Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej często jest przyczyną dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa. Zwykle dotyczy to odcinka szyjnego oraz odcinka lędźwiowego. Regularna aktywność prowadzona „po godzinach” jest znakomitą receptą na tego rodzaju problemy. Jednak są również prostsze metody mobilizacji, które przynoszą szybką ulgę i co ważne, bez najmniejszych problemów, można wykonywać je podczas pracy.

Ból odcinka szyjnego

Dolegliwości w tym rejonie zwykle pojawiają się pod wpływem długotrwałego utrzymywania dość wysokiego napięcia mięśniowego w obrębie szyi. Sytuacja taka ma miejsce np. wtedy, gdy prawie nieruchomo pracujemy przed komputerem przez wiele godzin – zjawisko niezwykle częste w biurze. Prowadzi to do tak zwanej kompresji w obrębie trzonów kręgów, które zaczynają „zgniatać” jądra miażdżyste, uwodnione struktury amortyzujące wstrząsy. Odwodnienie jąder miażdżystych owocuje charakterystycznym bólem szyi. Nie bez znaczenia jest tu brak ruchu, który przyczynia się do naprzemiennego rozluźniania i napinania mięśni, co owocuje mobilizacją w obrębie trzonów kręgosłupa a z kolei minimalizuje możliwość występowania problemów bólowych.

Kiedy pojawiają się dolegliwości, zwykle zaczynamy wykonywać ruchy krążenia głową, co niestety nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jest za to proste ćwiczenie, które przynosi szybką ulgę.

Polega ono na wykonywaniu ruchu głową w płaszczyźnie strzałkowej, a mówiąc prostym językiem wysuwaniu głowy do przodu i cofaniu przy nieruchomej obręczy barkowej. Dla ułatwienia można wystawić palec na około 20 – 25 cm przed nosem i starać się zbliżać głowę do czubka palca. Warto pamiętać, że głowa nie powinna pochylać się do przodu, ani unosić do tyłu.

Ruch należy wykonywać powoli, spokojnie w zakresie około 15 – 20 powtórzeń. Co ważne, ćwiczenie to sprawdzi się również w formie profilaktyki, co około 1 – 2 godziny.

cwiczenie_1_biurowe

 

Ból odcinka lędźwiowego

Popularnie mówimy tu o bólach krzyży. I znów, tu również, podstawową przyczyną tych dolegliwości jest brak ruchu. Mechanizm jest dość podobny jak w przypadku odcinka szyjnego, jednak problemem nie są napięte mięśnie, ale wręcz przeciwnie – rozluźnione mięśnie. Gdy przyjmujemy pozycję siedzącą, rozluźniają się mięśnie przykręgosłupowe, które nie muszą utrzymywać odpowiedniej postawy ciała, rolę tą przejmuje siedzisko, o które swobodnie się opieramy. W takiej sytuacji, trzony kręgów zaczynają naciskać na znajdujące się między nimi jądra miażdżyste. Łatwo wywnioskować, że największy nacisk pojawia się w dolnych odcinkach kręgosłupa, który utrzymuje ciężar całej, górnej części ciała. Dalej mechanizm jest już bardzo podobny jak w przypadku odcinka szyjnego – odwodnienie jąder miażdżystych pod wpływem nacisku i problem bólowy. Ulgę przynosi kilka minut chodu, jest jednak prostsza i szybsza metoda, która wbrew pozorom nie polega na wyginaniu ciała do przodu i do tyłu, jak mogłoby się wydawać.

Ćwiczenie polega na ruchach miednicy z przedopochylenia do tyłopochylenia przy prawie nieruchomych kończynach dolnych. Najlepiej wykonać je, kładąc ręce na biodrach i wypychając w pozycji stojącej miednicę do góry i na dół. Wprawdzie wygląda to dość komicznie, ale jest jedną z najlepszych metod mobilizacji, szczególnie jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, wystarczy bowiem 20 – 25 ruchów. Podobnie jak w przypadku odcinka szyjnego, ćwiczenie to może być wykonywane w formie profilaktyki co około 1 – 2 godziny po 15 – 20 powtórzeń.

cwiczenie_2_biurowe

 

Regularna aktywność

Nie ulega wątpliwości, że jednym z najskuteczniejszych zabiegów minimalizujących możliwość występowania dolegliwości bólowych ze strony kręgosłupa, jest regularna aktywność. Może to być pływanie, zajęcia fitness, a nawet zwykła domowa gimnastyka. Nawet proste zestawy ćwiczeń wykonywane 3 – 4 razy w tygodniu i trwające 15 – 20 minut potrafią przynieść prawdziwą ulgę i skutecznie zabezpieczyć nas przed bólem, nawet jeśli nasza praca ma charakter typowo siedzący.

Facebook Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Najnowsze tematy