwszego tygodnia stycznia otwierać karty naszego „notesu kariery”, wracać do zapisków sprzed roku i rewidować, co udało nam się osiągnąć. Jest to ważne, żeby mieć kontrolę nad swoim rozwojem i świadomie dokonywać wyborów zawodowych. Trzymanie wszystkiego w jednym miejscu ułatwi nam pracę nad sobą. Taki notatnik będzie dla nas żywym dowodem, że nie stoimy w miejscu. Jego lektura w trudnych chwilach zmotywuje nas do działania i doda otuchy w momentach kryzysowych.

>> Postanowienia a plany

W wielu gazetach i magazynach możemy przeczytać o wadach i zaletach postanowień noworocznych. Nawet jeśli gdzieś wyczytasz, że postanowienia te to słomiany zapał, nie rezygnuj ze stworzenia swojego notesu kariery. Tajemnica tkwi bowiem w tym, aby zamiast płomiennych i optymistycznych ‘postanowień’ wypisać sobie ‘plany’ związane ze sferą zawodową. Plany mogą dotyczyć konkretnych celów, jakie zamierzamy zrealizować oraz strategii ich osiągnięcia.

>> Planuj w trzech obszarach

Twoje plany na nowy rok mogą dotyczyć trzech obszarów. Jeden odnosić się będzie tylko i wyłącznie do twojej osoby. Zaplanuj więc w czym chcesz się doszkolić, jakie nowe kompetencje zdobyć. Drugi obszar dotyczy kluczowych osób, z którymi robisz interesy. Wypisz ich nazwiska i pomyśl, z kim warto odświeżyć kontakt, kto nam pomagał i jak mu podziękować, do kogo zwrócimy się w najbliższym czasie, aby pomóc sobie w dalszej pracy. Trzeci obszar to konkretne czynności do zrealizowania. Dla wolnych strzelców mogą to być sprecyzowane nowe projekty, dla etatowców zadania związane z podnoszeniem swojej pozycji w firmie (np. organizacja konferencji), dla właścicieli przedsiębiorstw będzie to na przykład wypunktowanie optymalnych wyników w sprzedaży, wypuszczenie na rynek nowego produktu, wyjście z atrakcyjną ofertą na nieznany rynek. Kieruj się przy tym zasadą – JA – INNI – ZADANIA.

>> Osadź plany w terminach

Jeśli chcesz zachować przy tym należytą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, wszystkie wypisane plany umieść w czasie. Najprostszą metodą będzie otworzenie pierwszych stron kalendarza książkowego, na których znajduje się skrótowy plan 12 nadchodzących miesięcy. Zaplanuj, który punkt zrealizujesz w konkretnym miesiącu, a może nawet i dniach. Im bardziej precyzyjnie założysz sobie wdrożenie planów w czyn, tym szybciej przewidzisz czy mają one szanse zaistnienia w nowym roku.

Nie zapomnij przewidzieć urlopów, czasu przeznaczonego na dom, rodzinę, przyjaciół i swoje pasje. Pisząc użyj do tego ołówka, gdyż oczywiście nikt nie jest w stanie zaplanować sobie całego roku do przodu w 100%, ale najważniejsze to mieć wizję tego, czego się chce.

Życzę więc wszystkim Drogim Czytelnikom uskrzydlających planów na Nowy 2015 Rok oraz wytrwałości w ich realizacji!

Facebook Comments

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy