Sezon wakacyjny dla większości trwa od kilku dni. W związku z tym wielu młodych ludzi myśli o podjęciu wakacyjnej pracy dorywczej. Praca w sezonie letnim może być nie tylko ciekawym i pouczającym doświadczeniem, ale również okazją do zarobienia – w wielu przypadkach pierwszych – własnych pieniędzy. O czym należy pamiętać?

Czy na pewno tego chcę?

Na samym początku warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście chcę pracować w wakacje? Tutaj również rodzice powinni pamiętać, że młodość i okres wakacji to dla młodzieży czas na odpoczynek i jeśli dziecko nie ma ochoty pójść do pracy, nie należy go do tego zmuszać – przed nim całe życie. Jednak perspektywa spędzenia dwóch miesięcy w jakimś przedsiębiorstwie wcale nie musi oznaczać nudy. Może to być dla nas bardzo cenne doświadczenie, które przyda się w dalszym życiu. Wakacyjna praca to także możliwość nawiązania kontaktów z ciekawymi i sympatycznymi ludźmi.

Gdzie chcesz pracować?

Drugim ważnym aspektem, jest kwestia miejsca pracy. Czy chcę już zacząć kształtować swoją przyszłość i udać się do firmy związanej z moimi zainteresowaniami, a może chcę pracy w której będę mógł wykazać się moimi zdolnościami? Zastanów się, w czym jesteś dobry – świetnie radzisz sobie w relacjach interpersonalnych? Może spróbuj pracy w restauracji? Uwielbiasz sztukę? Zapytaj o możliwość zatrudnienia w pobliskim muzeum albo w teatrze. Chciałabyś w przyszłości zajmować się fotografią? Zapytaj w najbliższym studiu fotograficznym, może szukają osób chętnych do nauki. Możliwości jest naprawdę wiele, trzeba jedynie zastanowić się nad tym, co chcesz robić.

Może wyjazd za granicę?

Wakacje to świetny okres, aby wypoczynek połączyć z pracą. Taką możliwość daje wyjazd do pracy za granicę. W Internecie znajdziemy wiele ogłoszeń o pracę w formie animatora, wychowawcy kolonijnego czy pracownika hotelu. Wiele innych możliwości oferują również organizacje studenckie takie jak np. AISEC.  Należy jednak pamiętać, aby przed wyjazdem za granicę załatwić wszelkie formalności, jak ubezpieczenie czy wizy oraz sprawdzić potencjalnego pracodawcę.

Pamiętaj!

W każdym przypadku nie należy zapominać o podpisaniu stosownej umowy o pracę i odprowadzeniu podatku od dochodu. Umowa pozwoli nam nie tylko na legalną pracę, ale także na zachowanie wszelkich praw pracowniczych. Poza tym ciesz się wakacjami i zdobywaj doświadczenie, a wakacyjną przygodę na pewno w przyszłości będziesz wspominać z uśmiechem.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy