Sport stworzony dla każdego, spalający duże ilości kalorii, odciążający stawy i wzmacniający wiele partii mięśni – to właśnie sekret mody na nordic walking, jaka opanowała świat w ostatnim dziesięcioleciu. Popularne chodzenie z kijami, skuteczne jest jednak tylko wówczas, gdy wykonujemy je prawidłowo.

Osoby młode i w średnim wieku, szczupłe i z nadwagą, zdrowe i z chorymi stawami, wszyscy swego czasu sięgnęli po kijki do nordic walkingu. Nie tylko niska cena sprzętu oraz możliwość trenowania tego sportu niemal wszędzie, o każdej porze przekonują. Ważne są także wspaniałe efekty, jakie przynosi chodzenie z kijami. Wzmocnienie kondycji, zwiększenie wytrzymałości mięśni klatki piersiowej, brzucha i nóg, odciążenie stawów kolanowych, redukcja nacisku na plecy i biodra, zmniejszenie stresu, poprawa kreatywności oraz wspaniała sylwetka – tak zachwalane są spacery z kijkami.

Niestety bardzo często, gdy ktoś zaopatrzy się w zestaw do nordic walkingu i wyruszy w trasę jego postawa ciała i sposób chodzenia przypominają opieranie się starszej osoby na lasce, niż rzeczywisty trening. Oczywiście zawsze lepiej wyjść na spacer, dotlenić mózg i polepszyć kondycję, niż siedzieć w domu przed telewizorem, jednak jeśli już poświęcamy czas i postanawiamy wykorzystać dobrodziejstwa nordic walkingu warto robić to prawidłowo.

Zasady tego sportu powstały już w latach 20. ubiegłego wieku. Chodzenie z kijkami było całorocznym treningiem dla fińskich narciarzy biegowych. Do szerokiego grona odbiorców trafiły zaś przez Marko Kantaneva, który opisał je w książce wydanej w 1997 roku. Zalety opisane w niej są niepodważalne. Prawidłowo wykonywany nordic walking angażuje aż 90% mięśni naszego ciała, dodatkowo jest jedną z najbezpieczniejszych form ćwiczeń, która jak już zostało wspomniane wzmacnia mięśnie, ale nie osłabia ani nie nadwyręża stawów. Aby przypisywane nordic walkingowi właściwości miały zastosowanie także podczas naszego treningu musimy odpowiednio opanować technikę i skoordynować partie całego ciała.

Przede wszystkim należy zadbać o właściwą postawę. Plecy podczas marszu powinny być wyprostowane, brzuch zaś wciągnięty. Stawiając kroki pamiętajmy, że rozpoczynamy zawsze od pięty, poprzez śródstopie, odbijamy się z palców. Kroki w marszu powinny być nieco bardziej wydłużone niż te podczas zwykłego chodzenia. Nogi i ręce powinny pracować na przemian, tak jak podczas normalnego chodzenia, ramiona zaś rotują w przeciwnym kierunku niż biodra i miednica. Zwracajmy również uwagę na pracę rąk podczas marszu. Ręka, która trzyma kijek znajdujący się z przodu jest zaciśnięta w pięść, jednak po wykonaniu kroku, gdy zostaje w tyle, należy puścić kijek, otwierając dłoń. Aby kijek nie upadł, wokół nadgarstka zapina się opaskę na rzep umieszczoną przy górnej części kija.

Dla łatwiejszego opanowania zasad ruchu ciała obowiązujących w nordic walkingu warto przejść się kilka metrów ćwicząc jedynie ruch nóg i rąk, bez kijków. Dopiero później chwycić za kijki i spróbować skoordynować wszystkie wspomniane ruchy. Pamiętaj, że w miarę jak będziesz przyspieszał i zwiększał tempo marszu, Twój tułów zacznie pochylać się do przodu. To prawidłowa reakcja. Pamiętaj tylko, aby się nie garbić!

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy